تغذیه سالم

۴ ماده غذایی مفید برای عفونت ادراری

۴ ماده غذایی که می تواند عفونت ادراری را کنترل کند

دستگاه ادراری شامل کلیه ها ، مثانه، حالب ( لوله هایی است که ادرار را از کلیه ها به مثانه منتقل می کنند) و مجاری پیشاب (که ادرار را از مثانه به خارج هدایت می‌کند) می‌باشد. عفونت می‌تواند در هر بخشی از دستگاه ادراری رخ دهد، اما این عبارتی است که معمولاً برای عفونت در بخش پایین‌تر یعنی مثانه و مجرای ادرار استفاده می شود. عموماً زنان بیشتر از مردان مبتلا به عفونت ادراری می‌شوند.

بعضی از نشانه های شایع عفونت ادراری:

۱٫ درد در ناحیه شکم یا ناحیه لگن
۲٫ فشار در پایین لگن
۳٫ مکرر نیاز به ادرار کردن
۴٫ ادرار کردن دردناک
۵٫ فوراً نیاز به ادرار کردن
۶٫ بی اختیاری (نشت ادرار)
۷٫ نیاز به ادرار کردن در شب
۸٫ رنگ ادرار غیرطبیعی
۹٫ خون در ادرار
۱۰٫ ادرار شدید یا بد بو

در حالیکه مسکن ها و آنتی بیوتیک‌ها یک روش درمان تحت نظر پزشک می‌باشد، ولی محدودیت‌هایی برای تعدادی از مصرف کنندگان وجود دارد. همچنین این واقعیت وجود دارد که باکتری‌ها به آنتی بیوتیک‌ها مقاوم هستند و در بعضی مواقع به درمان پاسخ نمی دهند.

مواد غذایی مفید برای کنترل عفونت ادراری:

۱٫ نوشیدن آب  

نوشیدن آب مهمترین بخش از «رژیم غذایی» شما برای درمان عفونت ادراری است. مصرف بیشتر آب به معنای بیشتر ادرار کردن است که این به معنی است که باکتری ها از این طریق دفع می‌شوند، و باعث کاهش علائم و جلوگیری از عود آن می شوند. هر ۱ ساعت یک لیوان آب بنوشید و این آب باید خالص و بدون هیچ افزودنی باشد.  گزارش شده که بعضی از مردم مایع هایی مانند الکل، آبمیوه های مرکب و نوشیدنی هایی که کافئین دارند مصرف می‌کنند، که مطالعات نشان داده، این امر باعث تخریب مثانه می شوند. بنابراین آب باید ساده و بدون املاح اضافی باشد.

نوشیدن آب
نوشیدن آب مهمترین بخش از «رژیم غذایی» شما برای درمان عفونت ادراری  است

۲٫ استفاده از میوه‌های بری (توت فرنگی، زغال اخته، بلوبری، کران بری)

یک گروه از متخصصان که شناسایی و ارزیابی مطالعات مداخلات بهداشتی را انجام داده است می‌گوید: میوه های بری برای شستشو عفونت ادراری بسیار مفید می باشند . آنها می گویند که نتایج حاصل از تعدادی از مطالعات و شواهد علمی نشان می‌دهد مصرف روزانه محصولات کران بری برای کاهش احتمال عفونت ادراری بسیار مفید است. این میوه ها حاوی ترکیبات پلی فنول است که اثر آنتی اکسیدانی قوی بر بدن اعمال می‌کند. در این تحقیقات نشان داده شده است که میوه های بری از بدن در مقابل عفونت E.COIL (نوعی عفونت روده ایی که باعث اسهال خونی می شود)محافظت می کند و از انتقال آن به دستگاه ادرار جلوگیری می‌کند. آب میوه انواع میوه های بری نیز بسیار مناسب می باشد و دسترسی آن فراوان است.

میوه های بری
میوه های بری برای شستشو عفونت ادراری بسیار مفید می باشند

۳٫ فواید پروبیوتیک برای عفونت ادراری

پوست و روده ما گنجینه ای از باکتری‌های مفید است که مانع از عفونت در بدن عمل می‌شود. شواهد علمی قوی وجود دارد که از استفاده از پروبیوتیک ها برای جلوگیری از عفونت ادراری موثر می‌باشد. در حالی که شواهد قانع کننده‌ای در این زمینه وجود ندارد، استفاده از منابع طبیعی پروبیوتیک مانند انواع ماست یا نوشیدنی های پروبیوتیک می توانند برای سلامت گوارش مفید باشند این نیز به شما کمک کند تا پس از درمان با آنتی بیوتیک عوارض منفی آن از بین رفته و سلامتی سیستم گوارشی شما را حفظ کند.

فواید پروبیوتیک
استفاده از پروبیوتیک ها برای جلوگیری از عفونت ادراری موثر می‌باشد

۴٫ با سیر عفونت را از بین ببرید

سیر به عنوان یک سلاح موثر علیه باکتری های مقاوم مورد استفاده قرار می‌گیرد. مطالعه انجام شده توسط محققان موسسه فناوری و علوم Birla در هند نشان داد که “عصاره سیر ممکن است یک سلاح موثر در برابر سوءمصرف های چند دارویی از باکتری های بیماری‌زا همراه با عفونت های دستگاه ادراری (UTI)” باشد. با توجه به تحقیقات علمی مدرن، سیر برای هدف گیری تعدادی از باکتری‌ها، قارچ ها، پروتوزها و ویروس‌ها مفید است، ما از قرن ها از سیر به عنوان گیاه دارویی استفاده می کنیم. قدرت سیر به علت حضور آلیسین در آن مرتبط است و گمان می رود دیگر ترکیبات گوگردی عامل اصلی ضد میکروبی سیر می‌باشند.

خواص سیر
سیر به عنوان یک سلاح موثر علیه باکتری های مقاوم مورد استفاده قرار می‌گیرد

تهیه و ترجمه: مجله تندرستی گیاه سلامتی

منبع: food.ndtv

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن