سلامت جنسی

۱۳ علت که میل جنسی شما را از بین می‌برد

امروزه بالا رفتن آمار طلاق زنگ خطری می‌باشد تا با یافتن عوامل آن از این معظل اجتماعی جلوگیری نمود. بدون شک یکی از عوامل استحکام روابط زوجین داشتن روابط جنسی می‌باشد. مختوش و کم رنگ شدن  روابط صمیمانه در بین زوجین باعث کاهش روابط جنسی در بین آنها شده است. عوامل زیادی وجود دارد که می تواند میل جنسی را کاهش دهد. برخی از این عوامل عبارتند از:

۱- استرس

استرس یکی از عواملی است که می تواند میل جنسی را از بین ببرد. استرس در محل کار، خانه یا در روابط عمومی می تواند به هر کسی وارد شود. یک راه سالم برای کنترل استرس، نحوه یادگیری اداره آن می‌باشد شما می توانید این کار را خودتان انجام دهید. و یا از مشاور یا پزشک کمک بگیرد.

۲- مشکلات با شریک زندگی

یکی از مهمترین قاتلان میل جنسی مشکلات با شریک زندگی می باشد. برای زنان، نداشتن احساس و صمیمیت بخش مهمی از میل جنسی را از بین می برد. برای مرد و زن، نزاع، ارتباط ضعیف، احساس خیانت، یا دیگر مسائل مربوط به اعتماد کردن، عوامل مهمی هستند که باعث از بین رفتن میل جنسی می شوند. اگر چنانچه حل این مشکلات برای شما دشوار است به یک مشاور روانپزشک مراجعه کنید.

کاهش میل جنسی
یکی از مهمترین قاتلان میل جنسی مشکلات با شریک زندگی می باشد

۳- مصرف الکل

مضرات مصرف الکل بسیار زیاد است. یکی از مهمترین مضرات الکل کاهش میل جسی است. انجام نزدیکی در حالت مستی می تواند میل جنسی شریک زندگی شما را خاموش کند. پس از مصرف الکل پرهیز کنید.

۴- کم خوابی

چنانچه میل جنسی شما از بین رفته است، شاید شما خواب کافی نداشته باشید. آیا شما خیلی دیر به رختخواب می روید یا خیلی زود از خواب بیدار می شوید؟ آیا مشکل خواب، مانند بیماری آپنه خواب دارید؟ هر علتی که باعث می‌شود استراحت شب و خواب کافی دچار اختلال شود می تواند، میل جنسی شما را از بین ببرد. سعی کنید عادات خواب خود را اصلاح کنید و اگر نمی توانید این کار را انجام دهید، با پزشک خود صحبت کنید.

۵- فرزند دار شدن

شما وقتی صاحب فرزند می شوید ممکن است میل جنسی خود را از دست بدهید. فرزند شما باعث می شود در خیلی از مواقع شما موقعیت روابط جنسی را از دست بدهید. برای این منظور می توانید موقتاً از دیگران برای نگهداری کودک خود استفاده کنید. یا اینکه زمانی که کودک شما در خواب است رابطه جنسی را برقرار کنید.

علل کاهش میل جنسی
شما وقتی صاحب فرزند می شوید ممکن است میل جنسی خود را از دست بدهید

۶- داروها

بعضی از داروها می توانند میل جنسی را کاهش دهند . این داروها شامل برخی از انوع داروهای زیر می‌باشند:

داروهای ضد افسردگی
داروهای فشار خون
قرص های کنترل قند خون (برخی از آنها)
شیمی درمانی
داروهای ضد HIV
فیناستراید

تغییر دارو یا مقدار مصرف آن ممکن است مشکل شما را برطرف کند. از پزشک خود در این مورد سوال کنید و هرگز مصرف داروهای خود را قطع نکنید.

۷- تصویر بد از بدن

اگر دید خوبی از اندام خود داشته باشید تمایلات جنسی بهتر و آسان تر می شود. پذیرش اندام بدن خود هر آنچه که هستید احساس دوست داشتن را آسان تر می کند. هر چند که برای رسیدن به اندام مناسب باید تلاش کنید.

داشتن احساس خوب در مورد خودتان می تواند شما را در افزایش خلق و خوی بهتر کمک کند و مطمئن باشید شریک زندیگی‌تان بهترین شریک جنسی شما می‌باشد.

 ۸- چاقی

هنگامی که شما اضافه وزن دارید یا چاق هستید، میل جنسی اغلب کم رنگ می‌شود. در این حالت ممکن است که شما از رابطه جنسی خود لذت نبرید، یا نتوانید آنچه در ذهن شما است را خوب اجرا کنید. در این رابطه با این مشکل می توانید با یک مشاوره صحبت کنید .

۹- اختلال نعوظ

مردان مبتلا به ED (اختلال نعوظ) اغلب نگران این هستند که آنها چگونه  قادر به انجام عمل جنسی هستند، و این نگرانی می تواند میل جنسی آنها را از بین ببرد. بیماری ED قابل درمان است، و زوج ها می توانند فعالیت جنسی داشته باشند تا از سردی روابطشان جلوگیری کنند.

۱۰- هورمون تستوسترون پایین

هورمون “T”، یا تستوسترون، هورمون محرک میل جنسی می باشد. در بعضی از سنین در مردان، سطح هورمون تستوسترون آنها ممکن است کمی کاهش یابد. اما باعث کاهش همه میل جنسی نمی شود . عوامل دیگری مانند کاهش سطح روابط، چاقی و بسیاری از مسائل دیگر بر روی کاهش میل جنسی و حتی تستوسترون مردان تأثیر می گذارد، اما برای هر مردی یک پاسخ یکسان وجود ندارد.

۱۱- افسردگی

افسرده شدن می تواند باعث از بین رفتن لذت بسیاری از چیزها، از جمله مسائل جنسی شود. و این دلایل مهمی است که شما حتماً باید به پزشک مراجعه کنید.  اگر درمان شما نیاز به دارو داشته باشد، پزشک خود در مورد پایین بودن میل جنسی مطلع کنید، زیرا بعضی (اما نه همه) داروهای افسردگی باعث کاهش میل جنسی می شود.

۱۲- یائسگی

بسیاری از زنان، در دوران یائسگی میل جنسی‌شان کاهش می یابد. البته کاهش میل جنسی در زنان تا حدودی در مورد علائمی مانند خشکی واژن و درد در هنگام رابطه جنسی نیز اتفاق می افتد اما در هر زن متفاوت است. البته می‌توان با بهبود بخشیدن روابط، بالا بردن اعتماد بنفس و حفظ کلی سلامت بدن بعد از یائسگی نیز روابط جنسی خوبی داشت.

علل کاهش میل جنسی
اگر زندگی جنسی شما بدون صمیمیت است، سعی کنید زمان بیشتری را بدون سکس در کنار هم بگذرانید

۱۳- عدم صمیمیت

روابط جنسی بدون احساس، میل جنسی را از بین می برد. اهمیت داشتن صمیمیت بیش تر از روابط جنسی است. اگر زندگی جنسی شما بدون صمیمیت است، سعی کنید زمان بیشتری را در کنار هم بگذرانید. بیشتر صحبت کنید، همدیگر را در آغوش بگیرد و راه هایی را برای بیان عشق بدون داشتن رابطه جنسی بیابید. نزدیک شدن به همدیگر می‌تواند بهترین راه برای افزایش میل جنسی باشد.

تهیه و ترجمه: مجله تندرستی گیاه سلامتی

منبع: webmd

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن