سلامتی پوست و مو

۱۲ سوال و پاسخ در مورد آکنه بزرگسالان

۱- چرا در اواخر دهه ۲۰ زندگی هنوز مبتلا به آکنه هستم؟

علل آکنه در بزرگسالان، همان علل آکنه در دوران نوجوانی می باشد. این عوامل معمولاً  آلودگی های پوستی مانند چربی پوست و باکتری های اضافی می باشد.

هرگونه تغییر در هورمون ها، از جمله مواردی که بواسطه بارداری و قاعدگی ایجاد می شود، می تواند باعث ایجاد چربی اضافی در پوست شود.  و همچنین به نظر می رسد زنان سیگاری بیشتر مستعد ابتلا به آکنه هستند.

آکنه تمایل دارد بیشتر به صورت ارثی بروز کند، بنابراین اگر والدین شما آکنه بزرگسالی داشته باشند، شما بیشتر در معرض خطر هستید. و معمولاً آکنه که به صورت ارثی شخص را دچار می کند، می توانند تا سن ۴۰ سالگی و یا بیشتر ادامه داشته باشد.

آکنه بزرگسالی
تغییرات هورمونی می تواند باعث ایجاد آکنه شود

۲- چرا با اینکه من به دفعات زیاد پوستم را شستشو می‌دهم اما هنوز جوش سر سیاه می‌بینم؟

شما با شستن پوست نمی تواند از شر جوش سر سیاه یا آکنه خلاص شود. چرا؟ جوش سر سیاه در زیر سطح پوست و در دهانه منافذ نیمه بسته قرار دارند، وقتی چربی پوست در معرض هوا قرار می گیرد، منافذ پوست عکس العمل نشان داده و مقداری بسته می شوند . هنگامی که منافذ به طور کامل مسدود شوند، جوش‌های سر سفید ظاهر می شود.
صورت خود را دوبار در روز و بعد از عرق کردن، با استفاده از یک پاک کننده ملایم و آب ولرم – نه آب داغ –  شستشو دهید. پوست خود را با لیف مالش ندهید زیرا ممکن است آکنه را بدتر کند.

۳- آیا قرصهای ضد بارداری باعث ایجاد یا درمان آکنه می شوند؟

قرص های کنترل بارداری ممکن است به برخی از زنان در کنترل آکنه کمک کند. هورمون های موجود در قرص های کنترل بارداری می توانند هورمون های آندروژن را متوقف کنند. آندروژن باعث می شود غده های چربی فعال شوند. حتی اگر قرصهای ضدبارداری مصرف می کنید، هنوز هم به مراقبت معمول از پوست برای جلوگیری از آکنه نیاز دارید.

کنترل آکنه با قرصهای ضد بارداری
قرص های کنترل بارداری ممکن است به برخی از زنان در کنترل آکنه کمک کند

۴- آیا آرایش صورت باعث آکنه خواهد شد؟

بله در حقیقت، هر چیزی که روی پوست صورتتان قرار می دهید، ممکن است باعث بسته شدن منافذ پوست شود. چنانچه از محصولات آرایشی استفاده می کنید از انواع محصولات بدون روغن مانند کرم های ضد آفتاب و سایر محصولات پوستی بدون روغن، استفاده کنید. استفاده از محصولات مخصوص پوست‌های آکنه‌ایی و محصولاتی که باعث می شود منافذ پوست بسته نشوند می تواند برای پوست‌های مبتلا به آکنه مفید باشند.

شما همچنین می توانید به جای استفاده از محصولات آرایشی پایه کرم از لوازم آرایشی پودر استفاده کنید. اگر شما می خواهید از لوازم آرایشی پایه کرم استفاده کنید، برخی از متخصصین پوست توصیه می کنند که از محصولات سیلیکون مایع بدون روغن استفاده کنید، مانند آنهایی که شامل دی متیکون یا سیکلمتیکون هستند.

آرایش و آکنه
قرار دادن محصولات آرایشی روی پوست می تواند باعث بسته شدن منافذ پوستی شود

۵- کار من استرس زا است. آیا این عامل در آکنه موثر است؟

استرس علت اصلی آکنه نیست. اما اغلب، آکنه خود باعث می‌شود سطح استرس شما افزایش یابد. و همچنین درمان آکنه می‌تواند به کاهش استرس در افراد کمک کند.

با این حال، در برخی از افراد، استرس می تواند آکنه را بدتر کند. اگر فکر می کنید که استرس باعث افزایش آکنه در شما می شود، تکنیک های ساده، مانند تمرینات تنفس عمیق و یا حتی مراقبه، می تواند استرس شما را کاهش دهد.

۶- رابطه بین شکلات و آکنه چیست؟

هیچ شواهد علمی وجود ندارد که خوردن شکلات، قند یا غذای چرب باعث آکنه شود. با این حال، اگر به نظر شما غذاهای خاصی باعث ایجاد آکنه در شما شدند، از آنها اجتناب کنید.

غذاهای شیرین و چرب به روش‎های دیگر مانع سلامت شما می شوند و باعث بیماری دیابت و بیماری قلبی می شوند. حفظ رژیم غذایی سالم به سلامت شما کمک می کند.

رابطه آکنه و شکلات
هیچ شواهد علمی وجود ندارد که خوردن شکلات، قند یا غذای چرب باعث آکنه شود

۷- آکنه عمیق چیست؟

درمان آکنه عمیق می تواند دردناک و خسته کننده باشد. وقتی منافذ پوستی در قسمت عمیق زیر پوست بسته می شوند باعث ایجاد آکنه عمیق می شود. پزشک شما ممکن است برای مدت کوتاهی این نوع شدید آکنه را با قرص های آنتی بیوتیک درمان کند. کورتیکواستروئیدها به کاهش التهاب و کرم‌های موضعی بارتینوئید نیز به درمان این نوع از آکنه می تواند کمک کند.

هرگز آکنه و کیست‌ها را دستکاری یا فشار ندهید این کار می تواند آکنه را بدتر کند و باعث ایجاد زخم و اسکار شود.

آکنه عمیق
درمان آکنه عمیق می تواند دردناک و خسته کننده باشد

۸- آیا انواع دیگر آکنه وجود دارد؟

دو نوع کلی آکنه وجود دارد:

– چربی دانه ها: سیاه و سفید و سر سفید

– ضایعات التهابی: جوش سر تیز، جوش های چرکی، جوش های ریز یا کیست ها.

متخصص پوست می تواند با یک برنامه درمانی با توجه به آکنه و نوع پوست به درمان شما کمک کند.

۹- آیا آکنه با کم خونی مرتبط است؟

طبق مطالعات ارتباطی بین کم خونی، آهن پایین و آکنه اثبات نشده است. اما مطالعات اندکی نشان داده است که در این مورد رابطه کمی وجود دارد.  با این حال، دانشمندان بر این باورند که کم خونی احتمالا عامل واقعی آکنه نیست. اما در عوض مصرف بیش از حد روی برای درمان آکنه ممکن است باعث کم خونی شود. شواهد علمی محدودی وجود دارد که روی برای درمان آکنه موثر می باشد.

آکنه و کم خونی
هنوز ارتباطی بین ایجاد آکنه و کم خونی به غیر از برخی موارد به اثبات نرسیده است

۱۰- آیا برای همیشه آکنه با من همراه است؟

به نظر می رسد آکنه با افزایش سن کاهش می‌یابد. طبق یک مطالعه، آکنه بعد از سن ۴۴ سالگی کمتر می شود و برای برخی از زنان، آکنه با یائسگی پایان می یابد.

خوشبختانه، برای آکنه بزرگسالان استفاده از محصولات ترکیبی به تسریع درمان کمک می کند. درمان آکنه معمولا ۴ تا ۱۲ هفته طول می کشد و شما باید آن را تا گرفتن نتیجه ادامه دهید.

۱۱- بهترین روش درمان آکنه چیست؟

کرم های دارویی با پراکسید بنزوئیل، اسید سالیسیلیک یا آلفا هیدروکسی اسید اولین روش برای درمان هستند. شما می توانید آنها را با دستور بروشور و بدون نسخه استفاده کنید. کرم های حاوی ویتامین A می‌توانند برای باز کردن منافذ پوست مفید می باشند.

همچنین پزشک شما می تواند کرم های قوی تر و یا سایر داروهایی مانند آنتی بیوتیک، رتینوئید خوراکی،  مسدود کننده های آندروژنی و قرص های ضد بارداری با دوز کم تجویز کند.

درمان دارویی آکنه

۱۲- بهترین راه برای جلوگیری از آکنه چیست؟

اول، از دست زدن به صورت خود بپرهیزید. لمس صورت شما می تواند ترشح چربی را افزایش دهد، و پوست شما را تحریک کند و باعث رشد باکتری شود.  به دستکاری نکردن صورت خود عادت کنید.

دوم، موهای چرب خود را از پوست صورت دور نگه دارید. و از محصولات بدون روغن مو استفاده کنید. محصولات مراقبت از موهای روغنی می توانند روی پوست منتقل شوند و منافذ پوست را ببندند.

سوم، با پوست خود ملایم باشید. برای پاک کردن صورت خود از نوک انگشتان خود استفاده کنید (نه لیف یا اسفنج). و از محصولات مراقبت از پوست ملایم استفاده کنید.

تهیه و ترجمه: مجله تندرستی گیاه سلامتی

منبع: webmd

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن