گیاهان دارویی

گیاه دارویی بَلَسان

بلسان که در نزد قوم بنی اسرائیل قرب و منزلت عظیمی داشته و دارد از داروهای مفید گیاهی است. جوشانده بلسان به نسبت ۲۰ گرم در نیم لیتر آب گرم، زکام را درمان می‌کند و اگر شب قبل از خواب گرم نوشیده شود شما را از ابتلا به آنفلوانزا مصون نگاه می‌دارد. برای خوشمزه کردن جوشانده بلسان می‌توان شیر و شکر به آن اضافه کرد.

بلسان یک داروی مقوی خون به شمار می‌رود و خستگی را دفع می‌کند. و اعصاب را تقویت می‌نماید. این دارو در مورد بیمارانی که به سر درد‌های عصبی و هیستری دچارند نیز تجویز می‌شود. در این گونه موارد بلسان یاید در آب سرد خیسانده شود و نباید جوشانده شود.

شیره (صمغ) بلسان مقوی دماغ وسلسله اعصاب مخصوصاً عصب چشم است و نور چشم را زیاد می‌کند. درمان رعشه و خواب رفتن بدن و بی حسی‌های موضعی است. زایمان را آسان و  اخارج جفت و خون بسته را سهل و آسان می‌نماید.

شیره بلسان دارای اثر ضد حساسیت بوده تنگ نفس را معالجه می‌نماید. مصلح کبد و طحال است و شن‌های کلیه و مثانه را خرد کرده و خارج می‌سازد.

در مورد ورم کلیه و زخم مجاری ادرار نباید آن‌را مصرف کرد. مقدار مصرف شیره بلسان نیم گرم تا دو گرم می‌باشد.

مصرف بیش از حد آن باعث مسمومیت شده و عوارض آن : اسهال و استفراغ ، سرگیجه، مشکلات تنفسی می‌باشد.

زیستگاه طبیعی:

بلسان در کشورهای کناره‌ی دریای سرخ، عربستان سعودی، مصر، سودان، اتیوپی کشت می‌شود. این گیاه بعدا به ایتالیا برده شده، ولی درخت آن نایاب و کاشتن آن بسیار دشوار است.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن