اسلایدرگیاهان دارویی

گیاهان دارویی (ب)

بابا آدم: burduck roots

بابا ادم

ریشه این گیاه، معرق و مدر و تصفیه کننده خون است و برای درمان رماتیسم و نقرس نیز مفید است . برای بیماری‌های گلو هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این دارو در درمان احتباس بول، سنگ کلیه، سرخک، مخملک، و دیابت استفاده می‌شود.

دم کرده ریشه بابا آدم در درمان اگزما، جوشهای صورت ، واریس، هم اثر شفا بخش دارد.

بادآورد: blessed thisle

بادآورد

جوشانده بادآورد برای بیماری‌های عصبی ( از قبیل ارتعاشات اعصاب و میگرن ) مالیخولیا و هیستری مفید است و باید روزی سه بار مصرف شود.

در بیماری رماتیسم ۲ الی ۶ گرم از باد آورد در یک لیتر آب جوش بمصرف می‌رسد.

بادرنجبویه:

بادرنجبویه

بادرنجبویه دارای کامفر-اسانس ملین، مواد رزین، مواد پکتکی، قند‌های مختلف و تانن می‌باشد.

بادرنجبویه که مانند سبزی خوردن با سالاد صرف می‌شود ، بادشکن و هضم کننده غذاست جوشاننده بادرنجبویه برای رفع درد‌های معده ناشی از اعصاب و هیستری و یرقان ، مفید می‌باشد. همچنین درد و تشنج معده‌ای را برطرف و سردرد‌های عصبی را از بین می‌برد.

برای جلوگیری از استفراغ ۱۰ الی ۱۵ قطره بادرنجبویه را با یک حبه قند مصرف نمایید.

بادرنجبویه برای رفع ناراحتی‌های روانی ، اضطراب و دلهره و افسردگی هم مفید است . برای این منظور ممکن است بیمار دو الی سه قاشق غذاخوری از بادرنجبویه خشک را در ۱/۵ لیوان آب دم ‌کرده یا جوشانیده ، صبح و ظهر و شب با کمی قتد مانند چای میل نمایید و این عمل را تا رفع ناراحتی خود ادامه دهید.

بادیان (رازیانه):

رازیانه-بادیان

برای دل درد و تشنجات معدی مفید است. یک قاشق از آن را اگر مدت ۱۰ دقیقه در شیر بجوشانند و بخورند دل درد را برطرف می‌کند.

بخار بادیان چشم را تقویت می‌کند. دم کرده بادیان شیر مادر را زیاد می‌کند. اشتها آور و مقوی است و نفخ معده را از بین می‌برد. جوشانده ریشه آن ملین و مسهل است. برای برطرف کردن آسم و تنگی نفس از دم کرده تخم بادیان به‌مقدار سه فنجان در روز استفاده شود. به علت داشتن هورمون زنانه رشد دخترها را به جلو می‌اندازد.

بارهنگ:

بارهنگ

این گیاه دارای تانن ، سدیم، منیزیم، پتاسیم، و صمغ است. جوشانده آن در درمان بیماری کلیه و اسهال اعجاز می‌کند.

برای سوختگی‌های مختلف، زخمها، گزیدگی زنبور و اگزما از گرد آن استفاده می‌کنند. درباره فواید بارهنگ نوشته‌اند: بارهنگ زخم را با نخ طلا می‌دوزد. یعنی اگر اگر بارهنگ در زخم بماند نه می‌پوسد و نه به گوشت آسیب می‌رساند.

بارهنگ اثر قابض و نرم کنندگی دارد وبه عنوان تب‌بر ، تصفیه کننده‌ی خون،آرام‌کننده و رافع تحریکات مجاری تنفسی و ادراری مطرح است همچنین بارهنگ در رفع ناراحتی‌های آسم آمفیزم، اسهال‌های ساده و صفراوی، خون‌ریزی‌های دستگاه گوارش، ورم مخاط دهان، درد دندان و حتی درد گوش، مۆثر است.

برنجاسف (بومادران):

برنجاسف (بومادران)

این گیاه دارای اینولین و رزین بوده و برای تقویت بنیه و معده مورد استفاده قرار می‌گیرد. ضمناً ضد تشنج و استفراغ می‌باشد و برای این منظور ۱۵ گرم گرد ریشه گیاه و مقداری آب، جوشانده‌ای تهیه می‌شود که باید صبح و عصر به اندازه یک قاشق چای‌خوری از آن میل کرد. برنجاسف مدر و قاعده‌آور و سنگ کلیه را از طریق ادرار دفع می‌کند.جهت درمان عادت ماهانه که بر اثر ترس یا سرمازدگی نامنظم شده است، بعد از پاک شدن ۳ گرم را در ۱۵۰ سی‌سی آب‌جوش دم‌کرده، به مدت ۱۴ روز، روزی ۳ فنجان بنوشند، این دمکرده تسکین دهنده دردهای قاعدگی نیز می‌باشد.

بابونه:

بابونه

بابونه دو نوع است و هر نوع آن دارای خاصیت ضدعفونی کننده بوده و روغنی پس می‌دهد که بسیار معطر است. قسمت مهم گل‌بابونه در وسط قرار گرفته و رنگش زرد است. با گل‌های بابونه می‌توان موی سر را به‌رنگ طلایی در آورد و جوشانده بابونه برای تشنج معدی و ناراحتی‌های جهاز هاضمه مفید است.

بابونه دارویی است مقوی، تب‌بر و ضد کِرم، دم کرده آن (۱۰ الی ۲۰ گرم گل بابونه در یک لیتر آب ) برای افرادی که مبتلا به به سوء هضم هستند نافع است. مخصوصاً خانمهایی دچار اختلالات قاعدگی شده‌اند از جوشانده مزبور حداکثر استفاده را بکنند. جوشانده بابونه برای بیماری‌هایی از قبیل انسداد لوله طحال و سردرد نافع است.

بابونه برای مبتلایان به رماتیسم و نورآلژی نیز مفید است . برای تهیه پماد بابونه مقدار ۲۵ گرم گل خشک بابونه را ۱۲۵ گرم روغن زیتون مخلوط کرده و آن را مدت یک ساعت و یا دو ساعت روی آتش داغ کنند و در شیشه بریزید و سپس صافش نموده مقدار ۱۰ الی ۲۵ گرم کافور به آن بیفزاید و پمادی که به‌دست می‌آید بر ناحیه‌ای که درد می‌کند بمالید. بدین ترتیب درد فورا دفع خواهد شد.

در تعالیم بهداشتی اسلام آمده است :

بابونه مقوی معده و ضد درد‌های پراکنده در بدن، ضد ناراحتی‌های عصبی و صفا بخش نیروی عصبی است.

در سردرد‌های مزمن نیز باید از جوشانده آن استفاده کرد. طریقه مصرف : ۲ الی ۲۰ گرم گل آن را در یک لیتر آب دم کرده در دو نوبت میل نماید.

برگ بو:

برگ بو

برگ بو ضد گریپ، ضد عفونی روده‌ای و معالج برونشیت مزمن است. برگ بو ضد عفونی کننده و ملین و ضد نفخ هم هست . مقدار برگ بو بصورت دارو،۴ گرم برگ خشک در یک لیوان آب‌جوش است.

بوکو:

بوکو

بوکو گیاهی خوشبو کننده و محرک و مدر و معرق است میزان مصرف، یک قاشق چای‌خوری از برگ‌های آن را که خوب ریز شده باشد در یک فنجان آب‌جوش ریخته وقتی که سرد شد روزانه یک یا دو فنجان از آن میل کنید. می‌توانید همین مقدار جوشانده را به دفعات بیشتری در روز مصرف نمایید.

بید گیاه:

بید گیاه

بید گیاه معرق، اشتهاآور و مسکن است و مصرف درست آن ادرار را افزایش داده، کلیه و مثانه را پاک می‌کند .

میزان مصرف: یک قاشق چای‌خوری از ریشه خرد شده گیاه را در یک فنجان آب‌جوش ریخته و بعد از سرد شدن میل کنید. در طول روز حداکثر مصرف آن دو فنجان است.

بنفشه:

بنفشه

ضد احتقان خون ، معرق و مقوی و مدر و تصفیه کننده خون است و برای درمان بیماری‌های پوستی و بواسیر و واریس مصرف می‌شود. مقدار مصرف ۴۰ الی ۶۰ گرم در یک لیتر آب است.

از پودر ریشه گل بنفشه فرنگی (۸ الی ۱۰ گرم) شیرینی درست می‌کنند که قی آور و ملین است.

جوشانده بنفشه برای درمان مخملک، سرخک، و گریپ و گلو درد و نزله‌های مزمن هم مفید است. بنفشه برای درمان خشونت سینه، تنگی نفس، برونشیت حاد، سیاه سرفه، سرطان زبان، ذات الریه، سرخک، صرع اطفال، دفع بیخوابی و دفع صفرا نیز مفید است.

ادامه داروهای گیاهی را میتوانید در اپلیکیشن گیاه سلامتی مشاهده فرمایید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن