گیاهان دارویی

گیاهان دارویی (الف)

اقاقیا:صمغ اقاقیا

صمغ اقاقیا مغذی و مسکن است و با پوشاندن مخاط جهاز هاظمه با پوشش حفاظی آن را از آسیب محافظت می‌نماید.

آقطی:

آقطی

آقطی مدر، ملین و مسکن و التیام دهنده است. یک لیوان دم کرده آن برای رفع سرفه مفید می‌باشد. بهتر است این جوشانده‌ی شب موقع خواب نوشیده شود.

بعنوان مسهل پنجاه تا صد گرم در یک لیتر آب می‌شود. برای معالجه گریپ و سرماخوردگی پنجاه گرم در یک لیتر آب موثر است.برای درمان رماتیسم از جوشانده‌ی گل‌های خشک آن استفاده می‌شود. شیره آقطی ملین و برای درمان نئورآلژی مفید است.

پوست ریشه آقطی به‌مقدار چهل  گرم در یک لیتر آب برای درمان چاقی شکم تجویز می‌شود.

آویشن:

آویشن

جوشانده این گیاه در درمان پیچش روده و اسهال موثر است. آویشن عامل تصفیه کننده خوبی است و در درمان بی‌خوابی و بیماری‌های جهاز هاضمه مفید است. اگر ۵ تا ۱۰ گرم آویشن را در یک لیتر آب‌جوش دم کرده و یا کمی عسل به بیماران به تنگی نفس و کلیه و مثانه و درد مفاصل و سیاتیک و خونریزی‌های رحم و ترشحات غیر طبیعی زنان بدهید بیماری‌شان درمان می‌گردد. آویشن ضد تشنج، ضد صرع، و ضد نفخ هم است.

آویشن شیرازی:

آویشن شیرازی

آویشن شیرازی ضد سم، ضد تشنج، معلج برونشیت ، گریپ، عفونت‌های ریوی و نارسایی کبد است. جوشانده غلیظ آویشن شیرازی پیاز‌های مو را تقویت و از ریزش آن جلوگیری می‌کنند. نوشیدن رقیق آویشن شیرازی مخلوط با عسل در هنگام صبح به‌جای چای برای سلامتی بسیار مفید است.

انجره (گزنه):

مقوی معده، تصفیه کننده خون و قابض است. گزنه(انجره)جوشانده آن برای مبتلایان به سل و اسهال مفید است و خونریزی شدید خانمها را درمان می‌کند.

انجره برای درمان زخم معده و روده ، یرقان، رماتیسم، قولنج، سنگ کیسه صفرا نیز نافع است.

انیسون:

ضد نفخ، برای قولنج کودکان و دفع حالت تهوع مفید است . مقدار یک قاشق چای‌خوری انیسون در یک فنجان آبجوش روزی دو فنجان نوشیده شود.

اذان الفار(مرزنجوش):

اذان الفار (مرزنجوش)

این گیاه در درمان بیماری‌های استخوان و امراض ریوی اعجاز می‌کند. مصرف آن در شکستگی استخوان موجب بهبود سریع آن می‌شود. جوشانده برگ و ریشه آن در دفع بیماری‌های روده‌ای موثر است.

ارنیکا  (تنباکو کوهی):

ارنیکا(تنباکو کوهی)

گلهای این گیاه مصرف دارویی دارد و از آن مرهم ضد سوختگی ساخته می‌شود. به‌صورت جوشانده هم می‌توان از آن استفاده کرد به‌این معنی که دو قاشق چای‌خوری از گلها را در آبجوش ریخته ، پس از آنکه سرد شد ، آن را روی زخم می‌ریزید.

ابروسیا:

ابروسیا

برگ‌های این گیاه محرک قابض و برای گندزدایی مفید است.

اسارون:

اسارون

برگهای آن مهوع، مسهل و داروی ضد تاول است ریشه‌های مهوع، مدر و مسهل است.

اپیکای آمریکایی:

اپیکا

مهوع، ملین، معرق، خلط آور و برای رفع یبوست فوق العاده عالی است. برای مسمومیت از غذای مانده نیز مفید است و باعث استفراغ آن می‌گردد.

اروروت هندی:

اروروت هندی

ضد قلنج و تب بر است.

آلاله خاردار:

آلاله خاردار

مقوی، محرک و مدر است.

آلاله وحشی:

آلاله وحشی

ملین و مدر است.

ارگومونی sticklewort

اگرمونی

قابض ملایمی بوده و در سرفه‌های ناشی از سرماخوردگی بسیار سودمند است. به‌عنوان قابض غرغره آن برای ناراحتی‌های دهان و گلو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

میزان مصرف یک قاشق چایخوری از ریشه و برگهای کوبیده شده آن را در یک فنجان آب جوش ریخته و سردش نموده بعد از صاف کردن میل نمایید.

اکلیل الملک (سفید) white melilot

خلط آور و مدر است.

اکلیل الجبل: rosemary

اکلیل الجبل (رزماری)

اکلیل الجبل مقوی، محرک، قاعده آور و مقوی جهازهاضمه و برای درمان ضعف اعصاب، میگرن( درد نیمه سر) ،استسقا، یرقان، طپش قلبمفید است. استعمال خارجی تنطور آن برای رفع شوره سر نافع است. ماساژ سر با جوشانده آن نیز برای این منظور مفید است.

جوشانده اکلیل الجبل معده را پاک می‌کند و بر اشتها می‌افزاید و از شدت چاقی شکم می‌کاهد و مقوی معده است.

به‌طور کلی اکلیل الجبل داروی مقوی، و قابض است. اکلیل الجبل برای ساختن پمادهای دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ادامه داروهای گیاهی این گروه در اپلیکیشن گیاه سلامتی مشاهده فرمایید

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن