بهداشت اقایانبهداشت بانوانسلامتی

چگونه از شر بوی بد پا خلاص شویم؟( درمان بوی بد پا)

پا قلب دوم انسان است  و اگر به درستی از آن مراقبت نشود می تواند مشکلات زیادی همچون درد یا بوی بد را به همراه خواهد داشت. برخی از افراد هستند که با بوی بد پا دست و پنجه نرم می کنند. درمان بوی بد پا گزینه های مختلفی را پیش پایتان قرار می دهد. خوشبختانه برای کاهش بوی بد پا می توان از درمان های پزشکی و روش های خانگی استفاده کرد. در این مقاله سعی می کنیم به همین موضوع بپردازیم. پس همراه ما باشید.

 حقایقی درباره بوی پا:

قبل از اینکه به سراغ درمان بوی بد پا برویم اجازه دهید حقایق کلیدی در این باره را با هم مرور نماییم:

  • دلیل اصلی بوی بد پا در بیشتر موارد وجود باکتری و رطوبت است.
  • بوی پا همیشه به معنای وجود بیماری نیست اما می تواند ارتباط افراد با دیگران را تحت تاثیر خود قرار دهد و اعتماد به نفسش را کمتر نماید.
  • افراد به طور طبیعی در پاهایشان باکتری دارند
  • وقتی باکتری ها بعد از تجزیه چربی، سلول های پوست مرده مواد زائدی از خود به جای می گذارند پا نیز شروع به بو دادن می کند.

نکاتی برای درمان بوی بد پا:

درمان بوی بد پا

همه ما خیلی خوب می دانیم که کفش و جوراب می تواند باعث عرق کردن پا شود. عرق  پا هم بوی بد آن را بدتر می کند.برای اینکه بوی بد پا که مربوط به کفش یا جوراب است را کاهش دهید باید موارد زیر را همیشه به خاطر داشته باشید:

جوراب ها:

پوشیدن جوراب برای طولانی مدت می تواند باعث تعریق پا شود. اما به خاطر داشته باشید که برخی از جوراب ها هستند که ضد عرق هستند و رطوبت پا را به خود جذب می کنند. اگر بتوانید از چنین جوراب هایی استفاده کنید ممکن است خیلی راحت به درمان بوی بد پا بپردازید. عوض کردن منظم جوراب به تمیز نگه داشتن پاها کمک می کند و شما را از شر بوی بد آن محافظت می نماید.

 کفش ها:

کفش های شما ممکن است مکانی برای تنفس پا داشته باشند. اگر چنین است عرق و رطوبت پا کمتر می شود و بوی بد آن نیز کاهش می یابد. افرادی که پاهایشان مدام عرق می کند باید به دنبال کفش هایی باشند که نقاطی برای ورود و خروج هوا دارد.

 عوض کردن جوراب و کفش:

اگر مجبور می شوید برای طولانی مدت کفش هایتان را در پاها نگه دارید بین فواصل زمانی منظم آن ها را از پایتان خارج کنید. اگرچه این روش درمان بوی بد پا محسوب نمی شود اما می تواند به حرکت هوا در پاها کمک نمی کند و باعث خشک شدن محیط پا گردد. جوراب هایتان را هم به طور منظم عوض کنید.

روش های خانگی برای درمان بوی بد پا:

حفظ بهداشت پا یکی از کلیدی ترین فاکتورهای موجود برای درمان و پیشگیری از بوی بد پا محسوب می شود. بهترین کار این است که روزانه پاهایتان را با آب و صابون آنتی باکتریال شستشو دهید، توجه ویژه ای به فضای بین انگشتان داشته باشید و مرتب جوراب هایتان را عوض کنید. برای درمان بوی بد پا روش های دیگری هم وجود دارد که شامل موارد زیر است:

لایه برداری پا:

استفاده از اسکراب یا سنگ پا به شما کمک می کند از شر سلول های مرده پوست خلاص شوید و به باکتری ها اجازه ندهید از این سلول های مرده تغذیه کنند.

 وان نمک:

اگر شما هم از بوی بد پا رنج می برید بهترین کار این است که یک کاسه یا وان را با آب گرم و نمک پر کنید . سپس پاهایتان را به مدت 10 الی 20 دقیقه در آب شناور نمایید.

وان سرکه:

دو قسمت آب گرم و یک قسمت سرکه سیب یا سرکه سفید را به وان حمام تان اضافه کنید و پاهایتان را به مدت 15 الی 20 دقیقه در آن شناور سازید.  اگر زخم، بریدگی یا خراشی بر روی پوست تان دارید از این روش برای درمان بوی بد پا استفاده نکنید چون سرکه باعث ایجاد حساسیت در چنین شرایطی می شود.

 استفاده از ضد عرق:

درمان بوی بد پا به موارد بالا ختم نمی شود. شما می توانید از ضد عرق هایی که برای پا طراحی و تولید شده اند هم استفاده کنید. اگرچه این ضد عرق ها بیشتر برای زیر بغل شناخته شده اند اما اعمال آن ها بر روی پا هم می تواند جلوی عرق کردن را بگیرد. اگر فکر می کنید بوی پاهایتان با روش های خانگی از بین نمی رود می توانید از یک پزشک متخصص کمک بگیرید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن