دهان و دندانسلامتینکات سلامتی

چه چیزی باعث عود تبخال( زخم سرد) می شود؟

تبخال که به عنوان زخم سرد  هم از آن یاد می شود زمانی رخ می دهد که فرد در تماس با ویروس هرپس سیمپلکس قرار می گیرد. اگر شما هم تا به حال با چنین شرایطی مواجه شده باشید حتما خیلی خوب می دانید که تبخال  تاول های پر از مایع و کوچکی در اطراف لب و در دهان است.  خیلی ها هستند که در طول زندگی شان به طور مرتب با چنین شرایطی دست و پنجه نرم می کنند. دلیل این امر بسیار ساده است ویروس در بین این شیوع ها در بدن ساکن و غیر فعال می ماند. تاول معمولا  می شکند و تشکیل زخمی را می دهد که روی آن را می پوشاند. این زخم ها معمولا در عرض چند هفته و بدون نیاز به درمان بهبود پیدا می کنند. در این مقاله قصد داریم علت عود تبخال را با هم مرور کنیم. پس همراه ما باشید.

 دلیل عود تبخال و بازگشت آن چیست؟

 

وقتی فردی در معرض ویروس هرپس سیمپلکس قرار می گیرد، معمولا در ابتدا تبخال خود را نشان می دهد.  بعد از آن، ویروس برای باقی عمر در بدن فرد می ماند و زمانی که فعال می شود می تواند به صورت اتفاقی زخم های سردی را ایجاد نماید. اگر فردی به طور مداوم با تبخال دست و پنجه نرم کند، ممکن است علل زمینه ای در بدنش داشته باشد. فاکتورهای زیادی هست که باعث بروز زخم سرد یا همان تبخال در فرد می شود. این  فاکتورها عبارتند از :

 • تغییرات هورمونی همچون تغییراتی که در بارداری یا یائسگی بروز می کند.
 • بیماری ها یا عفونت های ویروسی دیگر
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید، باد یا سرما
 • استرس
 • خستگی
 • تغییرات سیستم ایمنی بدن

ویروسی که باعث ابتلای افراد به زخم سرد  می شود بسیار مسری است حتی وقتی فرد  تبخال را نداشته باشد. فرد می تواند از طریق به اشتراک گذاشتن لوازم آشپزی، غذاها یا نوشیدنی ها به چنین ویروسی مبتلا شود. بوسیدن و داشتن رابطه جنسی دهانی هم به توسعه این ویروس منجر می شود. رابطه جنسی دهانی می تواند ویروس HSV-2 را هم منتشر کند که معمولا باعث بروز تبخال جنسی می شود.

 ریسک فاکتورها:

هر فردی که ویروس هرپس سیمپلکس را داشته باشد در معرض خطر ابتلا به تبخال قرار دارد. بر اساس گفته های سازمان  جهانی بهداشت، 67 درصد از جمعیت کل جهان  که زیر 50 سال سن دارند این ویروس را در بدنشان دارند. هر فردی که ویروس در بدنش باشد با تبخال عودکننده مواجه نخواهد شد. افرادی در معرض توسعه تبخال عودکننده و سایر عوارض ناشی از این ویروس خواهند شد که سیستم ایمنی ضعیفی دارند. این افراد ممکن است شرایط زیر را داشته باشند:

 • مبتلا به HIV باشند.
 • تحت شیمی درمانی قرار گرفته باشند
 • سوختگی های شدیدی در بدنشان داشته باشند
 • پیوند اعضا کرده باشند

داشتن شرایطی همچون اگزما یا پسوریازیس هم می تواند خطر عود تبخال را افزایش دهد.

 درمان:

تبخال

زخم سرد معمولا در عرض چند هفته خود به خود بهبود پیدا می کند. با اینحال برخی از افراد برای بهبود سریع تر شرایط شان به برخی از درمان ها نیاز خواهند داشت.  درمان خاصی برای تبخال وجود ندارد اما برخی از گزینه ها فرآیند بهبود را تسریع می کند، نشانه های آزاردهنده را تسکین می بخشد و  جلوی عود آن را می گیرد. مصرف داروهای ضد ویروسی می تواند فرآیند درمان را سرعت ببخشد.  داروهای ضد ویروسی خوراکی موثرتر از داروهای موضعی خواهند بود.  با اینکه داروهای ضد ویروسی بر روی فرآیند درمان تبخال تمرکز دارند سایر روش های درمانی می توانند ناراحتی های مرتبط با این شرایط را بهتر کنند. به عنوان مثال اعمال کمپرس سرد بر روی ناحیه مدنظر باعث تسکین درد می شود. شما می توانید از مسکن های بدون نسخه، آلوئه ورا،کرم های بی حس کننده استفاده کنید.

پیشگیری:

اگر فردی تبخالی عودکننده ای داشته باشد، بهترین کار این است که به سراغ پزشک برود و داروهای ضد ویروسی را دریافت نماید. او می تواند داروهای ضد ویروسی را تجویز کند.  برای کاهش عود این شرایط می توان موارد زیر را هم مدنظر داشت:

 • اجتناب از محرک هایی همچون قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا محرک های اگزما
 • مدیریت استرس
 • شستشوی مکرر دست ها
 • اجتناب از برقراری ارتباط با افرادی که بیمار هستند.
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن