تغذیهلاغری و کاهش وزن

چاقید یا لاغر

غذاها تاکنون بیشتر از شمشیر‌ها آدم کشته‌اند!نیز گفته‌اند که، طول عمر مساوی است با عکس طول کمربند!

با وجود پیشرفت‌هایی که در زمینه‌های پزشکی قرن بیستم نصیب شده و قلبها در خارج از سینه‌ها جراحی می‌کنند، بیماری‌های زیادی آدمیان را رنجور ساخته است. یکی از این رنج‌ها نحوه تغذیه غلط زندگی متمدّن امروز است.

در قرن حاضر انسان‌ها بیش از زمان‌های دیگر از امکانات غذایی بهره‌مند هستند، اما غالباً به عوارضی ناشی از تغذیه غلط دچارند که اهّم آن چاقی است.

بر اثر پیشرفت‌های صنعتی هر روزه به مواد خوراکی جلوه ظاهری داده می‌شود، با این وجود از خاصیت آن کاسته می‌شود و به این علت این زرق و برق کاذب مصرف، مخصوصاً در بیشتر شهر‌ها زیاد‌تر شده که چاقی نیز در این زمینه بیشتر می‌باشد.

در این مسیر بیماری‌های متابولیکی و عروقی و عصبی از همه بیشتر دیده می‌شود. روماتیسم و دردهای مفصلی، تراکم چربی در عروق ، زیاد شدن املاح در مفاصل (نقرس) فشار خون و عوارضی چون سکته قلبی ، سکته مغزی و عدم توان حرکت مفصلی مخصوصاً در ناحیه کمر و زانو‌ها و از همه مهمتر:

به وجود آمدن آرتریواسکلروز یا سفت شدن جدار عروق است که به علت زیاد شدن چربی به‌صورت پلاک‌هایی در زیر لایه انتیمای (داخلی) عروق بزرگ، رسوب می‌کند.

به علاوه کلسیم موجود در خون نیز غالباً همراه چربی در اینجا نفوذ کرده و ایجاد پلاک‌های آهکی می‌نماید که این دو واکنش، شرایین را خیلی سخت می‌کند که آرتریواسکلروز نامیده می‌شود.

این جاست که شرایین خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و به آسانی ناحیه دژنره یا تخریب شده ، پاره می‌شود. این آتروم‌ها که معمولاً برجستگی در سطح داخلی عروق ایجاد می‌کنند، غالباً با برخورد خون، لخته‌ای ایجاد کرده که این لخته‌ها گاهی بنام  ترمبوس کنده شده و به درون شریان‌های باریک رفته و باعث انسداد آنها می‌گردد که متأسفانه بیشتر افراد در اثر این عارضه می‌میرند. این جاست که گفته‌اند:
غذاها تاکنون بیشتر از شمشیر‌ها آدم کشته‌اند.

ناراحتی‌های دیگری مثل بیماری قند، آزردگی معدی، روده‌ای، آسیب‌های کبدی، سنگ‌های کیسه صفرا، سنگهای کلیوی بیشتر از گذشته به ارمغان آمده است.

گرد آمدن روستاییان در شهرها ، دگرگون شیوه عمرها را جایگزین آن کرده است. در صورتی که آمار نشان می‌دهد که عمر ساکنین روستاها بیشتر و شادمانی آنها فزون‌تر، تحرک و قدرت طبیعی آنها بیشتر از شهرنشینان می‌باشد.

خوشبختانه نوید امید‌بخشی که امروزه به گوش می‌رسد، بازگشت کشورهای صنعتی به سوی طبیعت است .

می‌دانیم که دریافت غذا یک پدیده عصبی است که به‌وسیله مراکز خاصی از مغز تنظیم می‌شود، بدین طریق که وقتی ذخایر غذایی بدن کم شد احساس گرسنگی و زمانی که ذخایر پر شدند احساس سیری به آدمی دست می‌دهد. اما متأسفانه برتامه غذایی بیشتر ما انسانها مربوط به عادت است نه احساس!

یعنی عادت کرده‌ایم صبح و ظهر و شب غذا بخوریم، چه سیر باشیم چه گرسنه، کاری به احساس مغزی نداریم. از این رو است که بیشتر چاقی‌های بی‌قواره بوجود آمده است. مثلاً اگر ظهر ناهار چرب و پرحجمی خورده باشیم، چون شب فرا رسید باز هم می‌خواهیم بخوریم زیرا عادت کرده‌ایم نه احساس. با این وجود بیشتر چاقی ها در اثر زیاد خوردن می‌باشد، معهذا گاهی چاقی، به‌ علت بیماری‌های مخصوص هیپوفیز، چاقی مربوط اختلالات دستگاه تناسلی ، چاقی در اثر اختلال لوزالمعده و چاقی به علت اختلال کار غدّه فوق کلیوی نیز دیده می‌شود.

اگر بیشتر از اندازه احتیاج بدن غذا خورده شود هر چه میخواهد باشد ، چه مواد قندی چه نشاسته‌ای چه چربی و گوشتی چاقی می‌آورد که به‌صورت چربی زیاد در سرین (کفل) – شکم – ران‌ها – شانه‌ها – پهلوها و غیره جمع می‌شود.

بعضی‌ها فکر می‌کنند که خوردن چربی آدمی را چاق می‌کند، در صورتی که چنین نیست خوردن چربی اضافی چاقی می‌آورد.

مثلاً خوردن پنج گرم شیرینی بیست کالری حرارت می‌کند و خوردن پنج گرم چربی چهل و پنج کالری حرارت و خوردن پنج گرم گوشت آن هم بیست کالری حرارت به‌وجود می‌آورد. حال باید توجه داشت که:
کدام از لقمه‌های غذایی کمتر از پنج گرم است؟

با هر لقمه غذا حداقل بیست کالری حرارت وارد بدن می‌شود با خوردن یک بشقاب پلو، یک نان، مقداری خورشت، یک لیوان دوغ و یک عدد پرتقال در یک وعده غذا چقدر کالری در بدن ایجاد می‌شود؟

متذکر شدیم که چربی اضافی در بدن ذخیره می‌شود که مثلاً با هر نه کالری اضافی یک گرم چربی به وزن بدن اضافه می‌گردد. یعنی هر لقمه چرب بیست و پنج گرمی، بیست و پنج گرم اضافه وزن می‌دهد. یک کاسه آبگوشت چرب چقدر؟

اگر ۱۵۰ گرم برنج، ۷۵ گرم گوشت، ۵۰ گرم لپه، ۵۰ گرم پیاز، ۵۰ گرم سیب‌زمینی، ۵۰ گرم روغن که یک غذای معمولی است مصرف شود حدود دو هزار کالری وارد بدن شده است. اضافه‌تر از این مقدار برای انسان چهل سال به بالا چاقی می‌آورد ،که برای زنان ۱۹۰۰ کالری لازم است.

با توجه به مطالب فوق، مصرف بیش از حد مواد غذایی چاقی و عوارض ناشی از آن را به ارمغان خواهد آورد !

پس درد و درمان از خود آدمی است و کلیه درد‌ها و رنج‌ها در دست خود است.

منبع: همیشه لاغر و سلامت باشید

انتشارات حافظ نوین

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن