تنفسی

بزرگترین سؤالات در مورد ویروس کرونا

ناشناخته های بسیار زیادی در مورد ویروس کرونا وجود دارد که تلاشهای بی سابقه ای برای کشف آنها انجام شده است ، و همچنین نظریه های متعدد باعث بصدا درآمدن زنگ جهانی شده است. بخش عمده ای از آنچه در مورد کرونا ویروس بیان شده ناشی از مواردی است که قبلاً به آنها پرداخته شده است – از تهدیدات مرگبار سلامتی جهانی مانند سندرم حاد تنفسی (سارس) گرفته تا نسخه هایی که باعث سرماخوردگی می شود.

ویروس کرونا از کجا آمده است؟

در تجزیه و تحلیل ژنتیکی جدید از دانشگاه کشاورزی چین جنوبی نشان می دهد که این ویروس از پنگولین ها به سمت انسان سرایت کرده است. این پستانداران غوزه بلند اغلب در مواد غذایی و طب سنتی چینی مورد استفاده قرار می گیرند.

در صورت تأیید ، پنگولین ها فقط ممکن است یک میزبان واسطه باشند. احتمالاً ویروس از خفاش ها سرچشمه گرفته است. اما خفاش ها در زمستان در خواب می باشند ، بنابراین بعید است که آنها به طور مستقیم افراد را آلوده کنند.

این امکان وجود دارد که ویروس خفاش و ویروس پانگولین در هنگام تولید مثل تکثیر شوند ، و سپس باعث آلوده کردن افراد شوند. همچنین این احتمال وجود دارد که پنگولین ها فقط یکی از میزبانان چند واسطه باشند و سایر حیوانات نیز مقصر هستند.

علائم کرونا چیست؟

طبق WHO علائم عفونت شامل تب ، سرفه ، تنگی نفس و مشکلات تنفسی است.

در موارد شدیدتر ، می تواند منجر به ذات الریه ، نارسایی اندام های متعدد و حتی مرگ شود.

تخمین های فعلی دوره نهفتگی – میزان زمان عفونت و شروع علائم – از یک تا 14 روز است. بیشتر افراد آلوده طی پنج تا شش روز علائم نشان می دهند.

با این حال ، بیماران آلوده همچنین می توانند بدون علامت باشند ، به این معنی که علیرغم داشتن ویروس در سیستم های خود ، هیچ علائمی از خود نشان نمی دهند.

ویروس چقدر سریع گسترش می یابد؟

در حال حاضر به طور متوسط ​​بین 1.4 تا 2.5 نفر ، از یک فرد مسری به یک بیماری مبتلا می شوند.

انتشار ویروس تحت تأثیر اینکه چقدر فرد سرفه و عطسه می کند است . و اینکه چه مقدار ویروس در ترشح او است. اگر سرفه و عطسه کنید ، ویروس بیشتری را از بدن خود بیرون می کنید و افراد بیشتری را آلوده می کنید. اما اگر آنقدر بیمار هستید که نمی توانید از رختخواب خود رها شوید ، منزوی تر خواهید شد و بیماری کمتری را گسترش خواهید داد.

کرونا کدام اندام شما را بیمار می کند؟

ویروس ممکن است باعث یک واکنش شدید به ایمنی بدن ، به نام “طوفان سیتوکین”شود . طوفان سیتوکین تولید بیش از حد سلولهای ایمنی و ترکیبات فعال کننده آنها یا سیتوکین ها است که باعث افزایش سلول های ایمنی بدن به ریه ها می شود و در آنجا باعث التهاب می شود.

ویروس هایی که به مرور زمان با انسان تکامل یافته اند ، معمولاً باعث التهاب کمتری می شوند. اما این ویروس جدید است.

چرا این بیماری منجر به مرگ میشود؟

مجاری تنفسی – از طریق بینی و لوزه ها تا تمام طول ریه ها – یک محیط عالی برای ورود ویروس است.

التهاب ریه و ایجاد مایعات می تواند منجر به پریشانی تنفس شود. این مرحله همچنین یک پنومونی باکتریایی ثانویه را تعیین می کند. و اگر ریه ها در گذشته توسط استعمال دخانیات ، سن یا سایر عفونت ها آسیب دیده باشند ، از نظر آسیب زا بودن بسیار مستعد هستند.

این دو مشکل در هنگام بیماری مزمن ریه ، باعث کاهش سریع عملکرد ریه می شوند و احتمالاً آسیب سریع یا دائمی می بینند.

چگونه می توانید از آلوده شدن محافظت کنید؟

در حال حاضر هیچ واکسنی برای جلوگیری از عفونت وجود ندارد. بهترین راه برای محافظت از خود استفاده از همان اقدامات عقل سلیم است که متخصصان برای جلوگیری از شیوع سایر ویروس های تنفسی مانند آنفولانزا و سرما توصیه می کنند. از افرادی که مریض هستند دوری کنید. دستان خود را حداقل به مدت حداقل 20 ثانیه با صابون و آب بشویید ، به خصوص بعد از رفتن به حمام ، قبل از غذا خوردن و بعد از دمیدن بینی ، سرفه یا عطسه.

اگر به صابون و آب دسترسی ندارید ، از یک ضدعفونی کننده دست الکل با حداقل 60 درصد الکل استفاده کنید. از دست زدن به چشم ، بینی و دهان خود با دست های شسته شده خودداری کنید.

وقتی بیمار هستید در خانه بمانید. سرفه یا عطسه خود را با یک دستمال بپوشانید و سپس آن را درون سطل زباله بریزید. یا ، به جای دست خود به آرنج خود عطسه کنید.

با استفاده از اسپری تمیز یا منظم خانگی ، اشیاء و سطوح را که اغلب لمس می کنید تمیز و ضد عفونی کنید.

کرونا چیست

چه داروهایی مورد آزمایش قرار می گیرند؟

دنیای تحقیقات داروهای ضد ویروسی به سرعت در حال رشد است. این داروی که اکنون در چین برای اثربخشی در برابر کروناویروس جدید موسوم به Remdesivir مورد آزمایش قرار گرفته است ، به عنوان شرکت دارویی Gilead Science مستقر در شهر فاستر است. این یک داروی ضد ویروسی است که برای درمان ابولا تولید شده است.

طب مدرن در برابر عفونت های یکبار کشنده و مزمن مانند HIV ویروس های بزرگی کرده است. با داروهای موفقیت آمیز ، می توان از بین بردن کرونا ویروس استفاده کرد.

واکسن کرونا کی آماده میشود؟

تدروس آدهانوم ، رئیس سازمان بهداشت جهانی ، گفت که نخستین واکسنی که ویروس را هدف قرار می دهد ، در مدت 18 ماه قابل دسترس است. در واشنگتن ، دکتر آنتونی فاوسی ، مدیر مؤسسه ملی آلرژی و بیماریهای عفونی ، تخمین زد که حداقل یک سال طول بکشد.

ویروس کرونا جدید چقدر کشنده است؟

خبر خوب این است که مقامات بهداشت عمومی می گویند که کرونا ویروس جدید کمتر از سارس کشنده است ، که منجر به کشته شدن حدود 10 درصد از افراد آلوده در هنگام شیوع بیماری در سال 2002 شد. اما یک سوال فوری باید در اسرع وقت پاسخ داده شود: چگونه این بیماری بسیار کشنده تر می شود؟
حدود 2 درصد از موارد گزارش شده از 7 فوریه فوت شده اند ، اما بسیاری از کارشناسان می گویند که این میزان مرگ و میر می توانست پایین تر باشد. این به این دلیل است که در اوایل شیوع بیماری و در دوره پنهان ممکن است مواردی گزارش نشده باشد. اگر فقط افراد مبتلا به بیماری شدید و ضمینه ای – که احتمال مرگ آنها بیشتر است – به دنبال مراقبت و تأیید بیماری بودند ، میزان مرگ میر به مراتب کمتر بود.

در اوایل شیوع ، یکی از متخصصان تخمین زد که اگرچه 2،000 مورد گزارش شده است ، اما احتمالاً 100000 نفر مریض بودند.

درک این بیماری که مرگبار است و چه تعداد از افراد واقعاً از آن برخوردار هستند ، برای ایجاد یک پاسخ بهداشت عمومی و تهیه بیمارستانها و سیستم مراقبت های بهداشتی در سراسر جهان بسیار مهم است.

چگونه ویروس کرونا به راحتی پخش می شود؟

خبر بد این است که به نظر می رسد که ویروس کرونا جدید بسیار راحت تر از سارس پخش می شود و در عوض ، مشابه سایر کورو ویروسی ها است که باعث علائم سرماخوردگی می شوند.
ویروسی که می تواند به راحتی گسترش یابد ، ممکن است از قبل بسیار گسترده شده باشد و این یک چالش بزرگ برای بهداشت عمومی را ارائه می دهد.

پیتر هوتز ، رئیس دانشکده ملی داروهای گرمسیری در کالج پزشکی بیلور گفت: “برای پیچیده کردن امور حتی ، ما نمی دانیم که چه افرادی احتمالاً ویروس را گسترش می دهند.” آیا افرادی که دارای عفونت های تنفسی جدی هستند یا سرفه می کنند ، یا افرادی که علائم خفیف دارند به همان اندازه احتمال دارد که آن را گسترش دهند؟ فکر می کنم در این مرحله ما آن را نمی دانیم. “

گزارش موردی که نشان می داد گسترس این بیماری قبل از بروز علائم بیماری نادرست است ، اگرچه یک مقام ارشد ایالات متحده که گفته است که هنوز هم براساس بحث و گفتگو با متخصصان چینی ، معتقد است که این بیماری می تواند بدون علائم نیز گسترش یابد. 

چه کسی بیشتر در معرض کرونا قرار دارد؟

تاکنون تصور می شود عوامل خطر ابتلا به بیماری کرونا مشابه سایر بیماریهای تنفسی است. اما افراد مسن و مبتلایان به بیماریهای ضمینه ای مانند دیابت یا فشار خون بالا در معرض خطر بیشتری قرار دارند. مطالعات اولیه همچنین نشان داده اند که مردان در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

اما می توان در نحوه واکنش مردم – مانند سایر بیماری ها – تفاوتهای چشمگیری در فرد مشاهده کرد. به عنوان مثال ، بیشتر افراد 17 ساله مبتلا به آنفولانزا بعد از یک یا دو هفته بهتر می شوند. اما گاهی اوقات ، یک کودک 17 ساله سالم خواهد مرد. یا در برخی از افراد مبتلا به عفونت استرپ ، فقط گلودرد ایجاد می شود ، اما تعداد کمی از افراد بدشانس به یک عفونت گوشتخوار مبتلا می شوند که می تواند آنها را بکشد. همین مورد نیز در این ویروس اتفاق خواهد افتاد – افرادی با فاکتورهای خطر شناخته شده که بهبود می یابند ، و همچنین افرادی که به دلایلی که نمی فهمیم ، موارد شدید ایجاد می شود.

آلیسون مک گر ، اپیدمیولوژیست بیماریهای عفونی در دانشگاه تورنتو می گوید: “این امر ممکن است یک مورد بسیار خاص و در مورد ارتباط سیستم ایمنی بدن شما با یک بیماری های خاص باشد.

تشخیص اینکه چه کسی آسیب پذیرتر است ، برای طراحی اقدامات پیشگیرانه ، از جمله اولویت بندی در صورت ایجاد واکسن در صورت ایجاد ، ضروری است.

چه زمانی تمام خواهد شد؟

این کوروناویروس می تواند از الگوی فصلی پیروی کند و در ماه های زمستان به اوج خود برسد. این بیماری می تواند بسیاری از افراد را آلوده کند و سپس قبل از بازگشت در پاییز ، در نیمکره شمالی شروع به فروکش کند. و سپس می تواند در نیمکره جنوبی شروع شود.

منبع

 

برچسب ها

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن