بهداشت بانوانسلامت جنسیسلامتی

هر آنچه که یک خانم باید درباره تخمدان هایش بداند

همه ما خیلی خوب می دانیم که تخمدان ها غده های انجیری شکلی هستند که در هر دو طرف رحم قرار دارند و برای سیستم تولید مثلی خانم ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند.  تخمدان ها نقش های بسیار مهمی در بدن ایفا می کنند. در این مقاله قصد داریم به همین موضوع بپردازیم و ببینیم چه اطلاعاتی درباره تخمدان ها وجود دارد.

تخمدان های شما دقیقا چه کاری انجام می دهد؟

تخمدان

کار تخمدان ها، نگهداری تخمک های زنانه است. هر ماه ده ها( یا شاید بیشتر از آن) تخمک از تخمدان خانم ها تولید می شود اما تنها یک یا دو مورد از آن می تواند  تخمدان را ترک کند. همین امر باعث می شود تخمک رها شده راحت تر از طریق لوله فالوپ به رحم برسد و در آنجا با اسپرم تماس داشته باشد.  تخمدان های یک خانم وظیفه مهم دیگری هم دارند و آن هم این است: به تولید هورمون می پردازند. این تخمدان ها هستند که عمدتا استروژن و پروژسترون تولید می کنند که با سلامت سیستم تولید مثلی خانم ها مرتبط است اما گاهی از اوقات تستوسترون هم تولید می کنند. همه این هورمون ها تخمدان را ترک می کنند و از طریق جریان خون در بدن گردش می کنند.

 چقدر تخمک در تخمدانهای شما وجود دارد و دقیقا چه اتفاقی برای این تخمک ها می افتد؟

دختران زمانی که به دنیا می آیند  در تخمدان هایشان یک الی دو میلیون تخمک دارند. تا سن بلوغ، این تعداد تخمک به 300000 مورد کاهش پیدا می کند و در دوران یائسگی تقریبا دیگر تخمکی باقی نمی ماند. از آنجایی که این تخمک ها میکروسکوپی هستند دوباره جذب بدن می شوند. حدود 400 تخمک وارد فرآیند تخمک گذاری می شود. تا زمانی که بدن قادر به تولید تخمک باشد فرآیند تخمک گذاری هر ماه ادامه پیدا می کند.  تخمک از طریق فولیکول های تخمدان رها می شود و سپس از طریق لوله فالوپ به رحم می رود. سپس فولیکول ها  هورمون هایی را منتشر می کنند تا دیواره رحم را برای بارداری آماده کنند. اگر تخمک بارور نشود، ترشح هورمون متوقف می شود و دوره قاعدگی فرد آغاز می گردد.  کیفیت تخمک ها با گذشت زمان افت می کند.

اسیب به تخمدان هابه چه معناست؟

 کیست تخمدان :

اگر یک فولیکول برای ازاد کردن تخمک پاره نشود ممکن است با مایع متورم گردد و در نهایت به کیست تبدیل شود. بیشتر کیست ها کوچک و بدون درد هستند و تا زمانی که معاینه لگنی انجام نشده باشد شناسایی نمی شوند.

بیشتر بخوانید: درمان کیست تخمدان به روش طب سنتی

این نوع کیست ها معمولا خود به خود بهبود پیدا می کنند و به ندرت سرطانی می شوند. در برخی از افراد کیست  می تواند  به درد شکمی، احساس پر بودن شکم یا دوره های قاعدگی نامنظم منجر شود.

سندرم تخمدان پلی کیستیک:

سندرم تخمدان پلی کیستیک شرایط دیگری است که می تواند نشانه هایی همچون آکنه، افزایش وزن، دوره های قاعدگی نامنظم یا افزایش رشد موهای زائد بدن بروز دهد.  استفاده از قرص های کنترل بارداری می تواند به مدیریت این شرایط کمک کند.

 سرطان تخمدان:

سالانه حدود 20000 نفر با سرطان تخمدان شناسایی می شوند. سرطان تخمدانها اغلب به عنوان قاتل خاموش خوانده می شود چون تومورهای آن به ندرت در مراحل اولیه شناسایی می گردد. از آنجایی که تخمدانهای شما نزدیک مثانه و روده قرار گرفته اند ممکن است سرطان تخمدان نشانه هایی همچون  نفخ شکم، درد شکم، لگن یا کمر، سوء هاضمه یا اسهال و یبوست، تکرر ادرار، احساس پری، از دست دادن انرژی یا اشتهال را به همراه داشته باشد. اگر این نشانه ها را داشتید باید با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

 چگونه تخمدانمان را سالم نگه داریم؟

روش های زیادی برای حفظ سلامت تخمدانهای فرد وجود دارد. اجازه دهید برخی از این روش ها را با هم مرور کنیم:

  • معاینه لگنی انجام دهید: اینکار به پزشک کمک می کند وجود کیست و توموری که اغلب به بروز نشانه ها منجر نمی شود را شناسایی کند.
  • سیگار نکشید:  مواد شیمیایی موجود در سیگار به تخمک های شما اسیب وارد می کند و باعث می شود زودتر از قبل بمیرند. این موضوع باعث کاهش باروری و بروز یائسگی زودرس می شود.
  • وزن تان را در حد سالم نگه دارید: اینکار به حفظ هورمون ها کمک می کند، دوره قاعدگی تان را تنظیم می کند و می تواند نشانه های سندرم تخمدان پلی کیستیک را کاهش دهد.
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن