شربت و دمنوشطب سنتی

هر آنچه که باید درباره خواص دمنوش رازیانه بدانید

در دوران باستان بیشتر افراد رازیانه را بر روی درهایشان آویزان می کردند و معتقد بودند اینکار انسان ها را از شر روح های خبیث در امان نگه می دارد. اگرچه رازیانه دیگر برای چنین مواردی به کار نمی رود اما هنوز هم یکی از پر کاربردترین  گیاهان دارویی در سرتاسر جهان است.  خواص دمنوش  رازیانه بسیار زیاد است. در این مقاله قصد داریم برخی از این مزایا را با هم مرور کنیم.

 خواص دمنوش رازیانه برای سلامتی:

خواص دمنوش رازیانه

دمنوش رازیانه سال هاست که به خاطر طعمش مورد استفاده قرار می گیرد هرچند خیلی ها هستند که از این دمنوش به خاطر مزایایی که برای بدن دارد استفاده می کنند.  در طول سال ها، تحقیقات زیادی بر روی دمنوش رازیانه انجام شده است و این دمنوش در طب سنتی در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است. اگرچه علم غربی همه این مزایا را تایید نکرده است اما افراد از دمنوش رازیانه برای موارد زیر استفاده می کنند:

بر اساس گفته متخصصان، دانه های رازیانه به هضم کمک می کند. این گیاه حتی می تواند عضلات سیستم معدی روده ای را نرم سازد و گاز، نفخ و گرفتگی های شکمی را کاهش دهد.  در حقیقت یکی از خواص دمنوش رازیانه، درمان اسپاسم های عضلات شکمی است که توسط سندرم روده تحریک پذیر، بیماری کرون و سایر بیماری هایی که بر روی سیستم گوارش تاثیر می گذارند ایجاد می شود.  می توان رازیانه را در ترکیب با سایر گیاهان استفاده کرد تا عوارض جانبی آن را اصلاح نمود. از دمنوس رازیانه برای موارد زیر استفاده می شود.

 دوره های قاعدگی دردناک:

دوره های قاعدگی دردناک در میان زنان رایج است. این افراد معمولا از داروهای بدون نسخه همچون داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی برای درمان درد استفاده می کنند. اما حدود 10 الی 20 درصد زنانی  که از گرفتگی و ناراحتی شکمی شدید در طول دوران قاعدگی رنج می برند به کمک این رویکرد دردشان بهتر نمی شود.

به همین خاطر خیلی از افراد به سراغ درمان های جایگزین می روند و از خواص دمنوش رازیانه بهره می برند. یکی از مطالعات انجام شده نشان می دهد رازیانه می تواند در این زمینه مفید باشد.

بیشتر بخوانید: اگر دنبال لاغری هستید بخوانید

کولیک:

یکی از مهم ترین مزایای رازیانه خاصیت ضد اسپاسمی آن است. به همین خاطر خیلی ها بر این باورند که دمنوش رازیانه می تواند نقش خوبی در کاهش نشانه های کولیک در نوزادان داشته باشد.

 تنظیم قند خون:

بیشتر متخصصان طب سنتی بر این باورند که دمنوش رازیانه می تواند سطح قند خون در افراد را تنظیم کند. یکی از مطالعات انجام شده در بنگلادش نشان می دهد این عصاره سطح گلوکز را در مقایسه با سایر داروها بهتر تنظیم می کند.

 تسکین درد:

رازیانه می تواند در تسکین درد هم مفید باشد. مطالعات نشان می دهد عصاره رازیانه بروز درد را همانند اسپرین کاهش می دهد.

آبرسانی:

همه ما خیلی خوب می دانیم که داشتن آب کافی در بدن برای سلامت کلی چقدر مهم است. پس یکی از خواص دمنوش رازیانه، فراهم آوردن آب کافی برای بدن است و می تواند مزایای زیادی داشته باشد.

 دمنوش رازیانه یا عصاره رازیانه؟

عصاره دانه های رازیانه با دمنوش آن یکی نیست. دمنوش رازیانه کمتر تحت فرآیند پردازش قرار می گیرد و خالص تر است.

تحقیقات انجام شده دلایل خوبی برای نوشیدن این دمنوش ارائه کرده است. با اینحال اداره غذا و داروی آمریکا مکمل ها و عصاره های گیاهی را مورد بررسی قرار نمی دهد.

 خطرات مرتبط با نوشیدن دمنوش رازیانه:

رازیانه گیاه متعادلی در نظر گرفته می شود هر چند برخی ها به آن حساسیت دارند. ممکن است افراد به خاطر مصرف زیاد این دمنوش دچار اوردوز شوند. برخی از مطالعات انجام شده نشان می دهد رازیانه خاصیتی همچون استروژن دارد. زنان باردار و زنانی که به کودکان خود شیر می دهند نباید از دمنوش رازیانه استفاده کنند. افراد مبتلا به سرطان که به استروژن حساس هستند هم باید از مصرف رازیانه اجتناب کنند.

همانطور که مشاهده کردید خواص دمنوش رازیانه بسیار گسترده است اما اگر قصد دارید این نوشیدنی را به رژیم غذایی تان اضافه کنید حتما با یک متخصص مشورت نمایید تا بر اساس شرایطی که دارید تصمیم گرفته شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن