نکات سلامتی

نشانه های اولیه آرتریت روماتوئید چیست؟

همانطور که می دانید آرتریت روماتوئید نوعی اختلال اولیه است که باعث التهاب مزمن مفاصل می شود. آرتریت روماتوئید با نشانه های خفیفی که می ایند و می روند آغاز می شود و معمولا در هر دو طرف بدن بروز می کند. با گذشت زمان چنین شرایطی بدتر می گردد. نشانه های اولیه آرتریت روماتوئید از فردی به فرد دیگر متفاوت است و می تواند روز به روز تغییر کند. برخی از این نشانه ها در بازه ای از زمان عود می کنند. در این مقاله قصد داریم به نشانه های اولیه آرتریت روماتوئید بپردازیم.

نشانه های اولیه آرتریت روماتوئید-خستگی:

قبل از اینکه سایر نشانه ها کاملا واضح و اشکار خودشان را نشان دهند ممکن است احساس خستگی مفرط داشته باشید. خستگی ممکن است هفته ها یا حتی ماه ها قبل از بروز سایر نشانه ها خودش را نشان دهد. چنین شرایطی احتمال دارد بیاید و برود. گاهی از اوقات خستگی به عنوان نشانه اولیه آرتریت روماتوئید با احساس بیماری یا حتی افسردگی هم همراه خواهد بود.

 سفتی صبحگاهی:

سفتی صبحگاهی معمولا نشانه اولیه آرتریت است. سفتی که برای چند دقیقه ادامه پیدا می کند معمولا نشانه ای از  آرتریت می باشد که اگر به درستی درمان نشود می تواند با گذشت زمان بدتر گردد.

سفتی که چند ساعت طول می کشد معمولا نشانه آرتریت التهابی است.

سفتی مفاصل:

سفتی در یک یا چند مفصل کوچک می تواند نشانه اولیه آرتریت روماتوئید باشد. این شرایط در هر بازه زمانی از روز رخ می دهد و ربطی به فعال بود یا نبودن ندارد.  معمولا سفتی در مفاصل دست رخ می دهد. چنین موضوعی به آرامی رخ می دهد هر چند ممکن است به طور ناگهانی هم دیده شود.

درد مفاصل:

سفتی مفاصل اغلب با درد مفاصل هم دیده می شود. این موضوع هر دو طرف بدن را به طور مساوی درگیر خود می سازد. در آرتریت روماتوئیدی که تازه شروع به توسعه کرده است مهم ترین بخشی که درد آغاز می شود انگشتان دست و مچ دست است. ممکن است درد در زانو، پا، مچ پا و شانه ها را هم تجربه نمایید.

تورم مفاصل:

این گزینه هم یکی دیگر از نشانه های اولیه آرتریت روماتوئید است. التهاب خفیف مفاصل در همان روزهای اول خودش را نشان می دهد و موجب بزرگ تر شدن مفاصل می گردد. تورم معمولا با گرم شدن مفاصل هم همراه است.

گرگرفتگی ها ممکن است از چند روز تا چند هفته ادامه داشته باشد و این الگو با گذشت زمان بیشتر می شود.

بیشتر بخوانید: نشانه‌های آرتروز در زنان

تب به عنوان نشانه اولیه آرتریت روماتوئید:

نشانه اولیه آرتریت روماتوئید

تب زمانی که با سایر نشانه ها همچون درد مفاصل یا التهاب همراه می شود می تواند نشانه اولیه ای از آرتریت روماتوئید باشد. با اینحال تبی که بالای 100 درجه فارنهایت یا بالای 38 درجه سانتیگراد باشد می تواند نشانه بیماری ها یا عفونت های دیگری هم باشد.

 بی حسی و سوزش:

التهاب تاندون ها می تواند بر روی اعصاب فشار وارد کند. چنین شرایطی باعث بی حسی، احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن در دست می گردد. مفاصل دست یا پا ممکن است می تواند صداهای ترق  و تروق را هم ایجاد کند.

 کاهش محدوده حرکتی:

التهاب در مفاصل باعث می شود تاندون ها و رباط ها ناپایدار شوند و شکلشان را از دست بدهند. این گزینه هم یکی دیگر از نشانه های اولیه آرتریت روماتوئید است. با پیشرفت بیماری ممکن است نتوانید مفاصل تان را صاف کنید یا خم نمایید. اگرچه محدوده حرکتی بدنتان تحت تاثیر درد خواهد بود اما باید تمرینات ورزشی منظمی داشته باشید.

سایر نشانه های اولیه آرتریت روماتوئید:

در طول مراحل اولیه آرتریت روماتوئید ممکن است نشانه های دیگری هم تجربه نمایید. از جمله این نشانه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ضعف عمومی یا احساس ناراحتی
  • خشکی دهان
  • چشم ملتهب، خارش دار یا خشک
  • ترشحات چشم
  • مشکل در خوابیدن
  • درد قفسه سینه به هنگام نفس کشیدن
  • برآمدگی های سفت زیر پوست بازو
  • از دست دادن اشتها
  • کاهش وزن

اگر چنین نشانه هایی را داشتید حتما با یک پزشک متخصص مشورت نمایید. خوب همانطور که مشاهده کردید نشانه های اولیه آرتریت روماتوئید بسیار متنوع است. اگر مشکلی با مفاصل تان داشتید و احساس کردید نشانه هایی که در بالا بدان اشاره کردیم را دارید حتما با یک پزشک مجرب مشورت نمایید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن