سلامتیمغز و اعصابنکات سلامتی

نشانه های افسردگی که باید با آن ها آشنا شوید

انسان ها قرار نیست همیشه شاد و خوشحال باشند. احساس غم و اندوه در برهه ای از زمان برای همه عادی است و می تواند علت های مختلفی داشته باشد. اما زمانی که چنین غم و اندوهی موجب می شود برای طولانی مدت از زندگی که دارید لذت نبرید باید به نشانه های افسردگی توجه کنید و آن ها را مورد بررسی قرار دهید. افسردگی باعث می شود لذت بردن از زندگی و شاد زندگی کردن برای افراد دشوار گردد. با اینحال اصلا مهم نیست چقدر احساس نا امیدی می کنید. چیزی که اهمیت دارد این است که بدانید افسردگی درمان می شود. با درک علت های افسردگی و شناخت نشانه های مختلف آن می توانید اولین قدم را برای داشتن احساس بهتر و مبارزه با این مشکل بردارید. در این مقاله همراه ما باشید تا با هم برخی از نشانه های افسردگی را مرور کنیم.

نشانه های افسردگی چیست؟

نشانه های افسردگی

قبل از هر چیزی بهتر است بدانید که افسردگی از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود اما برخی از نشانه ها و علائم وجود دارد که در همه افراد یکسان است. به خاطر داشته باشید که این نشانه ها می تواند بخشی از زندگی عادی افراد هم باشد. پس تشخیص را به پزشک بسپارید و خود درمانی نکنید. اجازه دهید برخی از این نشانه های افسردگی را به اختصار با هم مرور کنیم.

 احساس درماندگی و نا امیدی:

در این شرایط فرد افسرده با خودش فکر می کند  موقعیت موجود هیچ وقت بهتر نمی شود و همین موقعیت تا آخر عمر باقی می ماند. چیزی که فرد را درگیر می کند احساس نا امیدی و درماندگی است.

بیشتر بخوانید: درمان افسردگی با قارچ‌های جادویی

 از دست دادن تمایل به انجام فعالیت های روزانه:

این گزینه هم یکی دیگر از نشانه های افسردگی است. در این شرایط فرد اصلا به عادت ها، سرگرمی ها ، روابط اجتماعی قبلی و کارهایی که در گذشته انجام می داد علاقه ای نشان نمی دهد. او دیگر نمی تواند از زندگی لذت ببرد و خوشحال باشد.

 تغییر در اشتها یا وزن:

کاهش یا افزایش وزن قابل توجه هم یکی دیگر از نشانه های افسردگی است. تغییر بیش از  5 درصد از وزن بدن در ماه می تواند نشانه ای از این شرایط باشد.

 تغییر در خواب:

بی خوابی به خصوص بیدار ماندن در اوایل صبح یا خواب بیش از حد هم می تواند در افرادی که به افسردگی مبتلا هستند دیده شود.

عصبانیت یا تحریک پذیری:

افرادی که با افسردگی دست و پنجه نرم می کنند ممکن است زود عصبانی شوند، بی قرار باشند یا حتی رفتارهای تهاجمی از خود بروز دهند. در این شرایط فرد با مشکلات زیادی مواجه می شود.

از دست دادن انرژی:

از دست دادن انرژی هم می تواند یکی دیگر از نشانه های افسردگی باشد. احساس خستگی مداوم می کنید؟ بی حوصله هستید و فکر می کنید انرژی فیزیکی کافی ندارید؟ بهتر است در این شرایط با یک پزشک مجرب مشورت کنید.

رفتارهای بی پروا:

فردی که با افسردگی دست و پنجه نرم می کند ممکن است نشانه های مرتبط با رفتارهای بی پروا را هم در خود داشته باشد. به عنوان مثال سوء مصرف مواد مخدر، قماربازی، رانندگی بی پروا و انجام تمرینات ورزشی بسیار خطرناک ممکن است در این شرایط برایش عادی گردد.

مشکل در تمرکز به عنوان نشانه های افسردگی:

خوب برخی از افراد هم این نشانه را دارند. آن ها در تمرکز کردن، تصمیم گیری و به خاطرسپاری موارد مختلف مشکل دارند. پس این گزینه را هم می توان جزو نشانه های افسردگی به حساب آورد.

 دردهای غیر قابل توضیح:

برخی از اوقات وجود درد در بدن به شرایط پزشکی خاصی مربوط می شود اما افرادی که به افسردگی مبتلا هستند دردهای بدنشان همچون سردرد، کمردرد، درد عضلات و درد شکم بیشتر می شود.

 نشانه های افسردگی چگونه با سن و جنسیت تغییر پیدا می کند؟

افسردگی بر اساس سن و جنسیت متغیر است و نشانه هایی که زنان و مردان یا کهنسالان و جوانان در این شرایط تجربه می کنند یکسان نخواهد بود.  به عنوان مثال افسردگی در مردان  کمتر با حس نا امیدی و درماندگی همراه است. در این شرایط مردان بیشتر درباره خستگی، تحریک پذیری، مشکلات خواب و نداشتن علاقه به انجام کارهای خودشان شکایت می کنند. در مقابل افسردگی در زنان چهره دیگری دارد. نشانه های افسردگی در خانم ها با احساس گناه، خواب بیش از حد، افزایش وزن دیده می شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن