سرطانسلامتی

نشانه‌ها و دلایل ابتلا به سرطان ریه

ریه‌ها ارگانی مهم و اسفنجی شکل در بدن هستند که اکسیژن را گرفته و دی اکسیدکربن را در بازدم از بدن خارج می‌کنند. سرطان ریه را می‌توان یکی از کشنده‌ترین سرطان‌ها دانست که هرساله جان تعداد زیادی از مبتلایان را می‌گیرد. طبق آمار، این نوع از سرطان در مردان و زنان دیده می‌شود و تلفات آن نسبت به سرطان‌های پروستات، سینه و روده بزرگ بسیار بیشتر است. در ادامه برای اطلاع از نشانه‌ها و دلایل اصلی ابتلا به این بیماری، همراه گیاه سلامتی باشید. همچنین می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره سرطان خون و راه‌های درمان آن کسب کنید.

افراد سیگاری ریسک بیشتری برای ابتلا به سرطان ریه دارند، با این وجود این سرطان در افرادی که سیگار نکشیده‌اند هم دیده شده است. خطر ابتلا به سرطان در طول زمان و با کشیدن سیگارهای بیشتر، افزایش می‌یابد. گفته می‌شود که اگر پس از سال‌ها سیگار کشیدن، آن را ترک کنید و کنار بگذارید، خطر سرطان در شما به شدت کاهش پیدا می‌کند. بنابراین راه اصلی پیشگیری از بیماری، در اختیار شماست.

نشانه‌های سرطان ریه کدامند؟

معمولاً این سرطان در مراحل اولیه، نشانه و علامت خاصی بروز نمی‌دهد و زمانی که بیماری پیشرفت کرد، تعدادی از نشانه‌ها مشخص می‌شوند.

  • سرفه‌های پی در پی که ادمه‌دار هستند
  • بالا آوردن خون به همراه سرفه، حتی به مقدار کم
  • کمبود نفس
  • درد قفسه سینه
  • کاهش وزن بدون اینکه کاری انجام دهید
  • درد استخوان
  • سردرد

اگر به طور مداوم این نشانه‌ها را داشتید، وقت آن است که سراغ دکتر بروید تا به شما کمک کند.

 

دلایل بیماری

سیگار کشیدن دلیل عمده‌ی سرطان ریه محسوب می‌شود. در این نوع هم افراد سیگاری و هم افرادی که در معرض دود سیگار قرار دارند، ممکن است به این بیماری دچار شوند. در برخی موارد، این احتمال وجود دارد که افراد غیرسیگاری و افرادی که چندان در معرض دود آن نبوده‌اند، سرطان بگیرند. در این شرایط شاید دلایل واضحی برای توضیح بیماری وجود نداشته باشد.

چگونه سیگار کشیدن موجب سرطان می‌شود؟

دانشمندان بر این باور هستند که سیگار کشیدن به تمام سلول‌های ریه آسیب جدی می‌زند. سیگار مملو از مواد شیمیایی مضر و سرطان‌زا است که با هر بار استنشاق، وارد ریه می‌شوند و به سرعت به بافت آن آسیب می‌رسانند. در ابتدا ممکن است که بدن شما قادر به ترمیم سلول‌ها باشد اما در طول زمان، آسیب‌ها بیشتر و بیشتر می‌شوند و احتمال ابتلا به سرطان افزایش می‌یابد.

بیمار سرطان خون

انواع سرطان ریه

پزشکان قادر هستند با بررسی سلول‌های ریه زیر میکروسکوپ، دو نوع از سرطان را تشخیص دهند. نحوه معالجه‌ی این بیماری‌ها نیز باید بر اساس نوع آن باشد که برعهده پزشک خواهد بود.

۱ – سرطان ریه سلول کوچک: این نوع را اغلب می‌توان در افرادی که به‌شدت سیگاری هستند، پیدا کرد و نسبت به نوع دوم کمیاب‌تر است و افراد گمتری به آن دچار می‌شوند.

۲ – سرطان ریه سلول غیرکوچک: این نوع در واقع عبارتی برای نشان دادن انواع مختلفی از بیماری سرطان در ریه است که همگی به شکلی مشابه، عمل می‌کنند.

 

مواردی که خطر را افزایش می‌دهند

تعدادی از موارد می‌توانند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهند. البته برخی از آن‌ها را می‌توان کنترل کرد، مثلاً افراد سیگاری باید آن را کنار بگذارند. (مرتبط: با این مواد غذایی هوس سیگار کشیدن را کم کنید) اما برخی از موارد، قابل کنترل نیستند، مانند عوامل ارثی و خانوادگی که خارج از محدوده کنترل ما قرار دارند.

سیگار: یک دلیل اصلی برای سرطان ریه است و هر سیگاری که می‌کشید، این احتمال را افزایش می‌دهد. ترک سیگار در هر سن و سالی، موجب کاهش ریسک ابتلا به بیماری می‌شود.

در معرض دود سیگار بودن: حتی اگر سیگاری نباشید، ولی در معرض دود آن قرار بگیرید، خطر سرطان بیشتر می‌شود.

در معرض گاز رادون بودن: گاز رادون از تجزیه طبیعی اورانیوم در خاک، صخره و آب ایجاد می‌شود و ممکن است فردی در معرض آن قرار بگیرد.

موارد ارثی و خانوادگی: افرادی که والدین، خواهر و برادر یا فرزندشان مبتلا به این سرطان شده‌اند، ریسک ابتلا به آن‌ها بیشتر می‌شود.

ترجمه از Mayoclinic

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن