نکات سلامتی

نشانه‌های آنفلوآنزا که باید به آنها توجه شود

تفاوت آنفلوآنزا و سرماخوردگی

سرماخوردگی و آنفلوانزا یاعث به وجود آمدن علائمی در قسمت فوقانی دستگاه تنفسی در انسان می‌شوند که از جمله علائم آن سرفه، آبریزش بینی، گلو درد، گرفتگی سینوس، و همچنین تب می‌باشد.

یکی از شاخصه‌های آنفلوآنزا این است که علائم آن نسبت به سرماخوردگی معمولاً به سرعت ظاهر می‌شود و همچنین شدت بالاتری دارد. در ادامه مطلب با برخی از علائم مهم آنفلوانزا، آشنا می شویم.

درد بدن

هنگام ابتلا به سرماخوردگی ممکن است دچار دردهایی خفیف شوید، اما در بیماری آنفلوآنزا شدت این دردها بیشتر خواهد شد. چنانچه به آنفلوآنزا مبتلا شدید، درد در قسمت هایی مانند عضلات و مفاصل، در سر، کمر، و پاها احساس خواهد شد. در این شرایط ممکن است حرکت قسمت های مختلف بدن دردناک باشد.

تب

در زمان مبتلا شدن به سرماخوردگی معمولاً درجه حرارت بدن بندرت تبدیل به تب بالا می‌شود. از شاخصه های مهم آنفلوآنزا برای تشخیص آن، تب بالا ‌می‌باشد. تب بالا در حدود ۳۷٫۷ تا ۳۸٫۸ درجه سانتیگراد می‌باشد، ممکن است تب در کودکان به درجات بالاتری نیز برسد. اما اگر تب به مدت چند روز ادامه داشت تعجب نکنید. هرچند تب باعث ایجاد احساس ناخوشایندی در انسان می‌شود، ولی به یاد داشته باشید که یکی از علت‌های ایجاد تب در بدن، برای مبارزه با عفونت می‌باشد.

لرز و تعریق

از نشانه های بارز ابتلا به آنفلوآنزا، لرز و تعریق می‌باشد که در ابتلا به سرماخوردگی کمتر به آن دچار  می شوید. اما در بعضی مواقع دردهای بدن باعث بروز لرز می‌شود. و همچنین گاهی مواقع تب موجب بروز لرز می‌شود، هرچند امکان دارد آنفلوآنزا حتی بدون تب نیز با لرز همراه شود.

ضعف و خستگی

در بعضی مواقع سرماخوردگی می تواند شما را خانه نشین کند، یا نسبت به حالت عادی باعث افت انرژی شود. اما این علائم در سرماخوردگی، معمولاً فقط چند روز ممکن است طول بکشد. ولی در بیماری آنفلوآنزا امکان دارد برای چند هفته احساس خستگی و ضعف با بیمار همراه باشد. احتمال اینکه در آنفلوآنزا بروز احساس خستگی در بیمار زیاد شود بسیار زیاد است که نتیجه آن تمایل بیمار به خوابیدن در روز است.

کار کردن زیاد شکم 

هنگام بروز آنفلوآنزا سیستم گوارش انسان دچار مشکل می‌شود که خود این علائم نشان دهنده بروز آنفلوآنزا می‌باشد. این نشانه ها معمولاً گرفتگی های معده، اسهال و استفراغ می باشد. این علائم معمولاً در سرماخوردگی کمتر دیده می‌شود.

اقداماتی که در زمان ابتلا به آنفلوآنزا باید انجام دهیم

چنانچه به آنفلوآنزا مبتلا شده‌ایم، گام بعدی چه چیست؟ آیا باید به پزشک مراجعه کنیم یا اینکه با صبر کردن علائم آنفلوآنزا بهبود می‌یابند؟ چنانچه علائم در شما خفیف می‌باشد و جزء گروه‌های با خطر بالا نیستید، گاهی اوقات نیازی به مصرف داروهای ضد ویروس و مراجعه به دکتر نیست.

گروه های با ریسک خطر بالا عبارتند از: بیماری های خاص مثل سینه پهلو، خانم های باردار، افراد بالای ۶۵ سال و کودکان که باید به پزشک مراجعه کنند و تحت درمان دارو قرار بگیرند.

چنانچه با علائم هشدار دهنده مواجهه شدید فوراً به پزشک مراجعه کنید. از جمله این علائم می توان به استفراغ شدید یا مداوم، گیجی، سختی در نفس کشیدن یا تنگی نفس، سرگیجه ناگهانی، درد و فشار در ناحیه قفسه سینه یا شکم  یا علائم تکرارشونده آنفلوآنزا اشاره کرد. در مورد کودکان، پزشک باید اطلاعاتی از مسائلی مانند میزان مصرف مایعات، کم آبی بدن، دچار بی اشتهایی هستند یا خیر را مطلع شود.

اقداماتی که نباید انجام داد؟

افرادی که به آنفلوآنزا مبتلا شده‌اند، از تماس با دیگران بپرهیزند. از حاضر شدن در محل کار اجتناب کنند، تا دوستان و همکاران آنها در معرض ابتلا قرار نگیرد. چنانچه باید از منزل خارج شوید، حتماً از یک ماسک استفاده کنید.

آنفلوآنزا بسرعت منتقل می‌شود و معمولاً یک بیماری ناتوان کننده و حتی ممکن است کشنده باشد. مهمترین اقدامی که در این زمینه می توانید انجام دهید کمک برای جلوگیری از انتقال بیماری است که باید تزریق واکسن آنفلوآنزا را انجام دهید.

مجله تندرستی گیاه سلامتی

منبع: عصر ایران

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن