گیاهان دارویی

مزایای استفاده از گیاهان دارویی چیست؟

چرا اغلب مردم درمان‌های گیاهی را انتخاب می‌کنند؟

آیا می دانستید که حدود ۲۵ درصد از داروهای تجویز شده در دنیا از گیاهان تولید شده‌اند؟ از ۲۵۲ دارو در فهرست داروهای مهم سازمان بهداشت جهانی، ۱۱ درصد به طور انحصاری از گیاهان دارویی تولید می‌شوند. حدود ۲۰۰ سال پیش اولین ترکیب دارویی، مورفین ، از تریاک استخراج شده از غلاف دانه گل خشخاش تولید شد. از آن به بعد، دانشمندان گیاهان دارویی را مطالعه قرار دادند تا محصولات دارویی را که امروز می شناسیم ایجاد کنند. اما بعد از سالها، باکتری ها و میکروبیوم مضر بیش از حد، در مقابل درمان مقاوم شدند و درمان بیماری مشکل شد، هزینه های مردم بیشتر شد و در نتیجه توجه مردم بیشتر به سمت طب طبیعی و گیاهی سوق پیدا کردند.

اخیراً میلیونها دلار صرف سرمایه گذاری در بخش گیاهان دارویی شده است. این سرمایه گذاری قابل توجه تحقیقاتی در طب گیاهی، هنوز هم نسبتاً کمتر از کل داروسازی است، اما ثابت شده است که محققان شروع به دور شدن از پیشرفت داروهای مرسوم و حرکت به سمت فرم های جایگزین و طبیعی از درمان هستند.

محصولات طبیعی گیاهی در سراسر تاریخ بشر برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. در واقع سوابق استفاده از گیاهان دارویی بیش از ۵،۰۰۰ سال است و برای بسیاری از ادوار تاریخی، داروهای گیاهی، تنها داروی مورد استفاده بودند.

امروزه گیاهان دارویی برای درمان بیماری هایی از قبیل، آلرژی، آرتریت، میگرن، خستگی، عفونت های پوستی، زخم، سوختگی، مسمومیت های دستگاه گوارش و حتی سرطان استفاده می شوند. گیاهان دارویی ارزان تر هستند و از داروهای متداول برای درمان مناسب تر هستند. به همین دلیل است که بسیاری از مردم تصمیم به بازگشت به این ایده سنتی پزشکی هستند.

خواص طب گیاهی
طب گیاهی ریشه در هر فرهنگی در سراسر جهان دارد

داروی گیاهی چیست؟

داروهای گیاهی به طور طبیعی، از مواد گیاهی تولید می‌شوند که برای درمان بیماری‌ها، در روش های محلی یا منطقه ای مورد استفاده قرار می گیرند. این محصولات ترکیبی از مواد شیمیایی ارگانیک هستند که ممکن است از بخش های خام یا فرآوری شده از گیاه باشد.

طب گیاهی ریشه در هر فرهنگی در سراسر جهان دارد. روش‌های مختلف طب سنتی وجود دارد که فلسفه و شیوه های هر یک، تحت تأثیر شرایط اجتماعی، محیطی و موقعیت جغرافیایی قرار می گیرند، روش‌های شناخته شده ای از طب گیاهی، مانند طب سنتی چینی و طب سنتی هند به یک ایده  معتقدند، که باید بجای تاکید بر روی بیماری باید بر روی سلامتی تأکید داشته باشیم. با استفاده از گیاهان دارویی، مردم می توانند بر شرایط کلی خود ، و بیماری های خاص که به طور معمول ناشی از عدم تعادل ذهن، بدن و محیط است. متمرکز شوند.

گرچه داروهای گیاهی برای هزاران سال مورد استفاده قرار گرفته‌اند، اما امروزه همچنان در جهان مدرن و غربی از این داروها استفاده می شود. سازمان بهداشت جهانی به تازگی تخمین زده است که ۸۰ درصد از مردم در سراسر جهان برای برخی از بخش مراقبت های بهداشتی اولیه خود به داروهای گیاهی وابسته هستند و بازار جهانی این محصولات، سالانه ۶۰ میلیارد دلار است. افرادی که در ایالات متحده بیشتر علاقه مند به داروهای گیاهی هستند، به دلیل افزایش هزینه داروهای تجویزی  علاقمند به بازگشت به داروهای طبیعی یا ارگانیک هستند.

گیاهان دارویی شامل بسیاری از مواد تشکیل دهنده‌ای هستند که برای درمان بیماری‌ها و از بین بردن علائم آن استفاده می شود. طب گیاهی، از دانه های گیاهی، ریشه ها، برگ ها، پوست یا گل ها برای اهداف دارویی استفاده می کند. خواص بیولوژیکی این گیاهان دارای اثرات مفید است. عوامل دیگری که روی خواص گیاه تاثیر می گذارد، مانند نوع محیطی که گیاه رشد می‌کند، نحوه برداشت و نحوه فراوری آن می‌باشد به منظور به دست آوردن عصاره ، به روش خیساندن با آب، الکل یا سایر حلال ها به منظور استخراج بعضی از مواد شیمیایی از آن استفاده می شود. محصولات تولیدی شامل ده ها نوع از مواد شیمیایی، از جمله اسیدهای چرب، استروئید، آلکالوئیدها، فلاونوئیدها، گلیکوزید ها، ساپونین ها و… است.

مزایای طب گیاهی

  1. مقرون به صرفه تر از پزشکی مدرن

علم پزشکی مدرن مطمئناً دارای برچسب قیمت بالا است، و هیچ استثنائی بین داروها نیستند. یکی از دلایلی که اخیراً باعث محبوبیت مصرف داروهای گیاهی شده  است، این است که مردم به سادگی نمی‌توانند هزینه‌های داروهای خود را پرداخت کنند.

یک بررسی منتشر شده در پزشکی جایگزین مبتنی بر شواهد ارزیابی کرده است که آیا محصولات بهداشتی طبیعی یک انتخاب مقرون به صرفه در درمان بیماری می باشد یا خیر. محققان دریافتند که استفاده از محصولات بهداشتی طبیعی، نشان دهنده کاهش هزینه در ارتباط با عوارض پس از عمل جراحی  است. تحقیقات بیشتری برای تعیین مقرون به صرفه بودن در سایر زمینه های پزشکی مدرن مورد نیاز است، اما اطلاعات اولیه نشان می دهد که محصولات گیاهی ارزان تر از داروها هستند.

  1. راحت تر از داروهای تجویزی به دست می آید

محصولات گیاهی مانند عصاره های گیاهی، روغن های گیاهی و چای های گیاهی در بسیاری از غذاهای بهداشتی و حتی فروشگاه های محصولات گیاهی در دسترس هستند، بنابراین مجبور نیستید که قبل از خرید آنها به دکتر مراجعه کنید. این قطعاً باعث می شود که محصولات گیاهی را راحت به دست آورد و از هزینه های مراقبت های بهداشتی اضافی جلوگیری نمود.

گیاهان دارویی جزء مکمل های غذایی طبقه بندی می شوند، بنابراین آنها می توانند بدون نظارت سازمان غذا و دارو تولید، و به فروش برسند. اگر چه این باعث می شود که خرید و استفاده از این محصولات آسان تر شود، اما اطمینان حاصل کنید که قبل از استفاده از مکمل های گیاهی، مواد و برچسب آن را به دقت بخوانید. و از یک شرکت معتبر و قابل اعتماد که محصول ۱۰۰ درصد خالص را تایید می کند خرید کنید.

  1. خواص سودمند گیاهان دارویی

گیاهان برای درمان بیماری های مزمن و حاد و بیماری های مختلف، از جمله بیماری های قلبی عروقی، مشکلات پروستات، افسردگی، التهاب و سیستم ایمنی ضعیف استفاده می شوند. گیاهان دارویی در سراسر جهان برای درمان بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرند و مطالعات بسیاری اثربخشی آنها را نشان می دهد. در واقع، از ۱۷۷ دارو که در سراسر جهان برای درمان سرطان مورد تایید قرار گرفته است، بیش از ۷۰ درصد این داروها بر پایه محصولات طبیعی یا محصولات شیمیایی به پیروی از محصولات طبیعی ساخته شده است.

احتیاط های طب گیاهی

مکمل های گیاهی به عنوان مکمل های غذایی توسط مکمل غذایی مکمل بهداشت و آموزش و پرورش قانون طبقه بندی شده اند، به این معنی که آنها بر خلاف داروهای تجویزی ثابت نشده اند که آنها ایمن و موثر هستند. به همین دلیل برخی از تولیدکنندگان می توانند محصولات گیاهی که کاملا خالص نیستند بفروش برسانند. هنگام خرید گیاهان برای استفاده در درمان، مطمئن شوید که کالای خالص را از یک شرکت معتبر خریداری کنید. و این تضمین می کند که شما محصول با کیفیت بالا خرید می‌کنید که با افزودنی های ارزان قیمت تضعیف نشده و با آفت کش ها رشد نکرده و یا آلوده به فلزات سنگین نیست.

دارو گیاهی همچنین ممکن است واکنش های آلرژیک ایجاد کند و یا با داروهای متداول تداخل ایجاد کند. به همین دلیل قبل از شروع هر گونه درمان گیاهی، شما باید از پزشک خود سوال کنید. گیاه شناسان، پزشکان طبی، داروسازان، پزشکان و پزشکان طب سنتی می توانند اطلاعاتی در مورد داروهای گیاهی ارائه دهند و به شما کمک کنند. گیاهانی که بهترین راه حل برای بیماری شما می‌باشد را انتخاب کنید. و  اطمینان حاصل کنید که تحقیقات خود را در مورد گیاهی که استفاده می کنید انجام داده اید و برای عوارض جانبی احتمالی و دوز مناسب آن را تحقیق کنید.

تهیه و ترجمه: مجله تندرستی گیاه سلامتی

منبع: draxe

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن