خواص میوه ها

🌿 با فواید درمانی کلم قمری را بشتر آشنا شوید

طبق مطالعات برترین های جهان مشخص شد کلم بسیاری از عفونت ها و بیماری ها را درمان می کند و حتی یک مرهم خوب برای زخم ها بحساب می آید. موقعی  که آب کلم و یا اینکه خود کلم را میل می کنید و یا از آن بعنوان مرهمی برای زخم ها استفاده میکنید به طبیعی ترین حالتی که امکان دارد به سلامتی خودتان خدمت کرده اید. کلم با بیماریهای یبوست، آرتروز، سرطان، برونشیت، زخم معده، و غیره مبارزه می کند. برای آشنایی بیشتر با این سبزی غذایی مفید با گیاه سلامتی همراه باشید.

کلم قمری یا کلم سنگ در اروپا و آسیا به طور گسترده ای مصرف می شود و به دلیل مزایای سلامتی و مصارف آشپزی در سراسر جهان محبوبیت زیادی کسب کرده است.
این سبزی در اروپا همچنین به عنوان شلغم آلمانی نیز شناخته می شود ، و سبزی صلیبی است.

کلم قمری با توجه به شکل آن گیاهی ریشه ای نیست و به خانواده شلغم تعلق ندارد. در عوض ، متعلق به جنس گیاهان کلم بروکلی و گل کلم است.

در این سبزی ساقه هوایی آن که ضخیم مورد تغذیه قرار می گیرد. در تعدادی از کشورها برگ آن مورد استفاده قرار میگیرید. کلم قمری در رنگهای سفید، آبی و بنفش موجود میباشد. مدت زمان دوره رشد این گیاه بسیار کم است و به عبارت دیگر این گیاه را به سهولت در تناوب زراعی قرار داد.

فواید کلم قمری

ارزش غذایی کلم قمری :

این گیاه منبع عالی مواد مغذی است. ارزش غذایی موجود در آن حدوداً شبیه گل کلم میباشد. مقدار ویتامین موجود در برگها بیشتر از ساقه آن است.

یک فنجان (135 گرم) حاوی مواد مغذی زیر است.

کالری36
کربوهیدرات 8 گرم
فیبر 5 گرم
پروتئین 2 گرم
ویتامین C93٪  از ارزش روزانه (DV)
ویتامین B612٪  DV
پتاسیم10٪  DV
منیزیم6٪    DV
منگنز8٪    DV
فولات5٪    DV

 

این سبزی منبع عالی ویتامین C است ، یک آنتی اکسیدان قوی است که بدن شما را از آسیب رادیکال آزاد محافظت می کند و در ترمیم زخم ، سنتز کلاژن ، جذب آهن و سلامت سیستم ایمنی بدن نقش دارد.

علاوه بر این ، سرشار از ویتامین B6 است ، که از سلامت سیستم ایمنی ، متابولیسم پروتئین و تولید گلبول های قرمز پشتیبانی می کند.

این ماده غذایی همچنین منبع بسیار خوبی از پتاسیم است، پتاسیم یک ماده معدنی و الکترولیت است که برای سلامت قلب و تعادل مایعات مهم است.

یک فنجان (135 گرم) کلم قمری تقریباً 17٪ از نیاز روزانه فیبر شما را تأمین می کند. فیبر رژیم غذایی به حمایت از سلامت روده و کنترل قند خون کمک می کند .

همچنین مطالعه کنید: دستور تهیه کوکوی گل کلم

فواید سلامتی کلم قمری

کلم سنگ یا قمری بسیار مغذی است و فواید مختلف برای سلامتی شما به همراه دارد.

سرشار از آنتی اکسیدان است

این گیاه حاوی طیف گسترده ای از آنتی اکسیدان ها ، مانند ویتامین C ، آنتوسیانین ها ، ایزوتیوسیانات ها و گلوکوزینولات ها است. اینها ترکیبات گیاهی هستند که سلولهای شما را در برابر صدمات رادیکال آزاد محافظت می کنند که در غیر این صورت ممکن است خطر ابتلا به بیماری در شما افزایش یابد.

رژیم های غذایی حاوی سبزیجات سرشار از آنتی اکسیدان مانند کلم قمری با کاهش خطر ابتلا به دیابت ، بیماری متابولیک و مرگ زودرس همراه هستند .

پوست کلم قمری بنفش محتوی آنتوسیانین های بالایی است ، آنتوسیانین نوعی فلاونوئید است که به سبزیجات و میوه ها رنگ قرمز ، بنفش یا آبی می بخشد. مصرف آنتوسیانین ها به کاهش بیماری های قلبی و کاهش روانی کمک میکند.

همه گونه های رنگی کلم قمری غنی از ایزوتیوسیانات ها و گلوکوزینولات ها هستند ، که این مواد آنتی اکسیدان های قدرتمندی هستند که با خطر برخی از سرطان ها ، بیماری های قلبی و التهاب را کاهش میدهند.

به سلامت روده کمک می کند

کلم قمری فیبر زیادی دارد. در حقیقت ، شما می توانید حدود 17٪ از نیاز روزانه فیبر خود را از یک فنجان (135 گرم) از این سبزی دریافت کنید.

این ماده حاوی فیبر محلول و نامحلول است.

حالت اول محلول در آب است و به حفظ قند خون و سطح کلسترول کمک می کند. از طرف دیگر ، فیبر نامحلول در روده شما شکسته نمی شود ، به افزودن حجم مدفوع کمک میکند و ارتقاء حرکات منظم روده منظم می کند.

علاوه بر این ، فیبر منبع اصلی سوخت باکتری های روده سالم مانند Bifidobacteria و Lactobacilli است. این باکتریها اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه تولید می کنند ، که سلول های روده شما را تغذیه می کنند و ممکن است در برابر بیماری های قلبی و چاقی محافظت کنند.

علاوه بر این ، یک میکروبیوم سالم روده با سیستم ایمنی سالم تری همراه است و خطر ابتلا به چاقی و بیماری روده را کاهش می دهد.

فواید کلم قمری

ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد

کلم قمری حاوی ترکیبات گیاهی قدرتمند به نام های گلوکوزینولات ها و ایزوتیایوسیانات ها است که به طور عمده در سبزیجات صلیبی یافت می شوند.

مصرف زیاد گلوکوزینولات به دلیل توانایی این ترکیب در گسترش عروق خونی و کاهش التهاب و خطر بیماری های قلبی مرتبط است. علاوه بر این ، ایزوتیوسیانات ها دارای خاصیت آنتی اکسیدانی هستند که می توانند از ایجاد پلاک در شریان های شما جلوگیری کنند.

یک مطالعه طولانی مدت در 1،226 زن در سن 70 سال و بالاتر ، نشان داد که خوردن رژیم غذایی سرشار از سبزیجات غلیظ با 13٪ خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی برای هر 10 گرم افزایش فیبر در روز همراه است.

علاوه بر این ، کلم قمری بنفش در آنتوسیانین ها زیاد است ، که نشان می دهد فشار خون را کاهش می دهد و خطر حمله قلبی را کاهش می دهد.

سرانجام ، رژیم غذایی با فیبر بالا ممکن است در برابر بیماری های قلبی محافظت کند. یک بررسی از 15 مطالعه نشان داد که یک رژیم غذایی سرشار از این ماده مغذی ، خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی را در مقایسه با رژیم های غذایی کم فیبر 24 درصد کاهش داده است.

از سیستم ایمنی سالم پشتیبانی می کند

مواد مغذی موجود در کلم قمری ممکن است سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند.

این سبزی سرشار از ویتامین B6 است که برای بسیاری از کارکردها از جمله متابولیسم پروتئین ، رشد گلبول های قرمز و عملکرد سیستم ایمنی بسیار مهم است.

ویتامین B6 در تولید گلبولهای سفید و سلولهای T دخیل است ، که انواع سلولهای ایمنی بدن با موارد خارجی مبارزه می کنند و برای سیستم ایمنی سالم مهم هستند. کمبود این ماده مغذی با یک سیستم ایمنی ضعیف مرتبط است.

علاوه بر این ، کلم قمری منبع عالی ویتامین C است ، که ممکن است عملکرد سلولهای گلبولهای سفید را پشتیبانی کند و درنهایت سیستم ایمنی شما را تقویت کند.

آب کلم: درمان یبوست

کلم یک ماده ی غذایی عالی برای درمان یبوست است. این سبزی گیاهی پر خاصیت غنی از فیبر می باشد. چنانچه بخواهیم دقیق تر بگوییم هر ۲۰۰ گرم کلم بیش از ۲۰ درصد نیاز روزانه ی ما به فیبر را تأمین می کند. همچنین می دانید که فیبرهای  غذایی باعث تحریک روده ها و دفع راحت می شود. برای همین هم کلم می تواند با یبوست مبارزه و از بروز آن جلوگیری کند.

روش مصرف
موقعی که کلم در آب می جوشد آب همان اولین جوش ها یک ملین طبیعی است. توصیه می شود تا بهبود وضعیت تان روزانه ۲ تا ۴ لیوان آب کلم پخته میل کنید. توجه داشته باشید که نباید بیش از یک ساعت کلم را جوشاند. در این صورت آب آن کاملاً برعکس عمل کرده و شما را دچار یبوست می کند.

مرهم کلم برای درمان ترک و سوختگی پوست

کلم یک مرهم فوق‌العاده برای مشکلات پوستی است. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آن قادر هستند که زخم ها را درمان کرده و ترک و سوختگی را برطرف کنند.

کلم برای درمان دمل و جوش و آبسه
خواص آنتی اکسیدانی فلاوونوئید های موجود در کلم باعث تسریع سرعت درمان دمل و جوش می شود. باید بدانید که کلم خواص ضد التهابی دارد و در درمان مشکلات ناشی از التهاب موثر است.

نحوه اضافه کردن کلم قمری به رژیم غذایی

این گیاهبه طور معمول در ماه های زمستان رشد می کند ، که آن را می توان در اکثر فروشگاه های مواد غذایی یافت.

پیازهای خام کلم قمری را می توان خرد کرده یا داخل سالاد خرد کرد یا به عنوان یک میان وعده ترد با سس میل کرد. همچنین می توان آن را به روش های مختلفی ، مانند آب پز ، سس و یا بو داده پخته کرد. در همین حال ، برگهای آن را می توان به سالاد اضافه کرد ، و یا به سوپ ها اضافه کنید.

علاوه بر این ، این سبزی را می تواند جایگزین سبزیجات ترد مانند کلم بروکلی ، کلم ، تربچه و سیب زمینی شود ، در حالی که از برگ ها را می توان به جای ، اسفناج یا سایر سبزیجات استفاده می شود.

کاشت، داشت و برداشت

این نوع کلم اصولا به علت کارهای زراعی مشکل نسبت به سایر کلم ها در سطوح کوچک کاشته می شود. زمین مورد نیاز برای کاشت مانند زمین کلم های دیگر است این گیاه قابلیت این را دارد که در همه نوع آب و هوا کشت شود. به علت کم بودن عمر این گیاه به مواد غذایی کمتری نیاز است. با توجه به کشتهای قبل، حدود صد کیلو ازت،٨٠ کیلو P٢o۵ و ١٨٠ کیلو K٢o به ازای یک هکتار در نظر می گیرند. کودهای ازته را معمولاً به صورت کود سرک در دو مرحله به زمین می دهند.

انواع زودرس آن از اوایل بهمن ماه در خزانه قابل کشت است. مدت زمان پرورش در خزانه ۶ الی ٨ هفته است کاشت و نشاء در زمین اصلی بسته به نوع واریته متفاوت است و معمولاً برای انواع زودرس فواصل ٢۵ ×٣٠ سانتیمتر و برای انواع تابستانه٣٠ ×٣٠سانتیمتر در نظر میگیرند. انواع پاییزه را بفواصل ٣٠ × ۴٠ سانتی متر کشت می کنند آبیاری پس از یک دوره خشک و طولانی باعث ترکیدگی ساقه خوراکی می شود.

عمل برداشت به راحتی با چاقوی تیز انجام می گیرد. انواع زودرس و متوسط رس را می توان در ٢ ـ٣ بار برداشت نمود. مقدار محصول در بهار بین ٢٠ ـ٣٠ تن و در پائیزه بین ۶٠ ـ ٧٠ تن در هکتار است. کلم قمری در دمای ١ درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی ٩٠ درصد تا ۴۵ هفته قابل نگهداری است.

منبع

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن