سلامتینکات سلامتی

فواید دوش آب سرد برای سلامتی چیست؟

بیشتر ماها دوست نداریم از آب سرد برای دوش گرفتن استفاده کنیم. اگر تا به حال این شانس را نداشته اید بهتر است همین امروز دست به کار شوید و از دوش آب سرد استفاده کنید. در این مقاله قصد داریم درباره فواید دوش آب سرد با هم صحبت کنیم.

 هوشیاری تان را افزایش می دهد:

یکی از فواید دوش آب سرد این است که اگر در اوایل صبح انجام شود می تواند باعث افزایش هوشیاری تان گردد.  این گزینه خاصیت تسکین بخشی و آرامش دهندگی هم دارد. با اینحال تنفس عمیق در پاسخ به شوک بدن به ما کمک می کند گرم بمانیم  چون مصرف کلی اکسیژن را بیشتر می کند. در چنین شرایطی ضربان قلب افزایش می یابد و خون بیشتری به بدن جاری می شود. اینکار انرژی بیشتری به ما می بخشد.

 پوست و مو را پاکسازی می کند:

زمانی که صحبت از پوست و مو به میان می آید روش های طبیعی زیادی برای حفظ ظاهر پیش رویتان قرار خواهد داشت.  یکی از این روش ها استفاده از دوش آب سرد است. آب گرم  باعث خشک شدن پوست می شود. برای اینکه بتوانید کوتیکول ها و منافذتان را تنگ تر کنید بهترین کار این است که از فواید دوش آب سرد بهره ببرید.

آب سرد می تواند منافذ پوست و پوست سر را ببندد و مانع از وارد شدن آلودگی به آن گردد.  خیلی از افراد مشهور هستند که از حمام سرد یا ولرم برای کمک به پوست و پیشگیری از چرب شدن سریع پوست سر استفاده می کنند. به خاطر داشته باشید که دوش آب سرد به صورت موقتی پوست تان را تنگ تر می کند و جریان خون را محدود می سازد اما  باعث جمع شدن منافذ نمی شود. وقتی صحبت از مراقبت  از مو به میان می آید، دوش آب سرد می تواند موهای قوی تر، سالم تر و درخشان تری برایتان به ارمغان بیاورد.

ایمنی و جریان خون را بهبود می بخشد:

فواید دوش آب سرد

یکی دیگر از فواید دوش آب سرد این است که با  ارسال جریان خون به اندام های بدن، جریان خون را بهبود می بخشد.  شما می توانید به کمک دوش آب سرد برخی از مشکلات پوستی و قلبی را بهتر کنید. وقتی آب سرد به بدن می ریزد، توانایی آن برای ارسال جریان خون باعث می شود شریان های قلب خون را به صورت موثرتری پمپاژ کنند . این موضوع هم باعث سلامت کلی قلب می شود.

 باعث تحریک کاهش وزن می شود:

یکی دیگر از فواید دوش آب سرد این است که می تواند به کاهش وزن کمک کند. بدن انسان ها در برگیرنده دو نوع چربی است:  چربی سفید و چربی قهوه ای.

چربی سفید زمانی که کالری بیشتر از نیاز بدن مصرف می کنیم تجمع پیدا می کند. این چربی ها برای تولید انرژی سوزانده نمی شوند.   چنین چربی در دور کمر، قسمت های پایینی کمر، گردن، ران و سایر بخش ها ذخیره می گردد و از بین بردنش بسیار دشوار است. چربی قهوه ای چربی خوبی است و گرما تولید می کند و بدنمان را گرم نگه می دارد. این نوع چربی زمانی فعال می شود که در معرض سرمای شدید قرار می  گیریم.  یکی از مطالعات انجام شده در سال 2009 نشان می دهد  قرار گرفتن در معرض دمای سرد ، باعث فعال شدن چربی قهوه ای در 23  الی 24 شرکت کننده شده بود.

ریکاوری عضلات را تسریع می کند:

حتما شما هم ورزشکارانی را دیده اید که بعد از انجام دادن تمرینات ورزشی برای کاهش درد عضلات شان از یخ استفاده می کنند. فواید دوش آب سرد بعد از باشگاه بسیار بیشتر از آن چیزی است که فکرش را می کنید. اینکار درد عضلانی را کاهش می دهد و ریکاوری عضلات را تسریع می کند.

 استرس را تسکین می بخشد:

استفاده از دوش آب سرد می تواند  تحمل افراد در برابر استرس را افزایش دهد. حتی افرادی که از دوش آب سرد استفاده می کنند در برابر بیماری ها مقاومت بیشتری از خود نشان می دهند.

 افسردگی را بهبود می بخشد:

یکی از فواید دوش آب سرد تسکین بخشیدن به نشانه های افسردگی است.  از آنجایی که آب سرد خاصیت ضد افسردگی دارد و باعث بهبود خلق و خو می شود می توانید گاهی از اوقات صبح که از خواب بیدار می شوید دوش آب سرد بگیرید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن