سلامتینکات سلامتی

عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک ها داروهای تجویزی هستند که به درمان عفونت هایی که توسط باکتری ها ایجاد شده اند کمک می کنند. برخی از عفونت های رایج  همچون برونشیت، پنومونی و  عفونت مجاری ادرار را می توان با آنتی بیوتیک ها درمان کرد. آنتی بیوتیک ها تلاش می کنند باکتری های عفونت زا را از بین ببرند یا مانع از رشد و تکثیر آن ها شوند. این داروها گروه ها یا کلاس های مختلفی دارند. همه این کلاس ها هم عوارض جانبی خاص خودشان را دارند. با اینحال برخی از عوارض جانبی در برخی از آنتی بیوتیک ها شایع تر است. در این مقاله قصد داریم عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها را با هم مرور کنیم.

 درد شکمی:

عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها

یکی از عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها، درد شکمی یا عوارض رودی معده ای است. این عوارض دربرگیرنده موارد زیر خواهد بود:

  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • گرفتگی های شکمی
  • اسهال

چه کاری می توان انجام داد؟

اگر می توانید آنتی بیوتیک تجویز شده را به همراه غذا میل کنید. خوردن می تواند عوارض جانبی مرتبط با شکم را کاهش دهد. با اینحال این رویکرد برای همه آنتی بیوتیک ها کار نمی کند. برخی از آنتی بیوتیک ها همچون تتراسایکلین، باید با شکم خالی مصرف شوند. درباره این موضوع با پزشک تان مشورت کنید.

حساسیت به نور:

حساسیت به نور هم یکی دیگر از عوارض جانبی آنتی بیوتیک هاست. برخی از آنتی بیوتیک ها همچون تتراسایکلین باعث می شوند بدن به نور حساس تر شود. این موضوع موجب می شود پوست هم به نور خورشید حساس گردد و باعث آفتاب سوختگی گردد. این حساسیت باید بعد از قطع مصرف آنتی بیوتیک بهبود یابد.

 برای این شرایط چه کاری می توان انجام داد؟

اگر مجبور هستید بیرون از منزل فعالیت کنید مواردی را مدنظر داشته باشید. مطمئن شوید که از ضد آفتاب مناسب  استفاده می کنید. از لباس های محافظتی همچون کلاه و عینک هم استفاده کنید.

 تب:

عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها به همین جا ختم نمی شود. تب یکی دیگر از عوارض جانبی بسیاری از داروها همچون آنتی بیوتیک هاست. تب ممکن است به خاطر واکنش آلرژیک به این داروها رخ دهد.

برای این شرایط چه کاری می توان انجام داد؟

اگر به هنگام مصرف آنتی بیوتیک دچار تب می شوید باید بعد از چند روز شرایط تان خود به خود بهبود یابد. اگر تب در عرض 24 الی 48 ساعت بهتر نشد از  پزشک یا داروساز درباره مصرف مسکن های بدون نسخه همچون استامینوفن یا ایبوپروفن برای کاهش تب سوال کنید.

تغییر رنگ دندان ها به عنوان یکی از عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها:

آنتی بیوتیک هایی همچون تتراسایکلین و داکسی سایکلین باعث می شوند لکه ای روی دندان های کودکان ایجاد شود. این تاثیر اغلب در کودکانی که زیر 8 سال هستند دیده می شود.  اگر خانم باردار این داروها را مصرف کند ممکن است دندان های شیری کودک با چنین مشکلی مواجه گردد.

 برای این شرایط چه کاری می توان انجام داد؟

از پزشک بپرسید چرا این نوع آنتی بیوتیک را برای شما یا فرزندتان تجویز کرده است. ببینید جایگزین دیگری هست که بتوانید از آن استفاده کنید؟

واکنش های آلرژیک:

واکنش های آلرژیک یکی دیگر از عوارض جانبی آنتی بیوتیک هاست. اگرچه این عارضه شایع نیست اما باز هم ممکن است در برخی از افراد دیده شود. برخی از واکنش های آلرژیک خفیف اند اما برخی نیازمند درمان پزشکی هستند. اگر به آنتی بیوتیک خاصی حساسیت دارید بعد از مصرف آن نشانه هایش را خواهید دید. این نشانه ها شامل  مشکل در نفس کشیدن، کهیر و تورم زبان و گلوست.

برای چنین شرایطی چه کاری می توان انجام داد؟

اگر کهیر زده اید مصرف دارو را متوقف کنید و با پزشک تان تماس بگیرید . اگر گلویتان متورم شده و نمی توانید نفس بکشید مصرف دارو را قطع کنید و بلافاصله با اورژانس تماس داشته باشید.

حتما بخوانید: ۴ ماده غذایی مفید برای عفونت ادراری

 واکنش های خونی:

یکی دیگر از عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها همین مورد است. برخی از آنتی بیوتیک ها می توانند باعث تغییر در خون شوند. شما نمی توانید از چنین واکنش هایی پیشگیری کنید. با اینحال اگر سیستم ایمنی تضعیف شده ای داشته باشید بیشتر در معرض چنین شرایطی خواهید بود. اگر سیستم ایمنی تان ضعیف است با پزشک مشورت کنید تا بتواند بهترین تصمیم را برایتان بگیرد. اگر عفونت تازه ای دارید یا بعد از مصرف آنتی بیوتیک چنین عفونتی ایجاد شده است باید با پزشک تان مشورت کنید. در صورت بروز نشانه های زیر حتما با اورژانس تماس بگیرید:

  • خونریزی شدیدی که متوقف نمی شود
  • خونریزی از مقعد
  • سرفه ای که در آن موادی همچون دانه های قهوه وجود دارد.

عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها به همین جا ختم نمی شود. عوارض دیگری که با مصرف این داروها دیده می شود شامل مشکلات قلبی و تشنج است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن