کبد و کلیه

علت کبد چرب غیر الکلی چیست؟|درمان کبد چرب

بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) اکنون شایع ترین علت بیماری مزمن کبد در کشورهای توسعه یافته است. درمان این بیماری بستگی به مرحله بیماری دارد و اجرای روشهای غیر تهاجمی برای درمان فوری آن نیاز است. اصلاح سبک زندگی (با هدف کاهش وزن و افزایش فعالیت بدنی) و مدیریت ویژگیهای سندرم متابولیک برای کلیه بیماران مبتلا به این بیماری بسیار مهم است.

کبد چرب غیر الکلی یکی از بیماری هایی است که به هنگام وجود چربی زیاد در کبد رخ می دهد. چنین شرایطی به عنوان کبد چرب نیز شناخته شده است.  در مراحل اولیه نشانه های زیادی دیده نمی شود اما اگر اسیب ادامه دار باشد می تواند مشکلات حادتری برای فرد ایجاد کند.  علت کبد چرب معمولا به خاطر چاقی، فشار خون بالا، دیابت و کلسترول بالاست.  کبد چرب در طول بارداری هم می تواند رخ دهد. سیروز کبدی ممکن است ناشی از کبد چرب الکلی باشد اما کبد چرب غیر الکلی  معمولا تشخیص جداگانه ای است و پزشکان آن را به شیوه متفاوتی مدیریت می کنند.

تشخیص کبد چرب

تشخیص کبد چرب در حال حاضر توسط ، آزمایش عملکرد کبد (LFTs) و تصویربرداری مشخص میشود. این بیماری در افراد سندرم متابولیک بیشتر مشاهده می شود. شناخت افراد با ویژگیهای سندرم متابولیک  (چاقی ، قند ناشتا ، اختلال در دیس لیپیدمی ، فشار خون بالا) برای شناسایی بیماران مبتلا به NAFLD مهم است زیرا بیشتر آنها بدون علامت هستند.

تست های تصویربرداری سونوگرافی ، سی تی اسکن یا MRI ممکن است رسوب چربی در کبد شما را نشان دهد.

آزمایش خون. آزمایش خون خاص می تواند بررسی کند که کبد شما چقدر است.

بیوپسی کبد. ارائه دهنده یک سوزن بلند از طریق پوست شما به کبد شما وارد می کند. سوزن یک قطعه کوچک از بافت کبد را از بین می برد. بافت را می توان در زیر میکروسکوپ مشاهده کرد.

براساس نتایج آزمایش ، پزشک شما تشخیص زیر را ارائه می دهد:

اگر چربی دارید اما التهاب یا آسیب بافتی ندارد ، التهاب کبد دارید.

اگر چربی ، التهاب و آسیب کبدی دارید ، NASH دارید.

ممکن است اگر یک نوع بافت اسکار را در کبد خود بنام فیبروز ایجاد کنید ، به سیروز مبتلا شوید.

همانطور که قبلا نیز بیان کردیم کبد چرب به خاطر چاقی، دیابت و بیماری های مزمن کلیوی رخ می دهد. کبد عضو مهمی از بدن است که می تواند سموم را دفع کند. اگر این بخش از بدن به درستی کار نکند. نشانه های مختلفی بروز خواهد کرد. اگر بدن چربی زیادی تولید کند یا اگر چربی به درستی متابولیزه نشود، این چربی تولید شده در کبد تجمع می یابد. اگر چربی زیاد در کبد تجمع پیدا کند، کبد چرب رخ می دهد. اگر چنین شرایطی ادامه پیدا کند، بیماری کبد چرب غیر الکلی رخ می دهد و به تدریج می تواند به سیروز کبدی و نارسایی کبد منجر شود.

همچنین مطالعه کنید: چند گیاه مفید برای درمان کبد چرب

درمان کبد چرب
درمان کبد چرب

کبد چرب:

بیش از 5 الی 10 درصد وزن کبد  را چربی تشکیل می دهد. اگر چربی بیش از حد در این عضو از بدن تجمع پیدا کند بیماری به نام کبد چرب غیر الکلی رخ می دهد.  این بیماری اگرچه در مراحل اولیه زیاد خطرناک نیست اما اگر درمان نشود می تواند عوارض حادی از خود به جای بگذارد. بیشتر افرادی که با کبد چرب دست و پنجه نرم می کنند اصلا نمی دانند که چنین شرایطی دارند. آن ها بعد از آزمایش دادن متوجه این موضوع می شوند.

 سیروز کبدی و نارسایی کبد:

حدود 10 الی 25 درصد افرادی که با کبد چرب غیر الکلی دست و پنجه نرم می کنند به شرایطی مبتلا می شوند که سیروز کبدی نام دارد. برخی ها هم ممکن است به نارسایی کبد مبتلا شوند.  نشانه های چنین شرایطی دربرگیرنده موارد زیر است:

 • خستگی و ضعف
 • حالت تهوع، استفراغ و اسهال
 • تورم و درد شکمی
 • زرد شدن چشم و پوست که با عنوان یرقان یا زردی شناخته می شود.
 • گیجی، مشکل در تمرکز، از دست دادن حافظه و توهم
 • خارش پوست
 • خونریزی و کبود شدگی راحت بدن

در موارد حاد ممکن است نیاز به پیوند کبد باشد.

همچنین مطالعه کنید: مشکلات عدم درمان کبد چرب

 علت کبد چرب و ریسک فاکتورها:

دلیل اصلی توسعه این بیماری هنوز به صورت دقیق مشخص نیست.  چنین بیماری زمانی توسعه پیدا می کند که بدن چربی بیشتری تولید می کند یا نمی تواند چربی را به درستی پردازش نماید.

چاقی یکی از ریسک فاکتورهای اصلی این بیماری است. حدود 70 درصد از افرادی که چاق هستند ممکن است کبد چرب هم داشته باشند. صرف نظر از وزن، افرادی که چربی شکمی عمیقی دارند هم مستعد ابتلا به کبد چرب هستند. سایر ریسک فاکتورها در برگیرنده موارد زیر خواهند بود:

 • دیابت
 • کلسترول بالا یا سطح چربی بالا در خون
 • فشار خون بالا
 • چربی بالا در خون یا تری گلیسیرید بالا

افرادی که سندرم متابولیک دارند هم ممکن است در معرض خطر ابتلا به چنین شرایطی باشند. بین 40 الی 80 درصد افراد مبتلا به دیابت نوع 2، کبد چرب غیر الکلی دارند.  محققان دریافته اند که کبد چرب غیر الکلی به بیماری های قلبی عروقی و بیماری های مزمن کلیوی هم مربوط است. این موضوع بدین معنی است که افراد مبتلا به کبد چرب غیر الکلی بیشتر از دیگران دیابت دارند و با بیماری های قلبی دست و پنجه نرم می کنند. با اینکه ارتباط واضحی بین چاقی و کبد چرب وجود دارد برخی از افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند اصلا چاق نیستند. این موضوع نشان می دهد کبد چرب به خاطر فاکتورهای دیگری همچون موارد زیر ممکن است در افراد دیده شود:

 • تاثیرات ژنتیکی
 • سیگار کشیدن
 • افزایش سن
 • مصرف برخی از داروها
 • کاهش وزن سریع
 • عفونت هایی همچون هپاتیت
 • قرار گرفتن در معرض سموم
درمان کبد چرب
درمان کبد چرب

مدیریت کبد چرب غیر الکلی

دو روش برای مدیریت بیماران مبتلا به NAFLD وجود دارد: اول ، روشهای درمانی جهت مدیریت چاقی و ویژگیهای سندرم متابولیک با اثرات کبدی ثانویه کبدی. دوم ، روشهای خاص با هدف درمان کبد برای بیماران مبتلا به بیماری پیشرفته که سایر راهکارها برای آنها ناکام بوده است.

گرید کبد چرب

بیماری کبد چرب بیماری ای می باشد که دارای سه سطح (گرید) مختلف است: کبد چرب گرید 1، کبد چرب گرید 2 و کبد چرب گرید 3 . کبد چرب گرید 1، مراحل شروع کبد چرب است و دارای علائم کمی نسبت به سایر گریدها می باشد که در این سطح بهترین موقع برای تشخیص و درمان کبد چرب می باشد. وقتی که کبد چرب گرید 1 به کبد چرب گرید 2 و گرید 3 تبدیل می شود احتمال بیماری هپاتیت و سیروز کبدی افزایش می یابد و وضعیت خیلی حاد تر می شود و امکان دارد نیاز به بستری شدن داشته باشد. در ادامه به برخی از اطلاعات در مورد کبد چرب گرید 1 آورده ایم:

تشخیص کبد چرب گرید 1

در مراحل اولیه ، بسیاری از مبتلایان به کبد چرب از این مسئله که مشکل کبدی دارند آگاهی ندارند ، زیرا علائم کبد چرب درجه 1 مبهم و غیر اختصاصی است. در بعضی موارد ، کبد چرب به طور اتفاقی در طی بررسی های معمول خون یا اسکن سونوگرافی (سونوگرافی) که برای برخی از شکایات دیگر انجام می شود ، تشخیص داده می شود. در کبد چرب گرید 1 ، تجمع چربی فقط در اطراف سطح بیرونی ارگان اتفاق می افتد که واقعا به هیچ وجه در عملکرد کبد اختلال ایجاد نمی کند.

وقتی در گزارش سونوگرافی خود متوجه تشخیص “کبد چرب درجه یک” می شوید ، این یک علامت نگران کننده است. بررسی های به موقع (پروفایل کبد ، پروفایل لیپیدها و میزان قند خون) که همراه با درمان مناسب و تغییر شیوه زندگی انجام می شود ، می تواند به پیشرفت بیشتر کبد چرب کمک کند.

10 راه موثر برای مقابله با کبد چرب درجه 1:

ورزش منظم و تنظیم وزن را انجام دهید: چاقی یکی از عوامل حفظ کننده رشد کبد چرب است. ورزش روزمره و پیگیری برنامه های کاهش وزن می تواند به شما در کنترل تغییرات بیشتر چربی در کبد کمک کند.

اجتناب از الکل: الکل یکی از عوامل اصلی ایجاد کننده کبد چرب است.

قبل از غذا فکر کنید: خوردن یک وعده غذایی سالم و متعادل هر روز به راحتی می تواند به شما در حفظ کبد در شرایط سالم کمک کند.

مقدار زیادی سبزیجات برگ و میوه بخورید: مقدار زیادی از سبزیجات و میوه های سبز بخورید ، زیرا سرشار از آنتی اکسیدان هستند و با بیرون راندن سموم به سم زدایی بدن کمک می کنند.

غلات سبوس دار را به رژیم غذایی خود اضافه کنید: غلات کامل غیر فرآوری شده حاوی ویتامین های ضروری هستند که برای تجزیه موفقیت آمیز مواد سمی که می توانند پس از فرآیند فیلتر خون به کبد ختم شوند ، ضروری هستند.
از خوردن غذاهای ناسالم خودداری کنید: غذاهایی مانند پاستا ، برنج ، آرد تصفیه شده ، محصولات نانوایی ، غلات صبحانه و سیب زمینی باید محدود شوند زیرا این مواد حاوی کربوهیدرات هایی هستند که ممکن است منجر به رسوب چربی ها در کبد شما شود.
مصرف نمک و شکر را محدود کنید: مصرف نمک و شکر را به حداقل برسانید.
روغنهای پخت و پز سالم را انتخاب کنید: از روغن سالم برای تهیه پخت و پز استفاده کنید. به دنبال روغنهای سالم مانند روغن زیتون ، روغن نارگیل و روغن بذر کتان و سایر روغنهای سالم باشید
کنترل میزان کلسترول: یک روش سالم برای جلوگیری از مصرف چربی های اشباع در رژیم غذایی می تواند کبد چرب را معکوس کند. بنابراین ، عادات غذایی سالم را دنبال کنید و برای تنظیم موثر کلسترول خود تلاش کنید.
سطح قند خود را کنترل کنید: اگر مبتلا به دیابت هستید و سابقه خانوادگی قوی در دیابت دارید ، پس مدیریت قند خون با تغییر شیوه زندگی و داروها می تواند پیشرفت بیشتر کبد چرب را به چیزی جدی مانند سیروز یا نارسایی کبد متوقف کند.

اصلاح سبک زندگی

اصلاح سبک زندگی ، با هدف کاهش وزن و افزایش فعالیت بدنی ، برای کلیه بیماران مبتلا به NAFLD بسیار مهم است. بیماران باید تشویق شوند که بیشتر از 10٪ از وزن بدن خود را از دست دهند. کاهش وزن (با تغییر در رژیم غذایی و ورزش) باعث بهبود مشخصات ریسک قلبی عروقی بیماران ، و استئاتوز کبدی می شود و احتمالاً باعث کاهش التهاب کبدی و آسیب کبدی (فقط با کاهش وزن بیشتر از 7تا 9 درصد) می شود .

ورزش

ورزش هوازی حساسیت به انسولین عضلات اسکلتی را افزایش می دهد و از این طریق مقاومت به انسولین را معکوس می کند ، که یکی از مکانیسم های مهم پاتوفیزیولوژیکی است که باعث کبد چرب می شود . در مطالعات انجام شده نشان داده است ورزش با شدت متوسط ​​، با شدت بالا و ورزش مقاومتی آنزیم های کبدی و همچنین با کاهش استئاتوز ، مستقل از کاهش وزن ، همراه است . این مطالعات نشان داد که 8 هفته ورزش مقاومتی در بزرگسالان بی تحرک مبتلا به کبد چرب منجر به کاهش نسبی 13٪ لیپید کبد و بهبود مقاومت به انسولین می شود. تحقیقات نشان داد یک آزمایش کنترل شده تصادفی روی 31 بزرگسال بی تحرک با دیابت نوع 2 و کبد چرب غیر الکلی با مقایسه اثرات 4 ماه تمرین هوازی و مقاومت در برابر حساسیت به انسولین و استاتوز کبدی انجام شد. نشان داده شد میزان چربی کبدی ، استئاتوز کبدی و حساسیت به انسولین در هر دو گروه مداخله کاهش یافت.

به کلیه بیماران مبتلا به کبد چرب غیر الکلی توصیه می شود که فعالیت بدنی را افزایش دهند و به طور منظم ورزش کنند. یک روش این است که 30 دقیقه ورزش متوسط ​​5 بار در هفته توصیه شود . بسیاری از بیماران مبتلا به NAFLD (کبد چرب غیر الکلی) عدم رعایت این توصیه ها را دشوار می دانند و استفاده از گام شمار (با هدف بیشتر از 10،000 قدم در روز) می تواند مفید باشد.  شواهدی وجود دارد که نشان می دهد آنها از اعتماد به نفس نسبت به ورزش برخوردار نیستند و آمادگی لازم برای ایجاد تغییر در سبک زندگی را کاهش داده اند، این نشان می دهد که مشاوره رفتاری نیز ممکن است جایی در مدیریت این بیماران داشته باشد.

رژیم غذایی

به بیماران توصیه می شود رژیم غذایی با کالری محدود (600 کیلو کالری کمتر از یک شخص در همان وزن خود ) را دنبال کنند ، با هدف از دست دادن 0.5 تا 1 کیلوگرم در هفته تا رسیدن به وزن هدف خود . توصیه های کلی رژیم غذایی باید شامل اجتناب از کربوهیدرات های ساده ، چربی های اشباع شده و نوشیدنی های شیرین باشد. مطالعات نشان داده رژیم غذایی مدیترانه ای (حاوی اسیدهای چرب اشباع نشده ) را با رژیم کم چربی و کربوهیدرات زیاد (LF / HCD) در افراد غیر دیابتی با NAFLD مناسب است. در این مطالعات میانگین کاهش وزن بین دو رژیم غذایی تفاوتی نداشت ، اما کاهش نسبی معنی داری در استاتوز کبدی و بهبود حساسیت به انسولین با رژیم مدیترانه ای مشاهده شد .

جراحی باریاتریک

جراحی باریاتریک (چاقی) در مدیریت بیماران چاق با کبد چرب به طور فزاینده ای اهمیت پیدا می کند. روشهای محدود کننده ای (باند معده ، بادکنک معده ، گاسترکتومی آستین) وجود دارد که منجر به سیری زودرس و روشهای سوء جذب کننده (بای پس معده) می شود. کاهش وزن که ناشی از جراحی بریاتریک است ، حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد و تأثیرات خاصی روی بافت شناسی کبد می گذارد .

مدیریت دیابت نوع 2 در کبد چرب غیر الکلی

بیماران مبتلا به کبد چرب نیاز به غربالگری برای تحمل گلوکز دارند با توجه به اینکه تقریباً همه شواهد در مورد مقاومت به انسولین و تا 50٪ در دیابت نوع 2 وجود دارند. تغییر در رژیم غذایی اولین مدیریت در این بیماران است ، متفورمین بهترین درمان دارویی برای دیابت نوع 2 است. اگرچه در این مطالعات نشان داده نشده است که بافت شناسی کبد را بهبود می بخشد ، اما به کاهش وزن کمک می کند و خطر ابتلا به ، بیماری میکروسکولار ، انفارکتوس میوکارد (بیماری عروق بزرگ) و مرگ و میر این بیماری را کاهش می دهد .

فشار خون

بیش از 70٪ بیماران مبتلا به کبد چرب غیر الکلی فشار خون بالا دارند ، بنابراین همه بیماران باید فشار خون خود را به طور مرتب بررسی کنند. اگر فشار خون بیشتر از 140/90 میلی متر جیوه باشد ، باید داروی ضد فشار خون اعمال شود.

روشهای آزمایش شده درمان کبد

برای بیماران مبتلا به کبد چرب که نمونه بافتی ذر آنها اثبات شده است ، در جایی که درمان در شیوه زندگی آنها شکست خورده است ، می توان روشهای درمانی با کبد را در نظر گرفت.

آنتی اکسیدان ها: ویتامین E

ویتامین E یک آنتی اکسیدان است که اثرات مفیدی بر بافت کبد در بیماران غیر دیابتی با کبد چرب دارد. در مطالعات ویتامین E با دوز بالا (800 IU در روز)  در 247 بزرگسال غیر دیابتی با کبد چرب غیر الکلی مقایسه کرد. بیماران بعد از 96 هفته درمان تحت نمونه برداری کبد قرار گرفتند. که هر دو عامل استئاتوز و التهاب را بهبود بخشیدند ، اما فقط بیماران ویتامین E به نقطه انتهایی مطالعه اولیه رسیدند. بنابراین به نظر می رسد ویتامین E اثرات مفیدی بر بافت شناسی دارد ، اما نگرانی هایی درباره ایمنی وجود دارد. دوزهای زیاد ممکن است خطر سکته مغزی (اگرچه خطر سکته مغزی کاهش می یابد)  و سرطان پروستات را افزایش دهد . یک متاآنالیز همچنین افزایش کلی در مرگ و میر در دوزهای بیشتر از 400 IU در روز را نشان داد . در حال حاضر ، استفاده از ویتامین E باید برای بیماران منتخب محدود شود که به اصلاح سبک زندگی در آنها پاسخ نداده اند و دارای کبد چذب و سیروز پیشرفته تر هستند .

پیوند کبد

با افزایش شیوع کبد چرب غیر الکلی ، سیروز NASH در حال تبدیل شدن به یک نشانه به طور فزاینده برای پیوند کبد است که 12٪ از بیماران ذکر شده در انگلستان را در سال 2009 تشکیل می دهد . در این مطالعه در بیماران پیوند شده به سیروز کریپتوژنیک نشان داد که اگرچه در کلیه گرافت ها 5 سال پس از پیوند (در مقابل 25٪ در کنترل سن و جنس با سیروز صفراوی اولیه و کولانژیت اسکلروز اولیه) شواهدی از استئاتوز وجود دارد. 11٪ به استئاتوهپاتیت مبتلا شده اند و هیچکدام به سیروز مبتلا نشده اند. مطالعه دیگری که 98 بیمار تحت پیوند کبد به دنبال سیروز کبدی را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد ، 70٪ و سیروز در 25٪ استاتوز مکرر مشاهده شد ، اما هیچ بیماری در 3 سال دچار نقص پیوند یا پیوند مجدد نیافته بود. مدیریت عوامل خطر قلبی عروقی پس از پیوند برای کاهش خطر مرگ و میر ناشی از قلب و عروق بسیار مهم است .

درمان گیاهی کبد چرب

1. سرکه سیب

یکی از مؤثرترین داروهای خانگی برای بیماری کبد چرب ، سرکه سیب است. این امر به شما در کاهش تجمع چربی در کبد و القای کاهش وزن کمک می کند. همچنین با کاهش التهاب عملکرد کبد سالم را تقویت می کند. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را به آب گرم اضافه کنید و روزانه دو بار آن را قبل از غذا بنوشید. برای تقویت طعم و مزه می توانید عسل نیز اضافه کنید. این کار را به مدت دو ماه تکرار کنید تا تفاوت را ببینید.

2. لیمو

لیمو سرشار از ویتامین C و آنتی اکسیدان ها است که به کبد در تولید گلوتاتیون کمک می کند. این آنزیم سموم موجود در کبد را خنثی می کند و در نتیجه سم زدایی را تقویت می کند. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که یک لیمو را درون یک لیوان آب بریزید و آن را چند هفته یا سه بار در روز بنوشید. این به کاهش چربی های تجمع یافته در کبد کمک می کند و از این طریق بیماری کبد چرب به طور طبیعی درمان می شود.

3. چای سبز

چای سبز با کاتچین هایی با چگالی بالا غنی شده است که عملکرد کبد را بهبود می بخشد و از تجمع چربی در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی جلوگیری می کند. این مقدار چربی ذخیره شده در کبد را مسدود کرده و عملکرد آن را نیز بهبود می بخشد. 3 تا 4 فنجان چای سبز را به طور مرتب بنوشید تا بیماری کبد چرب کنترل شود .

4- زردچوبه

این ادویه به عنوان یک شفابخش طبیعی برای همه شرایط عمل می کند. آنتی اکسیدان های ارزشمند این ادویه همان چیزی است که شما به طور طبیعی می توانید بیماری کبد چرب را درمان کنید. زردچوبه توانایی بدن در هضم چربی ها و جلوگیری از تجمع آن در کبد را بهبود می بخشد. می توانید با اضافه کردن 1/4 قاشق چایخوری زردچوبه به دو لیوان آب یک نوشیدنی زردچوبه تهیه کنید. برای جلوگیری از بیماری کبد چرب ، این روزانه بنوشید. همچنین می توانید زردچوبه را به یک لیوان شیر اضافه کنید و روزانه آن را برای همین اثر بنوشید.

5- خواص خاکشیر برای درمان کبد چرب

یکی از گیاهانی دارویی مفید برای پاکسازی کبد چرب خاکشیر است ، برای استفاده بهتر از خاکشیر بهتر است آن را با ترنجبین ترکیب کنید. مخلوط خاکشیر بهمراه ترنجبین الخصوص در بهبود سودا و بلغم بسیار مفید است هم چنین این مخلوط، بهترین دارو برای مزاج های خشک می‌باشد. به این معنی رطوبت دهنده به بدن هستند.

بعلاوه خاکشیر با آب پنیر ، یک ترکیب ضد سودا و ضد صفرا می باشد و یک باز کننده قوی کبد به خصوص شریانهای کبدی به الخصوص سودا است. استفاده از انواع بذرهای ملین مانند خاکشیر، اسفرزه، بارهنگ، تخم ریحان، تخم شربتی، بالنگو، شیر خشت و ترنجبین نیز برای پاکسازی سموم کبدی مفید است. به این نکته توجه شود که کلا استفاده از داروهای گیاهی حتما با تجویز پزشک باشد و در مورد پاکسازی کبد با خاکشیر و ترنجبین به خصوص برای افراد صفراوی مزاج‌ها حتما با احتیاط تجویز شود، این مخلوط از 2 ماده با طبیعت گرم و تر می باشد و چون کبد را سریع پاکسازی می‌کند، در غلبه با گرمی باعث بیرون ریزی می شود که یک مریض صفراوی نمی تواند این شرایط را تحمل کند.

طب سنتی استفاده از خاکشیر را برای پاکسازی کبد توصیه می‌‌کند، هر روز صبح دو قاشق غذاخوری خاکشیر را در دو لیوان آب بجوشانید، ناشتا میل کنید و تا نیم ساعت چیزی میل نکنید. با این روش با کبد چرب را درمان کنید.

6- پاپایا

یکی از دلایل اصلی بیماری کبد چرب ، چربی های رژیمی است، هم خمیرها و هم دانه های میوه پاپایا در سوزاندن این چربی های رژیم غذایی مؤثر هستند و از این طریق از بیماری کبد چرب به طور طبیعی جلوگیری می شود. برای این کار ، هر روز می توانید یک تکه پاپایا را همراه با عسل میل کنید. همچنین می توانید دانه های آن را خرد کنید ، آن را با آب مخلوط کنید و روزانه آن را برای همین اثر بنوشید.

خمیر و دانه های پاپایا در سوزاندن چربی ها و جلوگیری از بیماری های کبد چرب موثر هستند

 7. به طور مرتب ورزش کنید

عدم تحرک جسمی عامل مهمی در بیماری کبد چرب است. برای برطرف کردن این موضوع ، هر روز به نوعی تمرین بدنی مشغول شوید. برای پیاده روی ، آهسته دویدن ، دویدن ، پریدن طناب یا یوگا انجام دهید. هر نوع تمرین بدنی می تواند در درمان بیماری کبد چرب به طور طبیعی مفید باشد. 30 دقیقه به طور جداگانه برای تمرینات خود نگه دارید. با تمرینات کم تأثیر شروع کنید و سپس به سمت تمرینات با تأثیر بالا حرکت کنید. تحت هدایت یک متخصص شروع کنید. این به سرعت بخشیدن به سوخت و ساز بدن به شما کمک می کند و به شما در حفظ عملکرد مناسب کبد کمک می کند. اگر آن را با یک رژیم غذایی سالم و متعادل جفت کنید ، این کاملاً موثر خواهد بود

نتیجه

اصلاح سبک زندگی (ورزش و تغییر رژیم غذایی) برای دستیابی به کاهش وزن برای کلیه بیماران مبتلا به کبد چرب ضروری است. در مورد بیماران دیابتی مبتلا به کبذ چرب پیشرفته ، اگر کنترل گلیسمی حاصل نشود ، باید با متفورمین و پیوگلیتازون انجام شود. مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین یک ماده ضد فشار خون بالا برای بیماران فشار خون بالا با NASH است. اگر تغییرات شیوه زندگی و مدیریت سندرم متابولیک در جلوگیری از پیشرفت بیماری ناموفق باشد ، باید ویتامین E در نظر گرفته شود. با توجه به مرگ و میر ناشی از قلب و عروق و کاهش احتمالی ریسک HCC ، پزشکان باید آستانه پایین برای استفاده از استاتین داشته باشند. در بیماران غیر دیابتی که دارای NASH پیشرفته هستند ، ویتامین E باید به عنوان دارو درمانی در خط اول در نظر گرفته شود.

منبع

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن