نکات سلامتی

علت استفاده نمک قبل از غذا

فواید استفاده از نمک قبل و بعد غذا

آیا مصرف نمک طبیعی جزء نیازهای ضروری بدن است یا باید آن را از رژیم غذایی خود حذف کنیم. و چنانچه مصرف آن را از غذاهای خود حذف کنیم دچار بیماری‌های مختلفی می شویم؟

در اروپا اغلب مردم سعی میکنند نیاز روزانه نمک خود را از نمک‌های طبیعی تهیه کنند، و نمک طبیعی در اروپا جزء نمکهای گران می‌باشد.

با کیفیت‌ترین نمک طبیعی در معادن نمک ایران استخراج می‌شود و  نمک طبیعی کانی ایران در معادن سمنان و جهرم به‌ علت غنی بودن با لایه‌هایی از فلزاتی مانند آهن و مس نیاز ما را به مواد معدنی تامین می‌کند.

از گذشته روایات مختلفی بر خواص نمک در درمان و حفظ سلامتی وجود دارند؛ پیامبر اسلام(ص) می‌فرمایند: ای علی! در ابتدا و انتها طعام، نمک بخور که هر کس چنین کاری کند خدایوند متعال از او هفتاد نوع از بلاها را دفع می‌کند،  که سهل‌ترین آنها خوره (جذام) می‌باشد و شفا دهد بلاهای دیگر را از جمله آنها شکم درد، پیسی، دندان درد، دیوانگی و گلو درد است.

علم امروز بخشی از علت علمی که چرا در ابتدای غذا، نمک خوردن را مفید دانسته اند را مشخص کرده است؛ علت آن این است که بزاق دهان از غدد بزاقی در درون دهان جاری می‌شوند که چنانچه هرچه بیشتر با غذا مخلوط شوند، باعث بلع سریعتر و بهتر غذا از گلو می‌شوند و همچنین غذا زودتر هضم می‌شود. بنابراین مصرف نمک قبل از شروع غذا خوردن، باعث می‌شود غده‌های بزاغی در اطراف دهان تحریک شوند و ترشح آنها را تسریع می‌کند، بنابراین، بزاغ بیشتر غذا را زودتر هضم می‌کند و بلعیدن راحتر  می‌شود.

همچنین امام باقر(ع) در خصوص خواص نمک می‌فرمایند: در نمک هفتاد نوع انواع درد را شفا می‌دهد و چنانچه مردم آگاه باشند که چه منفعتهایی در نمک است بیماری خود را بجز نمک درمان نکنند که خداوند به موسی(ع) وحی فرمودند: که ” به قوم خود امر کن که شروع و پایان کنند به نمک و اگر نکنند به بلایی مبتلا شدند ملامت نکنند غیر از خود را”.

همچنین درباره علت لزوم مصرف نمک در اخر غذا می‌توان گفت مصرف نمک بعد از خوردن غذا، باعث می‌شود غده‌های بزاقی تحریک شوند و باعث ازدیاد آب دهان شود بنابراین، انسان مجبور به فرو بردن یا خارج کردن آن از دهان می‌شود که با این کار، اگر چنانچه چربی یا غذایی در دهان و یا بین دندان باقی‌مانده باشد به‌همراه آب دهان رفع می‌شود.

در روایت دیگری از پیامبر(ص) آمده است که: در اثنای نماز عقربی گزید؛ حضرت با نعلین بر او زد و او را کشت و فرمودند “خداوند تو را لعنت کند که نه نیکوکار را می‌شناسی و نه بدکار را مگر آنکه به او آزار برسانی” پس نمک سائیده درخواست کرد و بر روی موضع عقرب‌گزیده مالید و فرمودند “مردم اگر از منفعتهای نمک آگاه باشند محتاج به تریاق فاروق و غیر آن نشوند”.

مجله تندرستی گیاه سلامتی

منبع: تسنیم / عصر ایران

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن