بهداشت اقایان

علامت‌‌هایی از سرطان در مردان

اخبار سلامت > مردان > سرطان های مردانه : یک از بهترین راه های مبارزه با انواع بیماری ها این است که آن ها را در مراحل اولیه که درمان پذیر تر هستند شناسایی کنیم؛مشکل اینجاست که علائم هشدار دهنده بسیاری از انواع سرطان می تواند خیلی خفیف باشد به طوری که توسط فرد نادیده گرفته شود

 

     مشکلاتی در زمینه دفع ادرار
بسیاری از مردان با افزایش سن با مشکلاتی مواجه می شوند مانند :

  •  نیاز به رفتن به توالت به دفعات در طول شب
  •  ترشح کردن ادرار یا نیاز به دفع فوری آن
  • مشکلات در شروع دفع ادرار و یا دفع مقدار کم آن

    معمولا با بزرگ شدن غده پروستات این علائم بارز می شوند اما علت آن می تواند سرطان پروستات نیز باشد.لذا می بایست با مراجعه به پزشک علت این مشکلات را جویا شد.با انجام آزمایش خون و بررسی آنتی ژن PSA که به عنوان نشانگر سرطان پروستات نیز می باشد می توان بروز این سرطان را بررسی کرد.
  
       تغییر در بیضه ها
اگر شما احساس سنگینی یا هر تغییر دیگری در بیضه دارید نباید هرگز آن را ندید بگیرد؛بر خلاف سرطان پروستات که به آرامی پیشرفت می کند سرطان بیضه می تواند در چشم بر هم زدنی پیشروی کند.پزشکتان با معاینه فیزیکی،آزمایش خون و یا اولتراسوند از کیسه بیضه می تواند وضعیت آن را بررسی کند.

   وجود خون در مدفوع
این نشانه می تواند جزء اولین نشانه های سرطان مثانه،کلیه یا کولون باشد.در صورت مشاهده هر گونه خونریزی غیر عادی حتما به پزشک مراجعه کنید حتی اگر هیچ علامت دیگری ندارید.چرا که ممکن است مشکل دیگری جز سرطان وجود داشته باشد مانند هموروئید یا عفونت ادراری که در آن موارد نیز درمان موثر می بایست انجام گیرد.

       تغییر در پوست
هرگاه متوجه تغییری در اندازه ،شکل یا رنگ خط و خال ها یا سایر نقاط پوست شدید به پزشک مراجعه کنید.نقاطی که جدید هستند یا متفاوت به نظر می رسند می توانند از علائم اصلی سرطان پوست باشند.شما در این صورت نیاز به آزمایش و بیوپسی خواهید داشت.به این معنا که پزشکتان قطعه کوچکی از بافت را برای بررسی بر می دارد.

      تغییر در غدد لنفاوی
گره های لنفاوی متورم (غدد کوچک لوبیایی شکل موجود در گردن،زیر بغل و سایر نقاط) معمولا نشان دهنده اتفاقاتی در بدن می باشد.معمولا این غدد در زمان مبارزه سیستم ایمنی بدن با عوامل بیماری زا متورم می شوند.اما برخی از انواع سرطان نیز باعث تغییراتی در آن ها خواهد شد.بنابراین در صورتی که تورم این غدد پس از ۲ الی ۴ هفته بهبود نیافت حتما به پزشک مراجعه کنید. ( وب سایت سلامت دکتر سوشا )

مشکلات بلع غذا
برخی از مردم گاهی مشکلاتی در بلع غذا دارند اما اگر این مشکل برطرف نشود و ادامه پیدا کند و اگر نتایجی چون از دست دادن وزن و استفراغ به دنبال داشت، می بایست پزشک شما را از نظر وجود سرطان حلق تا معده بررسی کند.ممکن است در این راستا از تست باریوم استفاده کند که در این تست شما مایع خاصی را می نوشید که باعث می شود حلق و گلوی شما پس از تابش پرتوی ایکس قابل رویت شود و پزشک بتواند از نظر وجود سرطان آن را بررسی کند.
  
     سوزش قلب
شما می توانید با ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی،نوشیدنی ها و سطح استرستان تا حد زیادی سوزش قلب را از بین ببرید.اما سوزش قلبی که با این روند بهبود پیدا نکند و به مرور بدتر نیز شود می تواند نشان دهنده سرطان معده یا حلق باشد.

      تغییراتی در دهان
اگر شما سیگار یا قلیان استفاده می کنید احتمال سرطان دهان در شما افزایش پیدا می کند.اگر ضایعات سفید رنگ یا قرمز رنگی در دهان یا روی لب ها مشاهده کردید به پزشک یا دندانپزشکتان اطلاع دهید.

     کاهش وزن بی دلیل
کاهش وزن ۵ کیلوگرمی یا بیشتر بدون هیچ گونه تغییری در رژیم غذایی و ورزش غیر عادی است.گرچه اغلب کاهش وزن های ناخواسته نشان دهنده سرطان نیستند اما به عنوان یکی از علائم سرطان پانکراس،معده یا ریه محسوب می شود.پزشک می تواند با انجام آزمایش خون و عکس برداری دقیق به بررسی وجود یا عدم وجود سرطان بپردازد.

     تب
تب معمولا چیز بدی نیست؛تب نشان دهنده مبارزه بدن با عفونت است.اما تبی که ادامه پیدا کند و علت خاصی نداشته باشد می تواند نشان دهنده لوکمی یا دیگر انواع سرطان خون باشد.

سرطان پستان
مردان معمولا سرطان پستان را نادیده می گیرند چرا که گمان می کنند مختص مردان نیست اما حدود ۱% از سرطان های پستان در مردان رخ می دهد که معمولا به دلایل ذکر شده دیر تشخیص داده می شوند و در آن زمان شانس پایینی برای درمان دارند.لذا در صورت مشاهده هر نوع توده ای در پستان ها حتما به پزشک مراجعه کنید.

     خستگی
بسیاری از انواع سرطان منجر به نوعی خستگی که تا اعماق استخوان ادامه می یابد و هرگز از مقدار آن کم نمی‌شود همراه می باشد.این نوع درد حتی با وجود استراحت کافی بهبودی نمی یابد.

     سرفه
در افراد غیر سیگاری،سرفه اغلب نشان دهنده سرطان نیست اما اگر بعد از ۳ الی ۴ هفته بهبود نیابد و منجر به بروز مشکلات تنفسی شود یا همراه با سرفه خون نیز دفع شود نباید مراجعه به پزشک را به تعویق انداخت.خصوصا در افراد سیگاری سرفه اغلب نشان دهنده سرطان ریه می باشد
     
     درد
سرطان معمولا درد زیادی ایجاد نمی کند، اما اگر درد بیش از یک ماه به طول انجامد ممکن است نشانه ای از سرطان باشد.خصوصا دردهایی که در بدن انتشار می یابد و کم کم همه نقاط بدن را درگیر می کند.

     درد شکم
با اینکه نادر است اما درد شکم می تواند نشانه ای از سرطان پانکراس باشد.

منبع : دکتر سوشا  / atisam.com

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن