سایر بیماری هاگوارشی

علائم ترکیدن آپاندیس چیست و چه درمانی دارد؟

اگر آپاندیسیت داشته باشید و آن را درمان نشده رها کنید، ممکن است آپاندیس تان بترکد. وقتی ترکیدن آپاندیس رخ دهد، باکتری های موجود در آن در شکم تان رها می شود و عفونت شدیدی ایجاد می کند. در چنین شرایطی به شدت بیمار خواهید شد و باید تحت نظر پزشک درمان شوید.

همانطور که می دانید آپاندیس شما یک کیسه نازک و کوچک انگشتی شکل است. این اندام از روده‌ی بزرگ منشعب شده و درناحیه پایین و راست شکم  قرار دارد. بیشتر پزشکان بر این باورند که آپاندیس عملکرد مهمی در بدن ندارد و  بدون اینکه اثر منفی بر روی سلامتی شما داشته باشد می توان آن را برداشت.

آپاندیسیت ممکن است در هر سنی رخ دهد اما بیشتر در کودکان و نوجوانان ۱۰ الی ۲۰ ساله دیده می شود و در مردان شیوع بیشتری دارد. یکی از مطالعات موجود نشان می دهد خطر ترکیدن آپاندیس وقتی آپاندیسیت در عرض ۳۶ ساعت پس از شروع نشانه ها درمان می شود به کمتر از ۲ درصد می رسد. اگر چنین شرایطی درمان نشده رها شود مشکلات زیادی خواهد داشت.

 چه چیزی باعث ترکیدن آپاندیس می شود؟

ترکیدن آپاندیس

علت دقیق بروز آپاندیسیت هنوز معلوم نیست  اما پزشکان بر این باورند که  این موضوع به احتمال زیاد  به خاطر عفونتی است که  موجب تحریک التهاب داخل آن می شود.

در روده انسان به طور طبیعی باکتری های زیادی زندگی می کند. زمانی که دهانه آپاندیس مسدود می شود، باکتری ها در داخل آن گیر می افتند و به سرعت شروع به تکثیر می کنند. همین امر موجب بروز عفونت می شود.

وقتی آپاندیسیت به درستی درمان نمی شود، باکتری ها و چرک ایجاد شده کنار هم تجمع پیدا می کنند. در این شرایط فشاری بر روی آپاندیس وارد می شود و آن را متورم می سازد. به تدریج این تورم افزایش می یابد و منبع خونی به بخش از آپاندیس قطع می شود.

این بخش از دیواره آپاندیس به تدریج از بین می رود.  حالا در دیوار مرده، شکاف یا سوراخی ایجاد می شود. همین امر باعث ترکیدن آپاندیس می شود و باکتری های داخل آن را وارد ناحیه شکم می کند.

 علائم ترکیدن آپاندیس چیست؟

علائم آپاندیسیت شبیه شرایطی خواهد بود که بر روی شکم اثر می گذارد. از جمله این شرایط می توان به کیست تخمدان اشاره کرد. به همین خاطر تشخیص آپاندیسیت از سایر بیماری های شکمی دشوار است. اگر نشانه ها و علائم زیر را داشتید بهتر است هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید تا شرایط تان مورد ارزیابی قرار گیرد. اگر مشکلی همچون ترکیدن آپاندیس را داشته باشید باید سریع درمان شوید:

  • نشانه های معمول آپاندیسیت  دردی است که از اطراف ناف آغاز می شود و با استفراغ همراه می گردد. چند ساعت بعد، درد  به سمت راست شکم هم می رسد.
  • تب
  • حالت تهوع و استفراغ
  • درد شکمی که در وسط یا بالای شکم آغاز می شود و معمولا در قسمت پایینی سمت راست شکم هم بروز می کند.
  • درد شکمی که با پیاده روی، ایستادن، پریدن ، سرفه کردن و عطسه کردن بیشتر می شود
  • کاهش اشتها
  • یبوست یا اسهال
  • ناتوانی در خارج کردن گاز معده
  • تورم شکم یا نفخ

درمان ترکیدن آپاندیس:

وقتی آپاندیس دچار چنین مشکلی می شود پزشک تلاش می کند از طریق جراحی آن را از شکم خارج کند. در طول جراحی حفره شکم تمیز می شود تا باکتری هایی که وارد آن شده اند خارج گردد.  ممکن است برای چند هفته مجبور شوید از انتی بیوتیک استفاده کنید تا از شر علائم ترکیدن آپاندیس خلاص شوید.

اغلب، آپاندیس بلافاصله از بدن برداشته می شود. اگر آبسه بزرگی در بدن وجود داشته باشد پزشک تلاش می کند قبل از انجام دادن جراحی آن را تخلیه کند. برای اینکار لوله ای در ابسه قرار می گیرد  و مایع حاوی باکتری و چرک تخلیه می گردد.  وقتی ابسه تخلیه شد و عفونت و التهاب کنترل گردید حالا نوبت به جراحی و برداشتن آپاندیس می رسد.

 کلام آخر:

بدون درمان سریع و مناسب، ترکیدن آپاندیس می تواند به شرایط خطرناک و تهدیدکننده زندگی تبدیل شود.  اگر نشانه ها و علائمی که در بالا بدان اشاره کردیم را دارید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید تا به کمک تشخیص درست، شرایط تان درمان شود. اگر این شرایط درمان نشده رها شود مشکلات زیادی برایتان ایجاد می کند. پس نشانه ها را جدی بگیرید و سعی کنید از توصیه های پزشک تان بهره ببرید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن