نکات سلامتی

علائمی که نشان دهنده بیماری افسردگی در مردان است

بیماری افسردگی ارتباط خاصی با جنسیت ندارد و در طول زندگی ممکن است آقایان و خانم‌ها را درگیر خود کند. این بیماری دارای علائمی می باشد که ما در این نوشته قصد داریم در مورد علائم افسردگی در مردان مطالبی را برای شما قرار دهیم. افسردگی باعث از دست رفتن انگیزه و شادی های زندگی شده و باعث ضعف و بی‌حالی می‌شود. افراد افسرده دارای نشانه‌های مختلفی هستند که با مشاهده این نشانه‌ها می‌توانید به بیماری آن‌ها پی ببرید. اگر شما از جمله افرادی هستید که برخی از نشانه‌ها را در خود حس می‌کنید بهتر است با دقت مطالب را خوانده و سعی کنید به درمان آن بپردازید.

احساس خستگی

کسانی که دارای تحت فشارهای روحی و جسمی شدید هستند دچار افسردگی می شوند. این افراد قطعاً بازدهی شان کاهش پیدا کرده و نیروی کافی در طول روز برای انجام فعالیت‌های خود را ندارند. مردان بیشتر از زنان خستگی را در خود نشان می دهند.

اختلال در خوابیدن

یکی دیگر از علائم افسردگی در مردان مشکل خواب مانند بی‌خوابی، کم خوابی یا زیاد خوابیدن می باشد. در واقع کسانی که دچار این بیماری هستند خواب متعادل و مناسبی ندارند. برخی از افراد دوازده ساعت در شبانه‌روز می‌خوابند و حتی پس از بیدار شدن باز هم احساس خستگی و خواب‌آلودگی می‌کنند یا بعضی افراد دچار بیدارخوابی شده و هر دو ساعت یک‌بار از خواب بیدار می‌شوند. مانند خستگی، مشکلات خواب نیز یکی از مشکلاتی بیماری افسردگی می‌باشد که می‌بایست در این زمینه با مشاور صحبت کرد.

اختلال در خواب نشانه افسردگی

وجود درد در معده و کمر

علاوه بر مشکلات گفته شده درد معده یا کمر درد از دیگر علائم بیماری افسردگی می باشد. مشکلات سلامت مانند اسهال یا یبوست، سردرد یا کمردرد در افراد افسرده مشاهده می شود. مردها اصولاً درک درستی از دردهای مزمن و ناهنجاری‌های گوارشی ایجاد شده ندارند که در نتیجه بیماری افسردگی رخ می دهد.

عصبانی شدن مکرر

مردانی که دچار افسردگی هستند دارای نشانه‌هایی از خشم و عصبانیت زودهنگام بوده که بروز می دهند. مردان افسرده در روابط احساسی خود دچار عصبانیت های بی دلیل می شوند. وجود افکار منفی یکی از نشانه‌های افسردگی می باشد، به همین دلیل اصولاً مردان در یک رابطه احساسی در درون خود افکار منفی را پرورش داده و زود عصبانی می شوند.

پرخاشگری و افسردگی مردان

عدم تمرکز کافی در فعالیت روزانه

بیماری افسردگی باعث کاهش پردازش اطلاعات و در نتیجه کاهش تمرکز برای فرد را به دنبال دارد. کسانی که به‌صورت مداوم به مسائل منفی فکر می‌کنند به ‌صورت خودکار تمرکز خود را بر روی کارهای مختلف از دست می‌دهند. افسردگی به‌مانند یک نقصان برگشت‌پذیر است، زمانی که دچار افسردگی می‌شوید به مانند این موضوع می باشد که پردازش مرکزی مغز شما به خوبی کار نمی‌کند.

عصبانیت یا خصومت

برخی از آقایان بیماری خود را با نشانه‌هایی مانند عصبانیت، خصومت یا پرخاش‌گری بروز می‌دهند. فردی که احساس می‌کند در بین کار های وی اصول لازم رعایت نشده است ، شاید برای جبران این کاستی‌ها بخواهد نشان دهد که نیرومند و توانا می باشد. عصبی شدن و خصومت با تند خویی و خشمگین شدن متفاوت است. باید بدانید که عصبانیت یک حس بالاتر از تندخویی می باشد. مردان معمولاً زمانی که تحت فشار خانواده، اجتماع و دوستان خود برای بازگشت به زندگی هستند عصبانی شده و خصومت‌آمیز برخورد می کنند.

درگیر شدن با استرس و اضطراب

برخی از مردان زمانی که دچار این عارضه می‌شوند با استرس و اضطراب زیاد همراه می شوند. البته باید بدانید استرس فقط نشانه افسردگی در آقایان نیست، بلکه می‌تواند دلیلی برای تشدید این بیماری باشد. تحقیقات صورت‌گرفته در این زمینه نشان می‌دهد کسانی که زیاد در معرض محیط استرس زا قرار دارند مغز و بدن آن‌ها فرسوده شده و دچار این بیماری می شوند.

ناراحتی و نگرانی بی دلیل

ارتباط نزدیکی بین افسردگی و نگرانی وجود دارد. مردها در تجربه نگرانی به‌مانند زن‌ها نیستند. باید عنوان کرد ناهنجاری، دلواپسی و اضطراب در زن‌ها دو برابر بیشتر از مردها می باشد. برای آقایان صحبت کردن در مورد نگرانی‌هایشان بسیار آسان‌تر از صحبت در مورد غم‌های آنها می باشد. مردها خیلی راحت می‌توانند در مورد نگرانی خود برای از دست دادن یک موضوع مطالبی را بیان می کنند.

نگرانی نشانه افسردگی مردان

سوءمصرف مواد

سوءمصرف یکی از عواملی است که باعث ایجاد بیماری افسردگی می شود. احتمال زیادی وجود دارد که افراد معتاد به مواد مخدر، دچار بیماری افسردگی شوند. سوءمصرف هم برای زنان و هم مردان پیش می آید اما بیشتر آقایان برای پوشاندن شرایط سخت زندگی خود به جای درمان مشکلات به سوی مواد مخدر جذب می شوند.

شک و تردید

خیلی از افراد دچار تردید هستند، برخی از مردم به‌صورت ذاتی تصمیم‌گیری‌های سختی در زندگی خود اعمال می‌کنند. اگر متوجه شده باشید مردی به صورت ناگهانی دیگر نمی‌تواند به راحتی در مورد کارهای خود تصمیم بگیرد باید نگران شوید، چرا که این شخص دچار بیماری افسردگی شده است. بیماری تردید و شک را می‌‌توان با مشاوره درمان نمود پس برای جلوگیری از مبتلا شدن به افسردگی بهتر است به دنبال درمان آن باشید.

افکار خودکشی

زنان بیشتر از مردان تمایل به خودکشی دارند اما مردان اگر اقدام به خودکشی کنند. چهار مرتبه بیشتر از زنان دست به این کار می‌زنند چرا که مردها از روش های کشنده تری استفاده می کنند. مردها اصولاً با اسلحه گرم خود رامی‌کشند و در نخستین تلاش برای مرگ به زندگی خود پایان می دهند. باید بدانید مردهای مسن‌تر بیشتر در خطر خودکشی قرار دارند.

شما با دیدن نشانه‌های بالا می‌توانید متوجه این موضوع شوید که شخص دچار بیماری افسردگی می باشد. بیماری افسردگی به چند دسته مختلف تقسیم می‌شود که در هر مرحله قابل درمان می باشد، پس بهتر است بجای دامن زدن به مشکلات ایجاد شده با مراجعه به پزشک به فکر درمان این بیماری باشید.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن