عسل درمانی

عسل و درمان بیماری‌های روحی و رفتاری

عسل و درمان بیماری‌های روحی و رفتاری در انسان

مطالعات نشان داده که افراد شرور بداخلاق جانی وبزهکار کمتر در طول عمر عسل مصرف می‌کنند و در مقابل افراد متواضع خوش اخلاق و مهربان سرانه عسل بیشتری دریافت داشته‌اند.

با استناد به قرآن مجید خداوند به زنبور عسل وحی کرد که از شهد گلها مصرف کند و متواضعانه راه پروردگارش را بپیماید و این تواضع بواسطه مصرف عسل توسط انسان در او نیز تجلی می‌کند و صفات خوب انسانی از جمله تواضع ادب مهربانی در انسان نیز نهادینه می‌شود.

دلایل علمی این موضوع را این گونه میتوان انگونه بیان کرد که طبق تحقیقات بسیاری از بیماری‌های وابسته به استرس در انسان بر اثر تولید بیش از حد کورتیزول پیش می‌آید. کورتیزول سوخت و ساز گلوکز را در بدن کنترل می‌کند و این کار به نوبه‌ی خود باعث مهار سوخت و ساز چربی می‌گردد.

وقتی که مسیرهای انرژی در هر یاخته‌ای مهار گردد و گلوکز و چربی مورد سوخت و ساز قرار نگیرد، بدن (تحت رهبری مغز) آغاز به تجزیه پروتئین‌های حیاتی می‌کند و این عمل را نومیدانه جهت بقای سلول به انجام می‌رساند. این فروپاشی عملکرد سلولی فعال شده به وسیله‌ی استرس خود را به شکل بیماری‌های مختلف در بافت‌های گوناگون نشان می‌دهد؛ برای نمونه تخریب اعصاب که نتیجه‌ی آن از دست دادن حافظه و دیگر نقایص شناختی در سلول‌های مغزی و ضعف بافت ماهیچه‌ای و پوکی استخوان در بافت استخوانی است.

فلورا فلاون‌های موجود در عسل سیگنال‌های سلولی آبشار گونه‌ای را در همه‌ی سلول‌هایی پدید می‌آورند که با مهار سوخت و ساز انرژی با میانجیگری کورتیزول مخالفت می‌نمایند. آنها در انتهای مخالف طیف انرژی عمل می‌کنند. عسل، پس از خورده شدن و جذب در سر آغاز این طیف شروع به کار می‌کند.

فلورا فلاون‌های یافت شده در عسل در سطح سلول عمل می کنند تا سوخت و ساز انرژی را بهبود بخشند و یاخته‌هایی را که به شکل بهینه عمل نمی‌کنند جانی تازه بخشند. به سخن دیگر فلورال فلاون ها با همه‌ی استرس‌های مدرن استرس انگیخته‌ی ناشی از فروپاشی سوخت و ساز انرژی، هم در بدن و هم در روان به مبارزه برمی‌خیزند. دوستان ما، زنبورهای عسل، این مواد معجزه آسا را از طریق عسل که از شهد بسیاری از گل‌ها به دست آمده به ما منتقل می‌کنند. در مجموع باید گفت که عسل نه تنها شفای جسم و جان است بلکه مشکلات روحی روانی و رفتاری را هم درمان می‌کند.

منبع: عسل ۲۴
دکتر محمد علی نجفی

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن