سلامت کودک

ضربه‌ها و صدماتی که باعث شکستگی و آسیب در کودکان می‌شوند

فعالیت های ورزشی برای کودکان بسیار مفید می‌باشد. ورزش کردن و فعالیتهای ورزشی به سلامت جسم و روح کودکان کمک شایانی می‌کند. البته باید ورزش مناسب با سن کودکان در نظر گرفته شود. آسیب‌های جسمی به کودکان در حین ورزش کردن بسیار شایع می‌باشد. آگاهی والدین در مورد آسیب‌ها و درمان‌های خانگی و موقت کمک خوبی در تسکین درد و جلوگیری از آسیب بیشتر به عضو آسیب دیده می‌کند. در اینجا برخی آسیب‌های مشترک که ممکن است کودکان را تهدید کند آورده شده است.

بریدگی‌ها، خراش ها و کبودی ها

کودکان فعال هستند، آنها می دوند، می پرند، بالا می‌روند، و سقوط می‌کنند بنابراین. دست ها، آرنج ها و زانو ها قسمت هایی از بدن آنها هستند که بیشترین آسیب را می بینند. شما می‌توانید ضربه های کوچک و کبودی را در خانه درمان کنید.

برای بریدگیها و خراش ها، قسمت آسیب دیده را با آب بشویید تا تمیز شود. شما می توانید از صابون ملایم استفاده کنید. همچنین می‌توانید از پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید و آن را با یک باند بپوشانید. اگر محل بریدگی بزرگ، عمیق، یا اگر ناحیه قرمز و متورم یا علائم عفونت دیده شد، به پزشک مراجعه کنید.

برای کبودی و تورم آن را با یک بسته یخ پیچیده شده در یک پارچه مرطوب تسکین دهید. اگر کودک شما در راه رفتن یا حرکت دادن قسمت آسیب دیده مشکل دارد، یا قسمت متورم شده همچنان متورم است، با دکتر تماس بگیرید.

خراش ها و بریدگی ها در کودکان
برای بریدگیها و خراش ها، قسمت آسیب دیده را با آب بشویید تا تمیز شود

مشکلات پشت و شانه با کوله پشتی

اگر فرزند شما از کوله پشتی که بیش از حد سنگین است استفاده می کند ، یا آن را یکطرفه بر روی یک شانه قرار می دهد، با مشکلات درد پشت، گردن و شانه، و همچنین مشکلات ذهنی مواجه می شود. سازمان های بهداشتی توصیه می کند که بچه ها همیشه از دو تسمه کوله پشتی استفاده کنند و کوله پشتی نباید بیش از ۱۰ تا ۲۰ درصد وزن بدن کودک بیشتر باشد. (مثلا اگر کودک شما وزن ۴۰ کیلوگرم داشته باشد، کوله پشتی باید بین ۴ تا ۸ کیلوگرم وزن داشته باشد.)

استفاده نامناسب از کوله پشتی
استفاده نامناسب از کوله پشتی باعث مشکلات درد پشت، گردن و شانه، و همچنین مشکلات ذهنی در کودکان می شود

ورود آلودگی‌ها زیر پوست

بچه ها، به ویژه نوجوانان، همه چیز را لمس و در دست خود می‌گیرند. این باعث می شود که چوب ها، خار ها و سایر آلودگی ها به زیر پوست آنها نفوذ کند. و چنان‌چه با این مشکل روبرو شدید توسط یک سرنگ استریل شده مقداری الکل، به آرامی روی پوست بریزید، سپس با استفاده از انبرک تمیز جسم را بیرون بکشید. سپس با مالیدن پماد آنتی بیوتیک به قسمت مورد نظر از ابتلا به عفونت جلوگیری کنید.

تماس با اجسام در هنگام بازی و تفریح کودکان
تماس با اجسام در هنگام بازی و تفریح باعث می شود که چوب ها، خار ها و سایر آلودگی ها به زیر پوست کودکان نفوذ کند

ضرب دیدگی و رگ به رگ شدن مچ پا

اغلب بچه ها در یک نوع خاصی از ورزش را مانند والیبال، فوتبال، ژیمناستیک را انجام می دهند و این می تواند منجر به پاره شده عضلات، مانند رباط ها و تاندون ها شوند. مچ پا شایع ترین قسمت در خطر آسیب است.

اگر این اتفاق افتاد یخ را به آرامی روی محل آسیب دیده قرار دهید و نگه دارید. همچنین آنها نیاز به استراحت دارد. اگر درد آنها خیلی زیاد شد داروهای ضد درد مانند استامینوفن یا ایبوپروفن می توانند کمک کنند. چنانچه فرزند شما نتوانست محل آسیب دیده را حرکت دهد یا راه برود با پزشک تماس بگیرید. ممکن است محل آسیب دیده شکسته باشد و ممکن است نیاز به عکسبرداری داشته باشد.

ضربه دیدگی مچ پا در کودکان
اغلب بچه ها در یک نوع خاصی از ورزش مانند بیس بال، فوتبال، ژیمناستیک را انجام می دهند

شکستگی ها با اسکیت بورد

علل شایع شکستگی استخوان ها در کودکان معمولا سقوط از یک اسکیت بورد یا روروک مخصوص بچه ها، بازی با وسایل در پارک ها و … می‌باشد. در این بازی ها معمولاً به علت اینکه آنها می‌خواهند به وسیله دست‌ها تعادل خود را جهت جلوگیری از سقوط حفظ کنند، شکستگی ها در ناحیه دست‌ها می‌باشد. در این حالت این منطقه متورم و دردناک خواهد شد و حرکت دادن آن با مشکل خواهد بود. چنانچه شکستگی استخوان را مشاهده کردید با اورژانس تماس بگیرید.

شکستگی استخوان در کودکان
علل شایع شکستگی استخوان ها در کودکان معمولا سقوط از وسایل بازی می باشد

آسیب دیدگی‌ها به سر در کودکان

بیشتر آسیب دیدگی هایی که کودکان در هنگام ورزش و بازی به آنها وارد می‌شود، در ناحیه سر می باشد. برای کودکان زیر ۱۴ سال، علل ضربه به سر معمولاً دوچرخه سواری، فوتبال، بیس بال، بسکتبال، اسکیت بورد و یا اسکوتر می باشد. اگر فرزند شما ضربه ای به سرش وارد شد، به چشمان او نگاه کنید. علائم ضربه مغزی معمولاً به سرعت ظاهر می شود، اما علائم همیشگی نیست.
اگر فرزند شما دچار از دست دادن هوشیاری، خیره شدن، تار شدن بینایی و یا سردردی که از بین نمی رود شد. بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

آسیب به سر در کودکان
بیشتر آسیب دیدگی هایی که کودکان در هنگام ورزش و بازی به آنها وارد می‌شود، در ناحیه سر می باشد

شکستگی دندان در کودکان

اینکه خداوند دو سری دندان یکی شیری و دیگری دائم برای انسان پیش بینی کرده است بسیار خوب است. یکی دیگر از آسیب هایی که کودکان در دوران کودکی، با آن مواجه می شوند، شکسته شدن، خراش خوردن و از بین رفتن دندان است. تقریبا ۵۰٪ بچه ها در دوران کودکی نوعی حادثه دندان را تجربه خواهند کرد. که دلایل مختلفی مانند: سقوط، ورزش، و غیره می‌باشد. دندان‌های جلو بیشتر در معرض خطر هستند.

اگر دندان شکسته، سست و یا گم شد، با دندانپزشک تماس بگیرید. اگر یک دندان کودک کاملاً شکسته و از بین رفته باشد، سعی نکنید آن را در لثه قرار دهید. اما اگر دندان دائمی شکسته شد، آن را با آب پاک کنید، و فوراً به دندانپزشک مراجعه کنید.  ممکن است دندانپزشک بتواند آن را ترمیم کند.

آسیب به دندان در کودکان
یکی دیگر از آسیب هایی که کودکان در دوران کودکی، با آن مواجه می شوند، شکسته شدن، خراش خوردن و از بین رفتن دندان است

آسیب دیدگی آرنج و کتف کودکان نو پا

وضعیت خارج شدن آرنج از جای خود در اثر کشیدکی به وجود می آید، و بیشتر در پیش دبستانی ها و مهدهای کودک معمول است. علت آن این است که استخوان ها و ماهیچه های آنها در حال رشد هستند، و با کمترین حرکت احتمال خارج شدن از جای خود را دارند. این می تواند زمانی اتفاق می افتد که یک پرستار یا نگهدارنده کودک بازوهای کودک را می گیرد و می‌کشد. یا دست‌های کودک نو پا را با می گیرند تا راه برود . شما ممکن است متوجه شوید کودک شما بازوی خود را نگه داشته و از آنرا حرکت نمی دهد. در این حالت به پزشک مراجعه کنید. پزشک به راحتی می تواند آرنج را مجداً بازنشانی کند.

آسیب به آرنج در کودکان
وضعیت خارج شدن آرنج از جای خود در اثر کشیدکی به وجود می آید

بیماری سیور

این نام ممکن است ترسناک بنظر برسد، اما این آسیب رایج بسیاری در کودکان در حال رشد است. صفحه رشد در پاشنه پا ملتهب می شود و باعث می شود که کودک شما درد زیادی داشته باشد. این اتفاق معمولا در کودکان ۹ تا ۱۳ ساله اتفاق می افتد، به ویژه کسانی که در حال ورزش کردن یا پریدن از جمله فوتبال، بسکتبال یا ژیمناستیک هستند. این درد معمولاً با استراحت، سرمای موضعی،  و تمرینات کششی درمان می‌شود و همچنین هنگامی که صفحه رشد به پایان می رسد (معمولاً زمانی که بچه شما ۱۳ سال است)، وضعیت از بین می رود.

بیماری سیور آسیب رایج بسیاری در کودکان در حال رشد است

تهیه و ترجمه: مجله تندرستی گیاه سلامتی

منبع: webmd

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن