سلامتینکات سلامتی

سردردهای شدید: 7 نشانه ای که نمی توانید نادیده بگیرید

سردرد یکی از مشکلات رایج در میان افراد به خصوص خانم هاست. تخمین زده شده است که بیش از 70 درصد جمعیت ما از سردردهای مختلفی رنج می برند.  در برخی از موارد سردرد ممکن است به خاطر بیماری تهدید کننده زندگی همچون سکته، تومور مغزی، خونریزی در مغز رخ داده باشد. به همین خاطر باید بتوانید علت سردردهای شدید را درک کنید و در صورت نیاز به پزشک متخصص مراجعه نمایید. خوشبختانه بیشتر انواع سردردها  سردردهای تنشی یا میگرن هستند. این سردردها خود به خود بهبود می یابند یا می توان آن ها را با درمان های مناسب و تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی کنترل کرد. اجازه دهید بیشتر با علت سردردهای شدید اشنا شویم.

در ادامه سعی می کنیم برخی از نشانه های هشداردهنده را با هم مرور کنیم و ببینیم چه زمانی این سردردها به توجه بیشتری نیاز دارند. اگر این نشانه ها را داشتید بلافاصله با پزشک تماس بگیرید و شرایط تان را با او در میان بگذارید.

نشانه هایی از سردردهای شدید که نمی توانید نادیده بگیرید:

سردردهای شدید

سردردهای شدید و ناگهانی:

این سردردها معمولا در عرض 60 ثانیه به اوج درد خودشان می رسند. درد ممکن است بعد از یک ساعت بهبود یابد اما می تواند بسیار خطرناک باشد. چنین سردردهایی اغلب به خاطر خونریزی در مغز ( به خاطر سکته  یا سایر اسیب ها) رخ می دهد. سایر نشانه هایی که با چنین سردردی مرتبط است دربرگیرنده حالت تهوع، استفراغ و سردردگمی ذهنی است.

سردرد شدید پس از اسیب به سر:

سردرد شدیدی که بعد از ترومای به سر ایجاد می شود هم می تواند نشانه ای از اسیب مغزی باشد. در برخی از موارد، سردرد چند روز بعد از وارد شدن اسیب به سر آغاز می شود. اگر سردرد شما بعد از اسیب همچنان ادامه داشت و بدتر شد باید به پزشک مراجعه کنید. به خاطر داشته باشید که حتی افتادن از ارتفاع اندک یا اسیب اندک به سر هم می تواند باعث خونریزی شدیدی در مغز شود و جان شما را تهدید کند. سایر نشانه های اسیب به مغز دربرگیرنده از دست دادن هوشیاری، استفراغ، ضعف، از دست دادن حافظه، مشکل در بینایی یا تغییر در وضعیت روحی است.

سردرد شدید با تب و گردن سفت شده:

این نوع سردرد شدید می تواند به خاطر مننژیت رخ دهد. همانطور که می دانید مننژیت التهاب غشاهایی است که مغز و ستون فقرات را می پوشانند. چنین شرایطی به خاطر عفونت ویروسی یا باکتریایی رخ می دهد. سایر نشانه های مننژیت دربرگیرنده تب، راش، حساسیت به نور یا سفت شدن عضلات است. چنین شرایطی تهدیدکننده زندگی افراد است  و باید فورا درمان شود.

بیشتر بخوانید: با این روش‌ها سردرد را پیشگیری و درمان کنید

 سردرد شدید  با بی حسی و ضعف یک طرف از بدن:

سردرد شدید و ناگهانی که به همراه ضعف و بی حسی یک طرف از سر ، شانه ها و بازوها رخ می دهد می تواند نشانه اسیب به سینوس های وریدی(venous sinuses) در مغز باشد.

سایر نشانه های موجود در برگیرنده  اختلال در بینایی و صحبت کردن و حساسیت به نور و صدا است.

سردرد به همراه درد صورت و گردن:

شکاف یا پارگی در یکی از سرخرگ کاروتید که خون را به گردن، صورت، گوش و سر می رساند می تواند چنین سردرد شدیدی را ایجاد نماید. چنین شرایطی ممکن است به سکته هم منجر شود.

حتما بخوانید: روش‌های مناسب برای جلوگیری از سردرد میگرنی

 سردرد پس از تقلای فیزیکی:

سردردی که بعد از برداشتن اجسام سنگین رخ می دهد می تواند نشانه خونریزی، سکته یا تومور باشد و باید مورد بررسی قرار گیرد.  سایر نشانه های این نوع سردرد شامل تغییر در صحبت کردن، تعادل و بینایی فرد است.

سردرد جدید یا غیر عادی:

اگر به تازگی سردرد شدیدی را تجربه کرده اید که قبلا چنین سردردی را نداشتید باید با پزشک مشورت کنید. اگر سردرد شما نشانه های زیر را داشت در مراجعه به پزشک شک نکنید:

  • تغییر ناگهانی در تعداد دفعات بروز سردرد، موقعیت یا شدت آن
  • سردرد شدیدی که بر روی بینایی، کنترل عضلات و صحبت کردن اثر می گذارد
  • سردردی که باعث ضعف در قسمت های مختلف بدن می شود
  • سردردی که با گذشت زمان بدتر می شود
  • سردرد شدید که با تغییر در شخصیت همراه است.

اگر بالای 50 سال سن دارید چنین سردردهای جدیدی می تواند بیشتر از قبل نگران کننده باشد.

پس اگر چنین سردردهایی را تجربه کردید سعی کنید با پزشک تان مشورت نمایید.پزشک شرایط شما را مورد بررسی قرار می دهد و می تواند درمان های مناسبی را تجویز نماید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن