سلامت کودککودک

راه کار های موثر در شیردهی مادر به نوزاد

شیر مادر بهترین غذا برای فرزند است که بسیار مقوی، مغذی و همچنین مناسب کودک می باشد. لطفا تا انتهای این مقاله با وب سایت گیاه سلامتی همراه باشید تا اطلاعات مفید و سودمندی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. شیر مادر می تواند در برابر عفونت ها از نوزاد حفاظت کند و از بیماری هایی مانند آسم و دیابت پیشگیری کند. هرچند شیردهی مادر به نوزاد امری طبیعی است اما شروع آن تقریبا برای تمام مادران دشوار به نظر می رسد. آن چه در پی می آید گام هایی است که می تواند به شیردهی موفق بیانجامد که در ادامه برای شما عزیزان این گام ها را توضیح می دهیم.

 

گام اول: پیش از زایمان کردن، در مورد نحوه شیردهی به نوزاد اطلاعات کافی و جامع ای را به دست بیاورید. گروه های حمایت از مادران شیرده را بیابید، در کلاس های پیش از زایمان شرکت کنید، کتاب بخوانید و فیلم های آموزشی ببینید.

گام دوم: پس از زایمان، بخواهید که نوزاد را هر چه زودتر روی شکم شما قرار دهند. مطالعات نشان می دهد که ساعت های اولیه پس از تولد، نوزادان به طور غریزی به سمت سینه مادر حرکت می کنند و آن را به دهان می گیرند.

گام سوم: تغذیه با شیر خود را پس از زایماندر اولین فرصت (در ساعت اول بعد از زایمان) آغاز نمایید. بعد از زایمان، نوزاد حدود ۳۰ الی ۴۰ دقیقه بیدار است و سپس برای استراحت می خوابد.

گام چهارم: کمک و حمایت همسر، خانواده،پرستاران، متخصص و دوستان علاقمند را بپذیرید.

 

شیردهی مادر به شیرخوار
شیردهی مادر به نوزاد

 

 

شیر مادر چگونه تغییر می کند؟

 

 1. از تولد تا روز سوم پس از آن، شیر تولیدی مایعی غلیظ و زردرنگ است. این مایع (آغوز) نامیده م یشود و میزان زیادی ویتامین و پروتئین برای حفاظت از نوزاد شما در برابر عفونت دارد. این مایع، ملین ملایمی است که به راه افتادن روده ها و اجابت مزاج نوزاد هم کمک می کند.
 2. از روز سوم تا روز دهم، شیر اولیه تولید می شود. این شیر آب بیشتری دارد.
 3. از روز دهم به بعد، شیر مادر به صورت کامل تهیه می شود. این شیر از این جهت منحصر به فرد است که ترکیب آن در طول روز تغییر می کند، به گونه ای که محتوای چربی در طول یک نوبت تغذیه افزایش می یابد. یعنی اکثر چربی در انتهای وعده شیر خوردن نوزاد به آن می رسد تا در پایان یک نوبت شیردهی سیر شود و مدتی استراحت کند.
 4. از تغذیه توام شیر مادر و شیر مصنوعی در هفته های اول باید ممانعت نمود، مگر آن که پزشک ب هشما توصیه نماید
 5. در صورت محرومیت نوزاد از شیر مادر، شیر مصنوعی مغذی است، هر چند مزایای شیر مادر را ندارد.
 6. بنا به توصیه پزشک، در برخی موارد نادر قطع دائمی و یا گذرای شیر مادر ضروری و لازم است.

 

روش صحیح شیر دادن به کودک:

پستان گرفتن مناسب، شیرخوردن را برای کودک آسان تر و مشکلات کمتری را برای مادر ایجاد می کند. در ادامه قصد داریم روش صحیح شیردهی مادر به نوزاد را بریا شما بازگو کنیم.

 

 • آسوده باشید! نوشیدنی گرم بنوشید. اجازه دهید دیگران به شما کمک کنند.
 • هنگام شیر دادن به نوزاد، نگران امور دیگر نباشید.
 • کودک را محکم در آغوش بگیرید، به طوری که دهان کودک شما رو به روی پستان شما قرار بگیرد. با یک دست، تکیه گاهی برای سر کودک خود ایجاد کنید و در همان حال، پایین تنه کودک را به سینه خود بچسبایند.
 • صبر کنید کودک شما دهان خود را به خوبی باز کند، سپس او را به سمت پستانتان بکشید به طوری که در ابتدا چانه اش با پستان شما برخورد کند. نوک پستان را وارد دهان کودک خود نکنی، بلکه لب های کودک شما باید دور هاله پستان بچسبد.
 • هنگام شیردهی چانه کودک باید کاملا زیر پستان و بینی کودک بسیار نزدیک به پوست پستان باشد.
 • اگر کودک شما به خوبی پستان را گرفته باشد، با کشیدن ملایم سر به عقب پستان را ول نمی کند. نوک پستان نباید هیچ دردی داشته باشد.
 • اکثر مادران وضعیتی را که خود نشسته اند و کودک را در آغوش گرفته اند، آسان ترین وضعیت شیردهی می دانند. شیردهی در سایر وضعیت ها مانند: دراز کشیدن و نیمه نشسته را تنها زمانی اجرا کنید که شیردهی شما مناسب و با ثبات باشد.

 

شیردهی مادر به نوزاد در دوران کودکی
شیردهی مادر به نوزاد

 

 

 

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن