سایر بیماری ها

درمان گیاهی سرفه ناشی از ذات‌الریه

درمان گیاهی سرفه ناشی از ذات‌الریه

 

سرفه حالتى است دفاعى که لازمه زندگى است زیرا براى خارج کردن جسم خارجى مثل غذا و غیره لازم است ولى سرفه هاى شدید و مزاحم که عامل اصلى آنها بیماریهاى ریه و غیره مى باشد بایستى تسکین داده شود.

سرفه در مزاجهاى گرم

درمان :

ماءالشعیر یا آبجو، لعاب اسپرزه ، شربت خشخاش ، شربت نیلوفر، شیرخشت همگى مؤثرند.

در هنگام گرفتگى صدا و خشونت آن از شربت هاى خنک مانند سه پستان و عناب و بنفشه و غیره استفاده نمایند.

از عفونت هاى ریوى که تب و سرعت نبض و بر افروختگى بیمار و رنگى بودن ادرار در کار باشد اگر بیمار پر خون و دموى مزاج است مقدارى خون فصد نمایند و شربت تمرهندى ، شربت آلو، شربت شیرخشت ، مغز فلوس تجویز نمایند و شربت زوفا، شربت بنفشه ، مفید و کتیرا، صمغ عربى و آب به دانه و لعاب تخم خطمى و نبات چنانچه گفته شد روزى سه مرتبه میل نمایند و مرتبا لعاب اسپرزه بجاى آن مصرف کنند حریره از مغز گندم ، شکر و بادام کوبیده تناول کنند و آب سرد و غذاهاى سرد مخصوصا از غذاهاى ترش بپرهیزند.

هنگامى که سینه بیمار به اصطلاح نپخته است و بیمار داراى سرفه هاى سخت و خشن بوده و اخلاط و ترشحات و برونش ها خارج نمى شود بهترین دارو شربت بنفشه و شربت زوفا مى باشد.

خونریزیهاى ریوى

خونریزیهاى ریوى بیشتر مربوط به بیمارى قلبى مثل تنگى میترال ، سل ، سرطان ، کیست ، هیداتیک ، ضربه ها، آبسه هاى ریه و بیماریهاى التهابى است بیشتر بیماریهاى ریوى چون با سرفه تواءم است اگر سرفه شدید باشد ممکن است از رگه هاى خون تا خون روى هاى بزرگ دیده شود گاهى به علت پاره شدن یکى از شرائین ریوى خونریزى آنچنان زیاد است که بیمار را تلف مى نماید براى بند آوردن خونریزى هاى ریوى داروهاى ضد خونریزى به کار برده مى شود که مهمترین آنها عبارتند از:

قرص کهربا، آب برگ ریحان کوهى ، یا آب خرفه ، یا آب بارهنگ ، صمغ عربى ، کتیرا، گل مختوم ، گل سرخ از هر کدام ۵/۲ گرم نرم ساییده با شربتهاى غابض مثل شربت انار شربت سماق حل کرده روزى چهار قاشق بزرگ بدهند در ابتداى خونریزى مى توان از روزانه ۵ گرم کندر به صورت نرم کوبیده با ماءالشعیر بکار برد بیمار مى تواند صمغ عربى را کوبیده در دوغ گاو حل کرده میل نمایند مقدار ۱۰ گرم صمغ در سه نوبت به مدت سه روز.

کسانى که مبتلا به خونریزى از هر جاى بدن مى باشند بایستى از موارد زیر پرهیز نمایند تکلم زیاد آواز بلند، خشم و غضب ، دیدن اشیاء خیلى سرخ ، قرار گرفتن در حرارت شدید آفتاب و از خوردن صبر زرد، کرفس ، کنجد، خرما، پنیر کهنه ، عسل و شیرینى جات بپرهیزند و غذاى سبک و زود هضم میل نمایند.

 

ذات الریه یا برونشیت یا ورم ریه

در اینجا بیمار مبتلا به سرفه ، تب و حالت برافروختگى و گاهى تؤ ام با تنگ نفس مى باشد.

درمان :

داروهاى گیاهى بیشتر براى تسکین سرفه و خروج اخلاط و فرونشاندن حالات التهابى و تشنجى بیمار به کار مى رود بطور کلى تشخیص با عکسبردارى از قفسه صدرى و آزمایش خون و غیره است نه درباره برونشیت بلکه تمام بیماریها را باید پزشک تشخیص داده و دستور معالجه صادر نماید پزشک مى تواند داروهاى گیاهى را تا آنجا که ممکن باشد جانشین داروهاى شیمیایى کند.

داروهاى مؤثر در اینجا

جوشانده عناب ، سه پستان ، نیلوفر، خطمى ، بنفشه ، مغز فلوس و ترنجبین است ضماد صندل ، آرد جو، برگ چغندر، و قدرى روغن بنفشه به پهلوها و پشت مؤثر است بعد از این ضماد که چند روزى از سیر مرض گذشته شده باشد مى توان ضماد زیر را به کار برد.

بابونه ، مغز ناخنک ، گل خطمى ، گل بنفشه ، آرد جو، و روغن بابونه .

در مزاجهاى گرم از شربت بنفشه ، شربت نیلوفر و ماءالشعیر با لعاب اسپرزه و روغن بادام استفاده مى شود در صفراوى مزاجها با تمرهندى ، آلوچه خشکه ، گلاب ، شیرخشت ، معالجه را مى توان ادامه داد. براى کم کردن ورم ریه و التهابات آن مى توان روزانه ۱۰ گرم تخم انجره را نرم کوبیده صبح و عصر با عسل ممزوج کرده بدهند.

نسخه پاک کننده ریه از چرک و عفونت

جوشانده تخم شنبلیله با انجیر یا جوشانده گل زوفا و انجیر و شکر یا سائیده دانه اسفند با عسل یا تخم کتان و عسل .

منبع: حکیم عباس

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن