خواص میوه ها

خواص بی‌نظیر کدو تنبل

کدوتنبل چه خاصیت‌هایی دارد؟

کدوتنبل یا کدو حلوایی خواص بسیاری دارد که نشان از سلامتی آن دارد، خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد و برای پروستات و نیز سلامتی چشم‌ها بسیار مفید است زیرا منبع سرشار بتاکاروتن است.

خواص تخمه‌ی کدو برای درمان پروستات

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که تخمه‌ی کدو در سلامت پروستات تاثیرگذار است و در طب سنتی هم برای درمان بزرگی خوش‌خیم پروستات از تخمه‌ی کدو بهره می‌برند. ترکیبات تخمه‌ی کدو با وجود اینکه بر روی حجم پروستات بی‌اثر هستند اما می‌توانند بر روی ادرار کردن موثر باشند. در عین حال تحقیق دیگری در سال ۲۰۰۶ که بر روی موش‌ها انجام شده بود نشان داد که مصرف تخمه‌ی کدو بر روی پروستات دارای اثر مثبت است.

خواص کدوتنبل در کاهش خطر ابتلا به سرطان

کاروتنوئید یک ترکیب آنتی‌اکسیدانی است که برای پیشگیری از سرطان، بیماری‌های قلبی و عروقی و نیز آفتاب‌سوختگی تاثیر مثبت دارد. میزان کاروتنوئید موجود در کدوتنبل تقریباً با هویج برابر است. همچنین بر اساس پژوهش‌های اپیدمیولوژیک، یک رابطه مستقیم وجود دارد میان مصرف سبزیجات حاوی کارتنوئیدها و کاهش سرطان خصوصاً سرطان پروستات، سینه و کولون.

همچنین دو نوع دیگر از کارتنوئیدهایی که می‌توانند سبب پیشگیری از رشد و تکثیر سلول‌های سرطان‌زا شوند، کریپتوگزانتین و آلفا کاروتن نام دارند. ظاهراً بهتر است به جای مصرف مکمل از کارتنوئیدهای غذایی استفاده شود به همین منظور پیشنهاد می‌شود که در رژیم غذایی خود از مواد غذایی نارنجی بهره بگیرید.

خواص بی‌نظیر کدو تنبل

خواص کدوتنبل در مقابله با پیری چشم‌ها

کدوتنبل به دلیل دارا بودن رنگدانه‌های کارتنوئیدی به نام‌های لوتین و زآگزانتین به سلامت چشم کمک می‌کند. لوتین و زآگزانتین در مقابلنور آبی‌رنگ اشعه خورشید که برای سلامت سلول‌های شبکیه چشم مضرند درست مانند یک فیلتر عمل می‌کند. در تحقیقی که محققین فلوریدا آمریکا در سال ۲۰۰۱ انجام دادند نشان داده شد  کسانی که این دو رنگدانه در بدنشان زیاد وجود دارد، به میزان ۸۲ درصد کمتر در خطر مبتلا شدن به دژنراسیون ماکولای مربوط به پیری قرار دارند. همچنین بر اساس پژوهش‌های متعددی مشخص شده است که میزان این دو رنگدانه در شبکیه چشم چه به واسطه مصرف مواد غذایی سرشار از آنها و چه به واسطه مصرف مکمل‌ها افزایش می‌یابد.

خواص کدوتنبل در کاهش قند خون

تحقیقات در آمریکا در سال گذشته نشان داد که عصاره کدوتنبل در کاهش قند خون حیوانات و انسان موثر است. این تاثیر مثبت به دلیل وجود کاروتنوئیدها و بعضی از پُلی‌ساکاریدهای آن است. همچنین باید دانست با وجود اینکه کدوتنبل به میزان جزئی قند خون را بالا می‌برد اما این مورد هیچ جای نگرانی ندارد.

خواص کدوتنبل در تقویت سیستم ایمنی بدن و ریه‌ها

بنا بر تحقیقات گسترده محققان آمریکایی بر روی ماده بتاکاروتن، این ترکیبات خواص آنتی‌اکسیدانی داشته و در بهبود عملکرد بعضی از سلول‌های سیستم ایمنی بدن موثر هستند. به همین دلیل است که بتاکاروتن می‌تواند سبب تقویت سیستم ایمنی بدن بشود.

کدوتنبل برای سیگاری‌ها هم خواص مفیدی دارد زیرا ترکیبات آنتی‌اکسیدانی آن در سلامت ریه‌ها موثر است. البته افراد سیگاری باید در نظر داشته باشند که باید به مصرف بتاکاروتن موجود در مواد غذایی روی آورده و از مصرف مکمل بتاکاروتن پرهیز کنند زیرا این مکمل‌ها در عین حال باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان می‌شوند.

جدول مقایسه‌ی ارزش غذایی کدوتنبل و هویج

مانند کدو تنبل، هویج هم جزوی سبزیجات نارنجی است و سرشار از بتاکاروتن. در این جدول مقایسه‌ای انجام شده است میان ارزش غذایی این دو ماده غذایی پرخاصیت و باارزش:

ارزش غذاییکدو تنبلهویج
کالری۳۴۳۵
پروتئین۱,۱۰,۷۶
لیپیده۰,۲۸۰,۱۸
گلوسید (g)۵,۱۹۵,۵۲
فیبر۲,۹۲,۷
بتاکاروتن (mg)۶۹۴۰۸۳۳۲
آلفاکاروتن (mg)۴۷۹۵۳۷۷۶
ویتامین B9 (mg)۱۲۱۴
ویتامین B3 (mg)۰,۳۶۷۰,۶۴۵
ویتامین B5 (mg)۰,۴۰,۲۳۲
ویتامین B2 (mg)۰,۰۵۴۰,۰۴۴
ویتامین B1 (mg)۰,۰۲۴۰,۰۶۶
ویتامین B6 (mg)۰,۰۵۶۰,۱۵۳,۶
ویتامین C (mg)۴,۲۳,۰۶
ویتامین K (mg)۱۶۱۸
ویتامین E (mg)۱,۰۶۱,۰۳
کلسیم (mg)۲۶۳۰
آهن (mg)۱,۳۹۰,۳۴
منیزیم (mg)۲۳۱۰
فسفر (mg)۳۵۳۰
پتاسیم (mg)۲۰۶۲۳۵
سدیم (mg)۵۵۸
زینک (mg)۰,۱۷۰,۲۰
مس (mg)۰,۱۰۷۰,۰۱۷
منگنز (mg)۰,۱۴۹۰,۱۵۵
سلنیوم (mg)۰,۴۰,۷

مجله تندرستی گیاه سلامتی

منبع : tebyan.net / beytoote.com


 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن