تغذیه کودک

حقایقی در مورد مصرف مکمل ویتامین برای کودکان

آیا باید به فرزند خود مکمل ویتامین بدهم؟

به نظر کارشناسان همه کودکان نیاز به مصرف روزانه مکمل مولتی ویتامین و یا مواد معدنی ندارند.  آکادمی اطفال آمریکا  (AAP)، توصیه می‌کند که فرزند شما درصورتی که نتواند، ویتامین‌های مورد نیاز خود را با غذای روزانه تأمین کند، نیاز به مکمل ویتامین دارد و تنها باید توسط پزشک کودک تجویز شود.

همچنین آکادمی اطفال آمریکا ادعا می کند که اغلب کودکان به مکمل نیاز ندارند، زیرا بسیاری از غذاهای رایج، ویتامین‌های مورد نیاز آنها را تامین می‌کند.

از سوی دیگر، AAP  اذعان می کند که، چنانچه مصرف مکمل تا زمانی که از مقدار توصیه شده غذایی (RDA) برای هر ویتامین یا مواد معدنی تجاوز نکند. به هیچ وجه آسیبی به کودک نمی رساند. برخی متخصصان معتقدند مصرف مکمل روزانه راهی مناسب برای جبران کمبود رژیم غذایی کودک می‌باشد.

بیشتر کارشناسان موافق هستند که:

مصرف مکمل روزانه تا زمانی که از مقدار توصیه شده غذایی برای هر یک از ویتامین یا مواد معدنی تجاوز نکند ضرر ندارد.
بعضی از کودکان مانند افرادی که دارای حساسیت غذایی هستند ممکن است به مکمل روزانه نیاز داشته باشند، و باید برخی از ویتامین ها یا مواد معدنی مطابق مقدار توصیه شده روزانه استفاده کنند.
مکمل ها جایگزین همه مواد غذایی نیستند. و هرگز نباید برای جایگزین یک رژیم غذایی نامناسب استفاده شوند. اگر فرزند شما غذای خوبی نخورد، علاوه بر اقداماتی برای بهبود عادات غذایی او، می‌توانید از مولتی ویتامین به عنوان مکمل استفاده کنید.

چنانچه کودک من رژیم غذایی مناسبی ندارد، باید مکمل ویتامین به فرزند خود بدهم؟

اگر نگران هستید که رژیم غذایی کودک شما فاقد ویتامین می‌باشد – یا بدلیل اینکه غذای مقوی نمی‌خورند، یا اینکه چند روز غذای مناسب مصرف نکرده باشد – ، می‌توانید برای اطمینان خاطر خود مکمل ویتامین به کودک خود بدهید.

عدم تغذیه مناسب کودک
چنانچه کودک تغذیه مناسبی ندارد می‌توان از مکمل ویتامین استفاده نمود

چه نوع ویتامین باید به فرزندم بدهم؟

هر نوع مولتی ویتامین کودکان (جویدنی یا مایع) را می‌توان به کودکان داد مگر اینکه فرزند شما دارای نیازهای خاص باشد. به عنوان مثال، اگر فرزند شما بیشتر از سبزیجات مصرف می‌کند، باید مکمل‌های تجویز شده حاوی ویتامین B12 و D، و همچنین ریبوفلاوین و کلسیم باشد که ممکن است در رژیم غذایی او وجود نداشته باشد. و اگر پزشک شما تشخیص دهد که کودک شما دچار کم خونی است، ممکن است از مکمل آهن با مقدار مشخص توصیه کند.

کودکان زیر ۴ سال که قادر نیستند هنگام خوردن مکمل‌ها از قرص استفاده کنند، آنها باید از ویتامین های مایع برای جلوگیری از خطر خفگی استفاده کنند.

اغلب کودکان ویتامین D را دریافت نمی کنند، بنابراین AAP توصیه می کند که اکثر کودکان – از نوزادان تا نوجوانان – مکمل ویتامین D دریافت کنند.

توجه داشته باشید که مکمل ها اغلب حاوی ۱۰۰ درصد از هر ویتامین و مواد معدنی نیستند، بنابراین شما باید مطمئن شوید ویتامین یا مواد معدنی مورد نیاز فرزندتان از منابع غذایی نیز تأمین شود.
برای مثال، اگر کودک شما شیر یا لبنیات مصرف نمی‌کند، می‌توان مقدار ۱۵ تا ۲۰ درصد از مقدار توصیه شده مکمل کلسیم، و بقیه را از مواد دیگر غذایی غنی شده از کلیسم مانند برخی از آبمیوه‌ها تامین نمود.

هنگام انتخاب یک مکمل ویتامین برای کودک خود، برچسب آن را با دقت بخوانید. یک تحقیق نشان داد هنگامی که کودکانی که دارای رژیم غذایی با مواد مغذی کمی بودند، و مکمل های ویتامین دریافت می کردند، مصرف ویتامین A، اسید فولیک و روی در آنها بیش از حد بود. بنابراین ایده خوبی است که اطمینان حاصل کنید که مکملی که کودکتان مصرف می‌کند در مواد غذایی که مصرف می‌کند وجود نداشته باشد، مگر اینکه پزشک فرزند شما نظر دیگه‌ای داشته باشد.
همچنین در نظر داشته باشید که مکمل‌های که مصرف می‌کنید، استاندارد لازم سازمان غذا و دارو را داشته باشد، زیرا ممکن است کیفیت و قدرت در بین مارک ها متفاوت باشد.
نوشیدنی‌های ویتامین را جایگزین مکمل ویتامین نکنید. اغلب نوشیدنی های ویتامین (از جمله مکمل ورزشی و نوشیدنی های انرژی زا) حاوی کافئین و شکر اضافه شده می‌باشد.

تجویز ویتامین به کودک
هنگام انتخاب یک مکمل ویتامین برای کودک خود، برچسب آن را بخوانید

چنانچه کودک من در یک هفته رژیم غذایی مناسبی نداشته باشد، در روز می‌توانم بیش از یک دوز از مکمل ویتامین مصرف نماید؟

خیر، هیچ دلیلی برای افزایش به بیش از دوز توصیه شده روزانه (معمولا یک قرص در روز) نمی‌باشد.  و نه تنها می تواند به کودک شما آسیب برساند، بلکه مصرف بیش از حد ویتامین های خاص نیز می تواند از جذب دیگر مواد غذایی جلوگیری کند و باعث عدم تعادل غذایی شود.

چه موارد احتیاطی هنگام مصرف مکمل‌ها باید رعایت کنم؟

ویتامین ها در بسته بندی‌های جذاب برای کودکان طراحی شده، و اغلب به آب نبات شباهت دارند، به طوری که بچه ها ممکن است در صورت داشتن هر فرصتی، چندین عدد از آنها را بخورند. و مصرف بیش از حد ویتامین ها و مواد معدنی خاص (به ویژه آهن) می تواند خطرناک و یا حتی مرگبار باشد. بنابراین همیشه بسته‌های حاوی ویتامین را از دسترس کودکان خود خارج کنید.

تهیه و ترجمه: مجله تندرستی گیاه سلامتی

منبع: babycenter

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن