نکات سلامتی

تشنه تان است؟ این چند نوع آب را می توانید به هنگام تشنگی مصرف کنید

حتما شما هم تا به حال شنیده اید که می گویند بدنتان به آب نیاز دارد. هر چقدر بیشتر آب بخورید برای بدنتان بهتر است. اینکه انسان ها به چه مقدار آب نیاز دارند به بدنشان بستگی دارد اما به طور کلی هرچقدر بدن آب کافی داشته باشد مزایای زیادی برای سلامتیش خواهد داشت.  به عنوان مثال زمانی که آب کافی در بدن دارید سطح انرژی بدنتان هم بالاتر است، مغزتان عملکرد بهتری دارد و می توانید بهتر کار کنید. اما همه آب ها به شیوه یکسانی ایجاد نمی شوند.  برخی از انواع آب هم هست که می تواند مواد مغذی بیشتری نسبت به سایر آب ها ایجاد کند.  در این مقاله قصد داریم برخی از انواع آب  و اطلاعاتی که باید درباره شان داشته باشید را با هم مرور کنیم.

 آب شیر:

نوع آب

آبی که از شیر جریان پیدا می کند را می توانید در هر جایی پیدا کنید.

مزایای استفاده از آب شیر:

معمولا آب شربی که از شیرها جریان پیدا می کند امنیت کافی را دارد و می توانید به هنگام تشنگی از آن استفاده کنید. فقط به خاطر داشته باشید که در اماکن عمومی مثل پارک ها ممکن است آبی که از شیر جاری می شود قابل شرب نباشد. معمولا این موضوع به کمک یک تابلو به مردم هشدر داده می شود.

همچنین این مطلب را مطالعه کنید: تاثیر کم آبی بدن بر روی مغز

 آب معدنی:

آب معدنی همانطور که از نامش پیداست دربرگیرنده مواد معدنی مختلفی همچون  منیزیم و کلسیم است.همه این مواد معدنی برای بدن شما خوب است.  این نوع آب مزایای دیگری هم برای سلامتی شما دارد چون می تواند مواد معدنی را فراهم کند که بدن به تنهایی از عهده ایجادش بر نمی آید. همچنین اب معدنی می تواند به هضم کمک کند. البته این نوع آب هم می تواند معایبی داشته باشد. اصلی ترین عیب آن، هزینه ای است که برایتان دارد.

 آب تقطیر شده:

خوب این گزینه هم یکی دیگر از انواع آبی است که به هنگام تشنگی می توانید از آن استفاده کنید. این نوع آب جوشانده می شود و بخار آن جمع آوری شده و به صورت مایع فشرده می گردد. استفاده از چنین آبی می تواند مزایایی هم برایتان داشته باشد. آب تقطیر شده یا آب مقطر برای افرادی که نسبت به تمیز بودن منبع شیر آب نگران هستند می تواند گزینه خوبی باشد. اگر به جایی سفر کرده اید که نسبت به الوده بودن یا نبودن آب شربش نگران هستید می توانید از این نوع آب برای رفع تشنگی تان استفاده کنید.

البته این نوع آب هم می تواند معایبی به همراه داشته باشد. از آنجایی که هیچ نوع ماده معدنی و ویتامین در آب مقطر وجود ندارد مزایایی هم برای سلامتی نخواهد داشت.واقعیت این است که این نوع آب به عنوان آب غیر معدنی شناخته می شود.

همچنین این مطلب را مطالعه کنید: فواید نوشیدن آب گرم ناشتا برای بدن

 آب تصفیه شده:

آب تصفیه شده آبی است که در آن مواد مضری همچون باکتری، قارچ و سایر موارد حذف شده است. این موضوع بدین معنی است که به هنگام تشنگی با خیال راحت تری می توانید آن را بنوشید. همانند آب مقطر، آب تصفیه شده هم برای افرادی که به سفر می روند و به دنبال منبع آب تمیزی هستند یک گزینه عالی محسوب می شود. بیشتر کشورها آب تصفیه شده را در اختیار افراد قرار می دهند و از طریق شیر آب می توانید به چنین آبی دست پیدا کنید.

از آنجایی که همه مواد مضر از آب تصفیه شده حذف شده است ممکن است برخی از مواد مفید هم به طور تصادفی حذف شده باشد. این موضوع برای سلامتی مفید نیست. علاوه بر این خرید آب تصفیه شده در برخی از کشورها هزینه زیادی دارد.

 آب طعم دار:

آب طعم دار آبی است که با شکر یا شیرین کننده های مصنوعی طعم دار می شود و در برگیرنده طعم های طبیعی یا مصنوعی است. این نوع آب ها برای افرادی که زیاد اهل نوشیدن آب نیستند می تواند گزینه بهتری باشد و آب مورد نیاز بدنشان را فراهم کند.

همچنین این گزینه انواع مختلفی وجود دارد و افراد می توانند به طعم های مختلفی که دوست دارند دست پیدا کنند

به کمک میوه ها و سبزیجات طبیعی هم  می توان آب را طعم دار کرد. البته برخی از این آب ها به کمک طعم دهنده های مصنوعی طعم دار می شوند.  یکی از معایب این آب این است که معمولا در برگیرنده شکر یا شیرین کننده های مصنوعی است.  آب هایی که شکر مصنوعی دارند به افزایش وزن منجر می شوند و تاثیر منفی بر روی دیابت دارند.

آب قلیایی:

آب قلیایی معمولا PH بالاتری نسبت به اب شیر دارد و در برگیرنده مواد معدنی قلیایی است.  برخی از افراد بر این باورند که چنین آبی می تواند به خنثی کردن اسید موجود در بدن کمک کند، به کند شدن فرآیند پیری کمک کند یا حتی از بروز سرطان پیشگیری نماید. با اینحال شواهد علمی اندکی در این مورد وجود دارد.

نوشیدن آب قلیایی معمولا خطری برای بدن ندارد اما می تواند اسیدیته معده را کاهش دهد و توانایی آن برای کشتن باکتری های مضر را کمتر نماید.  در برخی از شرایط این گزینه به آلکالوز متابولیک منجر می شود که باعث تولید نشانه هایی همچون حالت تهوع و استفراغ می گردد.

آب چشمه:

آب چشمه به طور مستقیم از زمین می جوشد.  از آنجایی که این آب تصفیه شده نیست نوشیدن آن می تواند خطراتی هم در پی داشته باشد.

اگر به سفر رفتید و دسترسی به آب تصفیه شده نداشتید می توانید از چنین آبی استفاده کنید.

از آنجایی که این نوع آب تصفیه شده نیست می تواند آلودگی های زیادی هم داشته باشد و باعث بروز بیماری شود. با اینکه خیلی ها از آب چشمه برای رفع تشنگی استفاده می کنند اما بهتر است به هنگام سفر با خود آب تمیز و تصفیه شده به همراه داشته باشید.

 سخن نهایی:

با اینکه همه ما ترجیح می دهیم بهترین نوع آب را در دسترس داشته باشیم اما گاهی از اوقات ممکن است به چنین ابی دست پیدا نکنیم.   اولین و اصلی ترین چیزی که درباره آب باید به خاطر داشته باشید تمیز و امن بودن ان است. سپس به این فکر کنید که بدنتان به چقدر آب نیاز دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن