بیماری های خونیسرطانسلامتینکات سلامتی

تشخیص و درمان سرطان خون

سرطان خون یا لوکمیا (به انگلیسی: Leukemia) گروهی از انواع سرطان است که معمولاً از مغز استخوان شروع می‌شود و باعث شکل‌گیری تعداد زیادی گلبول سفید غیرطبیعی می‌گردد. این گلبول‌های سفید خونی به صورت کامل تشکیل نشده‌اند و به آن‌ها سلول‌های لوکمی یا سرطان خونی گفته می‌شود. این نوع از سرطان می‌تواند نگرانی‌های زیادی را برای افراد مبتلا و همچنین اطرافیان و خانواده آن‌ها به وجود آورد. در این مطلب می‌خواهیم نگاهی دقیق‌تر به نحوه تشخیص و درمان این بیماری داشته باشیم. پس همراه گیاه سلامتی باشید.

پزشکان ممکن است سرطان خون را حتی قبل از شروع علایم آن و توسط یک آزمایش خون ساده تشخیص دهند. اگر چنین اتفاقی بیفتد یا نشانه‌های بیماری ظاهر شوند، معمولاً یکی از روش‌های زیر برای بررسی‌های بیشتر، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بررسی فیزیکی و جسمی: دکتر به دنبال علایم فیزیکی سرطان خون می‌گردد. مانند رنگ‌پریدگی ناشی از آنمی (کم خونی) یا بزرگ‌تر شدن کبد و طحال که دو ارگان مهم در ساخت و تصفیه سلول‌های خون هستند.

آزمایش خون: با نگاهی به نمونه‌ای از خون، دکتر متخصص قادر است سطح کاملاً غیرطبیعی سلول‌های قزمز و سفید خون را تشخیص دهد. که در این صورت ممکن است فرد به سرطان خون دچار شده باشد.

آزمایش مغز استخوان: ممکن است دکتر توصیه کند که قسمتی از مغز استخوان برای آزمایش و بررسی برداشته شود. این مغز استخوان توسط سوزنی بسیار باریک و دراز استخراج می‌شود و به آزمایشگاه فرستاده می‎شود تا بررسی‌های لازم روی آن انجام شود. بدین ترتیب، متخصصان می‌توانند از وجود سرطان خون مطمئن شوند.

 

درمان سرطان

درمان سرطان خون به موارد مختلفی بستگی دارد. دکتر شما باید نحوه درمان و نوع سرطان را با توجه به سن و سال و همچنین سلامت کلی، تعیین کند. دکتر علاوه بر این، باید تشخیص دهد که آیا این بیماری به بخش‌های دیگر از جمله سیستم عصبی مرکزی بدن گسترش یافته است یا نه. معمولاً درمان‌های زیر برای این سرطان به کار گرفته می‌شوند:

شیمی درمانی: شیمی درمانی را می‌توان روش اصلی درمان سرطان خون دانست. در این روش، از مواد شیمیایی برای از بین بردن سلول‌های لوکمیا استفاده می‌شود. داروها نیز باتوجه به نوع سرطان خون تجویز می‌شوند، یعنی ممکن است فردی فقط یک دارو دریافت کند و فردی دیگر، مجموعه‌ای از داروها را نیاز داشته باشد. داروها معمولاً به شکل قرص در دسترس هستند یا به‌وسیله تزریق به فرد بیمار منتقل می‌شوند.

درمان بیولوژیکی: در این روش، کاری می‌کنند که سیستم ایمنی تقویت شود و سلول‌های لوکمیا را با تشخیص و حمله به آن‌ها، از بین ببرد.

درمان هدف‌دار: در این درمان سعی می‌کنند نقاط آسیب‌پذیر سلول‌های لوکمیا را هدف قرار دهند و نابود کنند. مثلاً داروی ایماتینیب، عملکرد یک پروتئین خاص در سلول لوکمیا را مختل می‌کند.

درمان اشعه‌ای: در این روش از اشعه X یا دیگر پرتوهای پرانرژی استفاده می‌شود تا به سلول سرطان خون آسیب وارد شده و از رشد آن جلوگیری شود. برای انجام این درمان، باید روی یک تخت دراز بکشید و یک دستگاه در اطراف شما کارهای لازم را انجام می‌دهد. این دستگاه در واقع باعث می‌شود که اشعه روی نقاط خاصی از بدن شما متمرکز شود.

ممکن است اشعه بر روی نقطه‌ای خاص از بدن که وجود توده سلول‌های لوکمیا در آن تایید شده، متمرکز شود و شاید هم اشعه را بر روی تمام بدن بتابانند که این موارد بستگی به شرایط فرد بیمار دارد.

پیوند مغز استخوان: در این فرآیند، مغز استخوان سالم جایگزین مغز استخوان فرد بیمار می‌شود که به آن پیوند مغز استخوان یا Stem cell transplant می‌گویند. البته قبل از چنین پیوندی، لازم است مقدار زیادی شیمی درمانی یا اشعه درمانی دریافت کنید تا بخش عظیمی از سلول‌های لوکمیا از بین بروند.

در برخی از موارد می‌شود از سلول بنیادی خود فرد برای پیوند استفاده کرد و در مواردی، باید این سلول بنیادی از فردی دیگر اهدا شود. بنابراین پیوند سلول بنیادی می‌تواند بسیار شبیه به پیوند مغز استخوان باشد.

 

موارد دیگری که باید درباره سرطان خون و مواجه شدن با آن بدانید:

تشخیص وجود سرطان می‌تواند برای خود فرد و خانواده‌ی او بسیار نگران‌کننده و استرس‌زا باشد و باعث شود امید خود را از دست بدهند. شما باید سعی کنید پس از فهمیدن این موضوع، تا می‌توانید اطلاعات خود را نسبت به بیماری افزایش دهید. کاملاً با دکتر خود درباره سرطان خون و نحوه درمان آن و خطرات احتمالی، صحبت کنید. هرچه بیشتر دباره این بیماری بدانید احتمالاً می‌توانید بهتر با آن مبارزه کنید. پس سریعاً امید خود را از دست ندهید زیرا بسیاری از افراد موفق شده‌اند این سرطان را شکست دهند و با خوش‌حالی به زندگی خود ادامه دهند.

توجه کنید که عبارت لوکمیا شامل انواعی از سرطان‌هاست که همه به سلول‌های خونی و مغز استخوان ربط دارند. پس تا زمانی که نوع سرطان خون شما مشخص نشده، وقت را برای تحقیق درباره آن تلف نکنید. دکتر شما می‌تواند راهنمای بسیار خوبی باشد و در راه شناخت به بیماری به شما کمک کند. موضوعی دیگری که اهمیت دارد، این است که خانواده و دوستان را از خودتان دور نکنید زیرا آن‌ها می‌توانند حمایت‌های زیادی از شما کنند تا بتوانید با سرطان مبارزه کرده و آن را با قدرت، شکست دهید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.

 

ترجمه از Mayoclinic

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن