سرطانسلامتینکات سلامتی

بیماران سرطانی و ابتلا به افسردگی

سرطان می‌تواند اثرات ناگواری بر روی فرد بیمار، خانواده‌‌ی آن‌ها و اطرافیانشان داشته باشد. دچار شدن به افسردگی، یکی از واکنش‌های بسیار طبیعی و رایج نسبت به این موضوع است و نباید آن را چیز عجیب و غریبی دانست.  برای کسب اطلاعات بیشتر درباره رابطه سرطان و افسردگی همراه گیاه سلامتی باشید.

موارد زیادی ممکن است در ابتلای بیماران سرطانی به افسردگی و مشکلات دیگر، موثر باشد. تغییر در چهره و اندام ناشی از بیماری، ممکن است اعتماد به نفس افراد را کاهش دهد. همچنین شاید قوانین شغلی و قوانین حاکم بر خانواده دگرگون شوند. در چنین موقعیتی، احساس درد و خستگی شدید به سراغ فرد می‌آید و او را از لحاظ احساسی دچار مشکلاتی می‌کند. مبتلایان به سرطان شاید از مرگ و عذاب کشیدن بر اثر این بیماری، هراس داشته باشند و به همین سبب، با مشکلات روانی مختلفی مواجه شوند.

البته خانواده‌ها و اطرافیان نیز چنین احساساتی را تجربه می‌کنند. آن‌ها هم ممکن است ازمشکلات و عذاب‌هایی که در انتظار عزیزانشان است، ترس و واهمه داشته باشند. از اینکه نمی‌توانند کاری برای بهبود وضعیت او انجام دهند، خشمگین شوند و خود را مورد ملامت و سرزنش قرار دهند.

نقش حمایت اجتماعی در کاهش افسردگی

بیمارانی که از حمایت اجتماعی بیشتری برخوردار هستند، اضطراب و افسردگی کمتری دارند و می‌توان گفت که کیفیت زندگی آن‎ها بهتر است.  بیماران سرطانی دوست دارند از کمک دیگران بهره‌مند شوند و کسانی را داشته باشند که به حرف‌هایشان گوش می‌دهند و در برابر بیماری، به یاری آن‌ها می‌آیند. خانواده و افرادی که به فرد بیمار نزدیک هستند، می‌توانند با فراهم کردن چنین کمکی، در راه مبارزه با بیماری تاثیر به‌سزایی داشته باشند.

 

آگاه کردن پزشکان از شرایط احساسی بیمار

مبارزه با سرطان کار آسانی نیست و بیماران معمولاً وضعیت‌های احساسی خاصی را تجربه می‌کنند. اما نباید نسبت به این احساسات و مسائل روحی بی‌توجهی کرد و آن‌ها را نادیده گرفت. اگر موارد زیر را مشاهده کردید، بهتر است سریعاً تیم پزشکان را خبر کنید:

 • فکر یا نقشه برای خودکشی و آسیب رساندن به خود
 • ناتوانی در خوردن و خوابیدن
 • عدم تمایل به انجام کارهای روزانه (بیش از چند روز)
 • عدم لذت بردن از چیزهایی که در گذشته باعث خوش‌حالی آن‌ها می‌شده
 • احساس سردرگمی
 • مشکل تنفسی
 • عرق کردن بیش از حد
 • بی‌قراری و عدم آرامش
 • نشانه‌هایی جدیدی که سابقه نداشته‌اند و قابل توجه هستند

 

سرطان زندگی‌هارا تغییر می‌دهد، مشکلات احساسی که در اثر این بیماری ایجاد می‌شوند بسیار عذاب‌آور هستند اما قرار نیست که فرد بیمار به‌تنهایی با آن مبارزه کند. گروه پزشکان و افرادی که درمان را بر عهده دارند، بیشتر روی مشکلات فیزیکی بیماری تمرکز دارند اما به جنبه روانی و ذهنی آن نیز اهمیت می‌دهند. پس سعی کنید آن‌ها را در جریان وضع بیمار قرار دهید. بی‌شک شکست دادن بیماری سختی همچون سرطان کار دشواری است اما همان طور که گفتیم، بیمار این کار را به‌تنهایی انجام نخواهد داد.

 

افسردگی در افراد سرطانی

آینده‎ روشنی که فرد قبل از بیماری در ذهن داشته، توسط ابتلا به آن از بین می‌رود و ممکن است همه چیز در زندگی فرد با تغییر مواجه شود. این موضوع باعث می‌شود که فرد به سمت افسردگی پیش رود و میلی به انجام کارهای روزانه نداشته باشد. در این صروت می‌توان گفت که او به افسردگی بالینی دچار شده است. در واقع از هر ۴ فرد مبتلا به سرطان، ۱ نفر دارای افسردگی است.

این افسردگی موجب مقدار زیادی استرس می‌شود و در مواقعی روند درمان فرد را با مشکل مواجه می‌کند. اما خبر خوب این است که می‌توان افسردگی را درمان کرد. پس اگر فرد بیماری دچار افسردگی است، او را برای کمک گرفتن از متخصصان، تشویق کنید. این مشکل را می‎توان با برخی داروها، مشاوره به بیمار یا ترکیبی از هر دوی آن‌ها، حل کرد. این درمان‌ها می‌توانند کیفیت زندگی و امید بیمار به آینده را بهبود ببخشند.

نشانه‌های افسردگی را بشناسید:

 • اخلاق فرد و حال عمومی او خوب نیست، ناراحت است یا امید ندارد
 • عدم تمایل به انجام فعالیت‌های مختلف در اغلب اوقات
 • کاهش وزن شدید بودن رژیم غذایی، یا افزایش وزن
 • پریشان و بی‌قرار بودن در بیشتر روزها؛ به طوریکه قابل تشخیص است
 • خستگی شدید و کاهش سطح انرژی
 • مشکل در خواب و بیدار شدن زودتر از موعد، خواب بیش از حد یا اینکه کاملاً نتواند بخوابد
 • مشکل در تمرکز، به‌خاطر آوردن و تصمیم‌گیری
 • احساس گناه یا بی‌ارزشی
 • نقشه کشیدن یا اقدام برای خودکشی یا آسیب رساندن به خود

سرطان و افسردگی

البته برخی از علایم ذکرشده در بالا از جمله خستگی شدید، تغییر در وزن و مشکل حافطه، ممکن است به دلیل ابتلا به بیماری سرطان ایجاد شود و ربطی به افسردگی نداشته باشد. اما اگر ۵ تا از این نشانه‌ها را به مدت دو هفته مشاهده کردید (که حدوداً هر روز اتفاق می‌افتد) یا اینکه بسیار واضح است و شدت آن افزایش یافته، احتمالاً مشکل افسردگی است و باید درمان شود. پس بیمار را راضی کنید تا به متخصص مراجعه کرده و برای رفع مشکل تلاش کند. سرطان به اندازه کافی بد هست و نباید مشکلات ذهنی مانند افسردگی را هم نادیده گرفت.

 

کمک به بیمار سرطانی که دچار افسردگی شده:

فرد را برای ادامه روند درمان و رفع کامل مشکل، ترغیب کنید. اگر بعد از گذشت دو یا سه هفته پیشرفت خاصی در فرد مشاهده نکردید، با دکتر درباره روش‌های دیگر درمان صحبت کنید. حتماً فعالیت جسمی بیمار را افزایش دهید و توصیه این است که حرکات و تمرینات ورزشی ساده اجرا شوند. مهم است که فرد مبتلا به سرطان را در فعالیت‎هایی که از آن لذت می‌برد، شرکت دهید و کاری کنید که احساس تنهایی نکند.

ناراحتی بیمار یا اطرافیان او به دلیل بیماری، موضوعی طبیعی و عادی شمار می‌رود اما اگر این ناراحتی بسیار شدید باشد و موجب افسردگی شود، باید آن را تحت درمان قرار دهید. توجه کنید که بدبین بودن نسبت به همه چیز و ناامیدی از آینده، نشانه ابتلا به افسردگی هستند و باید برای درمانش اقدام شود. برای نتیجه گرفتن کمی صبر به خرج دهید اما توجه کنید که فرد بیماری که تحت درمن است، باید پس از مدتی نشانه‌هایی از بهبود داشته باشد.

منبع: Cancer.org

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن