تغذیه سالم

بعد از مسمومیت غذایی چه اقدامی انجام دهیم

در این مطلب در ارتباط با مسمومیت غذایی و علائم مسمومیت و اینکه بعد از پایان مسمومیت غذایی چه باید خورد اطلاعات حائز اهمیت ارائه می شود. مسمومیت غذایی وقتی اتفاق می افتد که عوامل بیماری زا و مسمومیت زا از طریق آب آشامیدنی، غذای آلوده و یا دیگر خوراکی های آلوده وارد سیستم بدن انسان می‌شود و عامل ایجاد علائم مسمومیت زا می شوند.

بعد از اینکه نشانه های مسمومیت غذایی تمام شد چه کنیم؟

همان طور که ممکن است اکثر شما مسمومیت غذایی را تجربه کرده باشید، می دانید که مسمومیت غذایی همراه با علایمی چون استفراغ، اسهال و مشکلات گوارشی را به همراه دارد. بعد از پایان مسمومیت اجازه دهید معده تا چند ساعتی استراحت کند و برای همین از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.

بعد از مسمومیت غذایی آب فراوان بنوشید

مصرف مایعات برای دفع سموم بدن بسیار مفید و موثر می باشند. اسهال و استفراغ ناشی از مسمومیت غذایی باعث می شود بدن آب زیادی را از دست بدهد به همین منظور مصرف آب برای جبران کم آبی به صورت جرعه جرعه توصیه می شود. همچنین سعی کنید از نوشیدنی های ورزشی که حاوی الکترولیت هستند استفاده کنید چرا که بهترین مایعات در این شرایط مسمومیت هستند و همچنین مایعات دیگر نیز توصیه می شود که در ادامه ها ذکر می کنیم.

اواع نوشابه های فاقد رنگ از جمله سون اپ

چای فاقد کافئین

سبزیجات پخته شده و آب مرغ

آب ورزشی حاوی الکترولیت

در پایان مسمومیت غذا خوردن را با خوراکی های سبک شروع کنید.

بعد از مسمومیت غذایی وقتی که حس کردید معده شما توانایی نگه داشتن غذا را دارد، سعی کنید غذاها و خوراکی هایی که برای معده شما سبک و هضم آنها برای معده و دستگاه گوارش راحت باشد میل کنید. یعنی اینکه زود هضم، فاقد چربی و کم فیبر باشد. برخی خوراکی ها که خوردن آنها  پیشنهاد  می شود عبارتند از موز، غلات، سفیده تخم مرغ، ژله، جو دو سر و کره بادام زمینی، سیب زمینی می باشد.

در پایان علائم مسمومیت غذایی داروهای طبیعی پیشنهاد می شود

در طول مدت یک دوره مسمومیت غذایی، پیگیری عکس العمل های  طبیعی برای تمیز کردن و از بین بردن دستگاه گوارش از باکتری های مضر ضروری است. به همین خاطر داروهای اسهال بدون نسخه روش مناسبی برای درمان مسمومیت غذایی نیستند. موقعی که نشانه های شما در بیشترین حد خود قرار دارند، امکان دارد خواسته باشید داروهای طبیعی را نیز تست کنید.

 

 مصرف دمنوش زنجبیل:

زنجبیل را به عنوان یک آرام کننده معده میشتاسند. فواید آنتی باکتریال زنجبیل به بدن برای مبارزه با علل و عواملی بیماری که علل بوجود آمدن واکنش در بدن شما شده است، کمک می کند.

 

مصرف سرکه سیب:

تحقیقات کاملی در این مورد صورت نگرفته است، اما سرکه سیب فواید آنتی میکروبیال زیادی دارد. دو  قاشق چای خوری سرکه سیب به همراه یک لیوان آب ترکیب کرده و سپس در طول روز بصورت جرعه جرعه میل کنید. این عمل باعث خارج کردن و از بین بردن علل بیماری زا می شود که باعث بیماری شما شده است.

 

زغال چوب فعال مفید می باشد:

منظور از ذغال چوب فعال زغال داخل حیات نمیباشد. بلکه کپسولهای زغال چوب فعال میباشد که با سرعت بدن انسان را سم زدایی کرده و باکتری ها و عوامل بیماری زا را از بین می برد.

بعد از این که دوباره حالتان رو به بهبودی رفت. امکان دارد خواسته باشید با استفاده از ماست طبیعی یا کپسول های پروبیوتیک حداقل به مدت دو هفته پروبیوتیک های روده را تامین کنید. این عمل به بدن شما کمک می کند تا مجدداً باکتری های سالمی را که در حین مسمومیت غذایی از راه دستگاه گوارش از دست داده اید را ترمیم کرده و دستگاه ایمنی شما مجدداً به سلامتی خود برگردد.

 

راهنمایی های مفید دیگر

به هنگامی  که دچار مسمومیت و استفراغ می شوید، استفراغ حاوی اسید معده می باشد و اسید معده می تواند به مینای دندان آسیب بزند. به همین علت سعی کنید بعد از استفراغ حتماً دندان های خود را مسواک بزنید با این عمل هم سلامتی دهان و دندان را تضمین می کنید هم و در کوتاه مدت باعث طراوت و تازگی برای شما می شود. در نهایت سعی کنید حتما استراحت را داشته باشید چرا که در آرامش شما بسیار موثر است.

 

بعد از مسمومیت غذایی چه اقدامی انجام دهیم

 

بعد از اینکه مسمومیت غذایی مان بهبود یافت چه خوراکی ها و نوشیدنی هایی را نباید مصرف کنیم

وقتی دچار مسمومیت غذایی شده اید بدن شما مورد حمله قرار گرفته است و در حال مبارزه و خارج کردن علل بیماری زایی می باشد که باعث مسمومیت غذایی در شما شده است. شما که تمایل ندارید به این دشمنان مهمات بیشتری برسانید. اولویت ابتدا شما باید دوری از مواد غذایی باشد که در ابتدا باعث بیماری شما شده اند. بعد بی درنگ مورد مشکوک را دور بریزید تا خوراکی های آلوده از دسترس حیوانات خانگی دور شود و در سپس دوری کنید از خوردن غذاها و نوشیدنی هایی که هضم شان برای گوارش شما سنگین است، از جمله:

 • مصرف الکل.
 • خورکی های کافئین دار (نوشابه، نوشیدنی انرژی زا یا قهوه).
 • مواد غذایی تند.
 • مواد غذایی که حاوی فیبر بالا می باشد.
 • لبنیات.
 • مواد غذایی چرب.
 • فست فود ها.
 • دخانیات.
 • مواد غذایی حاوی ادویه.

همچنین فراموش نکنید که از مصرف داروی اسهال بدون نسخه پزشک پرهیز کنید. با پیروی از این نکات ساده در سریعترین زمان ممکن، حس بهتری خواهید داشت.

 

چه عواملی می تواند علت مسمومیت غذایی شود

پنج علت بیماری زا مسئول نود و یک درصد از مسمومیت های غذایی در ایالت متحده هستند. این علت های بیماری زا بشرح زیر می باشد:

 1.  نورو ویروس  (Norovirus) (که بیشتر در صدف ها، میوه ها و سبزیجات مشاهده شده است).
 2.  باکتری سالمونلا (Salmonella) (بیشتر در تخم مرغ، گوشت و لبنیات شده است).
 3.  باکتری کلوستریدیوم پرفرنژنس (Clostridium perfringens) (معمولا در گوشت قرمز و ماکیان مشاهده شده است).
 4.  کمپیلوباکتر (Campylobacter) ( معمولا در گوشتی که کمتر پخت شده و در آب آلوده مشاهده می شود).
 5.  باکتری استافیلوکوک ها (Staphylococcus) (معمولا در فرآورده های حیوانی مثل خامه، تخم مرغ و شیر مشاهده می شود).

علت اکثر بستری شدن ها به علت مسمومیت غذایی در بیمارستان سالمونلا و نوروویروس هستند، اما امکان دارد مسمومیت غذایی به خاطر علل دیگر از این قبیل هم بوجود آید مانند:

آلرژن ها، آلاینده ها، سموم، کپک، انگل ها و باکتری.

گوشت هایی که کم پخت می شوند یا تولیداتی که به طور غیر بهداشتی با دست تولید شده است،عاملین اصلی در مسمومیت غذایی می باشند. همیشه دستهای خود را بشویید، بشقاب ها و وسایل را به دو سری برای مواد غذایی خام و پخته مجزا کنید.

بیشتر افرادی که دچار مسمومیت غذایی را می شوند نیازی نیست به بیمارستان بروند، اما باید به دستشویی نزدیک باشند. گوارش ناراحت، اسهال و استفراغ نشانه های شایع در مسمومیت غذایی می باشد. این نشانه ها معمولا بعد از چهل و هشت ساعت از بهبود می آبد. چنانچه مشکل کم آبی بدن، مشکل بیماری های قلبی، آمبولی یا دیگر بیماری های مهم سلامتی داشتید، مصرف آب زیاد را فراموش نکنید.

چنانچه نشانه های تان شدید بود به اورژانس زنگ بزنید تا برای جلوگیری از بیشتر شدن بیماری، شما را راهنمایی کند و در صورت نیاز شما را به بیمارستان منتقل کند. نشانه های شدید مسمومیت غذایی شامل: وجود خون در مدفوع، گرفتگی شدید شکم، تار شدن بینایی و اسهال بیشتر تر از سه روز. همه این نشانه ها نیاز به نگهداری پزشکی هستند.

 بعد از مسمومیت غذایی چه اقدامی انجام دهیم

 

کدام افراد بیشتر در خطر مسمومیت غذایی می باشند؟

کودکان به اندازه بزرگسالان دچار مسمومیت غذایی می شوند، اما در کودکان بیشتر می تواند باعث نگرانی شود. کودکان اللخصوص زیر یک سال استعداد مبتلا به بوتولیسم (botulism) را دارتد. بوتولیسم کمیاب می باشد اما چنانچه فورا تحت بررسی قرار نگیرد امکان دارد باعث فلج یا مرگ شود. کودکان بیشتر در خطر واکنش به باکتری اشریشیا کلی می باشد.

نوزاد یا کودکی که نشانه های مسمومیت غذایی داشته باشد، فورا باید یک دکتر متخصص او را معاینه کند، تا احتمال بوتولیسم در کودک مورد بررسی قرار گیرد. کودکان آسان تر از بزرگسالان بدنشان دچار کم آبی می شوند، پس مراقبت بیشتری نیاز دارند.

مسمومیت غذایی زنان باردار را بیشتر در معرض خطر قرار می دهد

زنان باردار باید خیلی زیاد مراقب عوارض مسمومیت غذایی باشند. مسمومیت غذایی از نوع لیستریا (Listeria) به جنینی که درحال رشد می باشد آسیب می رساند. غذای سالم برای کمک به رشد نوزاد در زنان باردار برای واجب می باشد. به همین علت چنانچه نشانه های مسمومیت غذایی در آنها مشاهده شد باید فورا تحت نظر یک دکتر متخصص معاینه شوند.

 

سالمندان باید خود را از خطر عوارض مسمومیت غذایی دور نگه دارند

سالمندان نیز به عوارض مسمومیت غذایی حساسیت زیادی دارند. اللخصوص به باکتری اشریشیا کلی (E. coli) که می تواند باعث خونریزی و نارسایی کلیه شوند. چنانچه یک شخص بالغ بالای شصت سال دارای علائم مسمومیت غذایی باشد، باید فورا با یک پزشک متخصص تماس بگیرد.

 

اشخاصی که دچار بیماری های مزمن شده اند بسیار در معرض خطر عوارض مسمومیت غذایی می باشند

اشخاصی که ابتلا به بیماری های مزمنی مانند ایدز، بیماری کبد یا مرض قند می باشند، معمولا خطر عوارض جدی مسمومیت غذایی آنها را تهدید می کند. چنانچه شیمی درمانی می شوید که پاسخ ایمنی را از بین می برد، خطر بیشتری شما را تهدید می کند.

برای مسمومیت غذایی چه موقع به پزشک مراجعه کنم؟

نشانه های مسمومیت غذایی عموما بیشتر از چهل و هشت ساعت طول نمی کشد. اما اگر دو روز از موقع ظاهر شدن نشانه های تان گذشت و همچنان نشانه ها را داشتید، زمان آن رسیده است که به یک دکتر متخصص مراجعه کنید. فراموش نکنید که نشانه های شدید مثل مدفوع خونی، سرگیجه، ضعف عضلات و گرفتگی شدید معده را جدی بگیرید و منتظر نمانید که نشانه ها از بین برود و فورا به دکتر مراجعه نمایید.

مجله تندرستی گیاه سلامتی

منبع: salamatnews.com / beytoote.com

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن