گیاهان دارویی

این ۱۰ گیاه دارویی مفید را همیشه به خاطر بسپارید

۱- سیر خام Raw Garlic

سیر حاوی مواد مغذی حیاتی، از جمله فلاونوئیدها، الیگوساکاریدها، سلنیوم، آلیسین و سطح بالای گوگرد است. مصرف سیر پخته شده یا خام یا با افزودن آن به غذا یا بصورت مصرف کپسول می تواند به درمان دیابت، مبارزه با التهاب، تقویت سیستم ایمنی بدن ، تنظیم فشار خون، مبارزه با بیماری های قلبی عروقی، از بین بردن آلرژی ها، مبارزه با عفونت های قارچی و ویروسی و بهبود به ریزش مو کمک کند.

مطالعات نشان می دهد که همبستگی معکوس بین مصرف سیر و پیشرفت بیماری قلبی عروقی، علت اصلی مرگ در ایالات متحده است. تحقیقات منتشر شده در مجله تغذیه نشان می دهد که سیر باعث کاهش کلسترول، مهار کردن خوشه های پلاکتی، کاهش فشار خون و افزایش سطح آنتی اکسیدانی می شود.

خواص سیر خام

۲- زنجبیل Ginger

زنجبیل امروزه بیشترین مصرف در غذاهای رژیمی را در جهان دارد. مزایای درمانی زنجبیل از ژینگرول ها (ترکیب اصلی فعال در زنجبیل)، رزین (صمغ گیاهی) که در ریشه گیاه است می‌باشد، که به عنوان عامل آنتی اکسیدان و ضد التهابی بسیار قوی عمل می کند. گینگرول، در میان عوامل دیگر زیستی موجود در زنجبیل، قادر به کاهش جوش و تهوع، افزایش عملکرد ایمنی و تنفسی، مبارزه با عفونت های باکتری و قارچی، درمان زخم های معده، کاهش درد، بهبود دیابت، جلوگیری از جذب مایع، و حتی مانع رشد سلول های سرطانی می‌باشد.

بر طبق بررسی در سال ۲۰۱۳ شواهد منتشر شده در مجله بین المللی پزشکی پیشگیرانه ، پتانسیل ضد سرطان زنجبیل به خوبی مستند شده است و مواد تشکیل دهنده آن مانند ژینگرول، شگاول و پارادوول، مواد ارزشمندی هستند که می توانند از سرطان های مختلف جلوگیری کنند. محققان همچنین دریافتند که زنجبیل دارای خواص ضد التهابی و ضد عفونی کننده برای کنترل روند پیری است.

چند راه برای استفاده از زنجبیل وجود دارد. می توان آن را خام یا، به صورت پودر یا مکمل مصرف کرد، یا با مصرف چای یا به صورت موضعی در فرم روغن مصرف نمود.

خواص زنجبیل

۳- زردچوبه Turmeric

زردچوبه گیاهی است، که دارای تقریبا ۴۰۰۰ سال تاریخچه در زمینه استفاده دارویی دارد. و طب مدرن شروع به شناخت اهمیت آن کرده است، همانطور که بیش از ۳۰۰۰ نشریه مربوط به زردچوبه نشان داده شده است. این گیاه قدرتمند می تواند به هر دستور غذا اضافه شود یا به عنوان مکمل مصرف شود. طیف وسیعی از مزایای زردچوبه ، از جمله توانایی آن برای تسریع و جلوگیری از لخته شدن خون، مبارزه با افسردگی، کاهش التهاب، کاهش آرتروز، کنترل دیابت، مسائل دستگاه گوارش، تنظیم کلسترول و مبارزه با سرطان، وجود دارد.

مطالعات متعدد نشان می دهد که زردچوبه دارای آنتی اکسیدان قوی، ضد التهابی، ضد قارچی، ضد میکروبی و ضد سرطان است. عصاره زردچوبه به عنوان یک آنتی اکسیدان، می تواند رادیکال های آزاد/ را از بین ببرد، آنزیم های آنتی اکسیدان را افزایش داده و مانع از پراکسیداسیون لیپید شود.

خواص زردچوبه

۴- جینسنگ Ginseng

جینسنگ یکی از محبوب ترین داروهای گیاهی در جهان است و برای قرن ها در آسیا و آمریکای شمالی مورد استفاده قرار گرفته است. بومیان آمریکایی از ریشه آن بعنوان یک درمان محرک در سردرد و همچنین برای درمان ناباروری، تب و سوء هاضمه استفاده می کنند.

یک مطالعه انجام در مرکز تحقیقات عملکرد مغز و تغذیه در انگلستان برای جمع آوری اطلاعات در مورد مزایای جین سنگ و توانایی آن در بهبود عملکرد خلقی و روانی انجام شد. در این مطالعه ۳۰ داوطلب که سه دوره درمان جین سنگ و پلاسبو (چیزی شبیه دارو اما اثر دارو را ندارد) را در انجام دادند. و نتایج نشان داد ۲۰۰ میلی گرم جینسنگ به مدت هشت روز، اثرات خلق و خو بد را کاهش داده و پاسخ های شرکت کنندگان را به ارزیابی ذهنی کاهش داد. دوز ۴۰۰ میلی گرم باعث آرامش و بهبود رضایت ذهنی در طول مدت درمان هشت روزه شد.

جینسنگ نیز برای کاهش استرس، کمک به کاهش وزن، درمان اختلال عملکرد جنسی، بهبود عملکرد ریه، کاهش میزان قند خون، تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش التهاب استفاده می شود. جینسنگ در قالب های خشک شده، پودر، چای، کپسول و قرص در دسترس است.

خواص جنسینگ

۵- خار مریم Milk Thistle

عصاره های خار مریم به عنوان داروهای گیاهی سنتی برای تقریبا ۲۰۰۰ سال استفاده شده است. خار مریم حاوی مقادیر بالایی از عصاره های لیپوفیلیک از دانه های گیاه است که به عنوان بیوفلاونویدها عمل می کنند که باعث افزایش ایمنی و کاهش استرس اکسیداتیو می شوند. گیاه نیز برای خواص ضد التهابی آن استفاده می شود. این می تواند به عملکرد گوارشی کمک کند، افزایش تولید صفرا، افزایش سلامت پوست، مبارزه با ظهور پیری، کاهش سطح کلسترول و کمک به سم زدایی بدن نیز از خواص این گیاه می‌باشد.

بررسی‌های بالینی که ارزیابی ایمنی و کارآیی خار مریم را نشان می دهد نشان داد که این گیاه دارای اثرات محافظتی در انواع خاصی از سرطان است و داده ها نشان می دهد که این می تواند برای بیماران مبتلا به بیماری های کبدی، هپاتیت C ، ایدز، دیابت و بالا بودن سطح کلسترول خون نیز مورد استفاده قرار گیرد. خار مریم معمولاً در کپسول ها نیز فروخته می شوند، که ایمن و قابل تحمل هستند.

خواص خارمریم

۶- بابونه گاوی Feverfew

برای قرن ها، بابونه گاوی  برای تب، سردرد، معده درد، دندان درد، نیش حشرات، ناباروری، و مشکلات قاعدگی و درد در طول زایمان استفاده می شود. گفته می شود که اثر بابونه گاوی در کاهش درد، ناشی از یک ترکیب شیمیایی به نام “پتنولید” است که در مبارزه با گسترش عروق خونی که در میگرن رخ می دهد کمک می‌کند. این گیاه نیز برای جلوگیری از سرگیجه، از بین بردن آلرژی ها ، کاهش درد آرتریت و جلوگیری از لخته شدن خون استفاده می شود.

چندین مطالعات چشمگیر نشان می دهد که اثرات مثبت استفاده از بابونه برای جلوگیری و درمان میگرن به اثبات رسیده است. محققان دریافته اند که بابونه در پیشگیری از سردردهای میگرنی موثر است و هیچ نگرانی جدی درمورد ایمنی ندارد.

بابونه در قالب کپسول، قرص و عصاره مایع موجود است. مکمل ها بصورت استاندارد باید حداقل ۰٫۲ درصد حاوی پتنولید باشند. از برگهای بابونه می توان برای تهیه چای استفاده کرد، اما طعم تلخ دارند و ممکن است دهان را تحریک کنند.

خواص بابونه گاوی

۷- گل راعی St. John’s Wort

گل راعی بیش از ۲۰۰۰ سال به عنوان یک گیاه دارویی برای خواص ضد افسردگی و ضد التهابی آن استفاده شده است. این ماده ده ها نوع از مواد فعال بیولوژیکی تولید می کند، اما هیپرتیین و هیپر فورین دارای بیشترین خاصیت درمانی در این گیاه هستند. خاصیت ضد افسردگی گل راعی، توانایی از بین بردن علائم سندروم پیش از قاعدگی، بهبود خلق در طول یائسگی را دارد، مبارزه با التهاب، از بین بردن التهاب پوست و بهبود علائم اختلال وسواسی از دیگر خواص آن می‌باشد.

یک مطالعه انجام شده در موسسه علوم روانشناسی در بریتانیا شامل ۳۶ زن ۱۸-۴۵ ساله که به طور منظم دوره‌های قاعدگی را تجربه کردند و با سندروم پیش از قاعدگی خفیف تشخیص داده شدند. این زنان بطور تصادفی برای مصرف قرصهای گل راعی به مقدار ۹۰۰ میلی گرم در روز یا قرص‌های مشابه پلاسبو (دارونما) برای دو دوره قاعدگی تقسیم شدند. سپس گروه ها دوز را برای دو دوره بعدی تغییر دادند. علائم روزانه در طول مطالعه ارزیابی شد و زنان در مورد احساس افسردگی، پرخاشگری، تعادل هورمونی و تحریک هورمونی گزارش دادند. این آزمایشات نشان داد که گل راعی در بهبود علائم جسمی و رفتاری سندروم پیش از قاعدگی برتر از پلاسبو بود.

خواص گل راعی

۸- جینگو بیلوبا Ginkgo Biloba

جینگو ، که همچنین به عنوان پرسیاوشان شناخته می شود، عصاره گیاهی باستانی است که در پزشکی سنتی چینی برای درمان بیماری های مختلف برای هزاران سال استفاده شده است. تحقیقات کنونی نشان می دهد که این ارتباط با بهبود عملکرد شناختی مرتبط است. هنگامی که محققان دانشگاه پکن از طب چینی، شواهدی از ۱۴ آزمایش تصادفی کنترل شده شامل بیماران مبتلا به آسیب مغزی را بررسی کردند، گزارش دادند که عصاره جینگو در ۹ مورد آزمایش تاثیر مثبت بر اختلالات عصبی بیمار و کیفیت زندگی داشته است.

دیگر مزایای جینگو شامل توانایی آن در بهبود تمرکز و حافظه، کاهش خطر ابتلا به زوال عقل و آلزایمر، مبارزه با اضطراب و افسردگی، کمک به حفظ دید و سلامت چشم، از بین بردن علائم بیش فعالی، بهبود میل جنسی و مبارزه با فیبرومیالژیا (سندرم درد اسکلتی – عضلانی) مفید است.

جینگو در کپسول، قرص، عصاره مایع و برگ خشک موجود است. فرم عصاره استاندارد شده شامل ۲۴ تا ۳۲ درصد فلاونوئیدها و ۶ تا ۱۲ درصد ترپنوئید ها است.

خواص جینگو

۹- نخل اره ای Saw Palmetto

مکمل های غذایی نخل اره ای یکی از رایج ترین مکمل های مصرف شده مردان مبتلا به سرطان پروستات و هیپرپلازی خوش خیم پروستات است. نشان داده شده است که نخل اره ای باعث کند شدن تولید آنزیم ۵-آلفا ردوکتاز شده است که این آنزیم هورمون مردانه تستوسترون را به دی هیدروتستوسترون (DHT)، استروئید جنسی به هورمون آندروژن تبدیل می کند. در حالی که دی هیدروتستوسترون مهم است، زیرا نقش مهمی در رشد صفات مردان دارد، همچنین در بسیاری از مسائل بهداشتی معمول در مردان، مانند از دست دادن میل جنسی، پروستات بزرگ و ریزش مو، نقش مهمی دارد.

یک مطالعه در سال ۲۰۰۳ که در پزشک خانواده آمریکایی منتشر شده است اثربخشی نخل اره ای را در کاهش علائم همراه با هیپرپلازی خوش خیم پروستات نشان می‌دهد. نخل اره ای به نظر می‌رسد کارآیی شبیه داروهایی مانند فیناستراید دارد اما با تحمل بهتر و تهیه ارزانتر.

علاوه بر توانایی آن برای از بین بردن شرایطی که باعث دی هیدروتستوسترون می شود، نخل اره ای برای مبارزه با التهاب، افزایش عملکرد سیستم ایمنی، درمان بیماری های تنفسی و به آرام بخشی کمک می کند.

خواص نخل اره ای

۱۰- آلوئه ورا Aloe Vera

در طب سنتی هند، آلوئه ورا برای یبوست، بیماری های پوستی، انگل، عفونت ها و به عنوان یک درمان طبیعی برای روده استفاده می شود. در طب چینی، اغلب در درمان بیماری های قارچی توصیه می شود، و در دنیای غرب، استفاده گسترده ای از آن در صنایع آرایشی، دارویی و مواد غذایی می‌شود. آلوئه ورا از نظر زیست شناختی بیشتر از گونه های آلوئه است. به طور شگفت انگیز، بیش از ۷۵ عامل بالقوه فعال در این گیاه، از جمله ویتامین ها، مواد معدنی، ساکارید، اسید آمینه، آنتراکینون، آنزیم ها، لیگنین، ساپونین ها و اسید سالیسیلیک شناسایی شده است. این ۲۰ مورد از ۲۲ اسیدهای آمینه ضروری انسان و تمام هشت اسید آمینه ضروری را فراهم می کند.

مطالعات خواص ضد عفونی کنندگی، ضد التهابی، ضد ویروسی و ضد قارچی آلوئه ورا را ثابت می‌کند. این گیاه نیز ثابت کرده است غیر آلرژیک و بسیار خوب در ساخت سیستم ایمنی بدن عمل می‌کند. یک مطالعه در مجله تحقیقات علوم پزشکی نشان داد مصرف ۳۰ میلی لیتر آب آلوئه ورا دو بار در روز باعث کاهش ناراحتی در ۳۳ بیمار مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر می شود. و باعث کاهش استفراغ در شرکت کنندگان شد.

دیگر مزایای آلوئه ورا شامل توانایی آن برای تسکین بثورات و تحریکات پوستی است. درمان سوختگی و زخم های پوست، مرطوب نگه داشتن مو و پوست سر؛ سرشار از آنتی اکسیدان و التهاب را کاهش دهد. آلوئه ورا می تواند به صورت موضعی یا خوراکی مورد استفاده قرار گیرد و در اکثر فروشگاه های بهداشت مواد غذایی در دسترس است.

خواص آلوئه ورا

تهیه و ترجمه: مجله تندرستی گیاه سلامتی

منبع: draxe

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن