مغز و اعصاب

ام اس چه تاثیری بر روی چشم افراد می گذارد؟

مشکلات چشمی در افرادی که با مالتیپل اسکلروزیس یا همان ام اس دست و پنجه نرم می کنند نسبتا شایع است. در این افراد تاری دید، دو بینی و از دست دادن بینایی هم ممکن است رخ دهد. درمان ام اس از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری می کند. به همراه سایر نشانه های این بیماری، نشانه های چشمی هم می تواند بروز کند و سپس با گذشت زمان بهبود یابد.  درمان به افراد کمک می کند از بینایی شان محافظت کنند و پیشرفت بیماری MS را کندتر نمایند. در این مقاله قصد داریم به همین موضوع بپردازیم و ببینیم ام اس چگونه می تواند بر روی بینایی افراد اثر بگذارد.

MS و مشکلات چشمی:

بیماری MS یک بیماری پیشرونده است که در آن سیستم ایمنی به اشتباه به سلول های عصبی سالم حمله می کند. چنین شرایطی می تواند به سلول ها اسیب وارد کند و در نهایت نشانه های مختلفی را در افراد بروز دهد.  اگرچه ام اس در هر شخص تاثیرات متفاوتی دارد اما متخصصان بر این باورند که مشکلات بینایی یکی از اولین نشانه هایی است که این افراد تجربه اش می کنند.  زمانی که MS بر روی اعصاب بینایی فرد اثر می گذارد می تواند باعث بروز التهاب شود و نشانه هایی را ایجاد کند. فردی که در این شرایط قرار می گیرد مشکلات متعددی در بینایی اش خواهد داشت. این مشکلات ممکن است به طور ناگهانی رخ دهد یا به تدریج ایجاد شود.   بروز چنین شرایطی بیمار را به شدت نگران می کند اما با گذشت زمان برخی از نشانه ها محو می شود.

مشکلات بینایی در افراد مبتلا به ام اس:

افرادی که با این بیماری  دست و پنجه نرم می کنند با پیشرفت بیماری ممکن است برخی از مشکلات مربوط به بینایی را هم داشته باشند. این مشکلات معمولا یک چشم را تحت تاثیر خود قرار می دهد .  افرادی که این نشانه ها را تجربه می کنند باید بلافاصله با پزشکشان مشورت نمایند و گزینه های درمانی موجود را مدنظر داشته باشند. اگرچه ممکن است فرد به طور کامل بینایی اش را از دست بدهد اما این شرایط به اندازه نشانه های دیگری همچون نشانه های زیر رایج نیست:

 • تاری دید
 • از دست دادن رنگ یا دید خاکستری
 • درد به هنگام حرکت چشم
 • مشکل در نگاه کردن به اطراف
 • درد در پشت چشم

همچنین این مطلب را مطالعه کنید : چگونه بدون عینک، بینایی را بهبود ببخشیم و از آن محافظت کنیم؟

 مشکلات حرکت چشم:

افرادی که MS دارند ممکن است حرکات غیر قابل کنترلی در چشم داشته باشند. این شرایط به یک شیوه خود را نشان نمی دهد اما  می تواند بر روی یک یا دو چشم تاثیر بگذارد. فرد ممکن است کنترلش بر روی حرکت چشم در یک جهت خاص را از دست بدهد.

 دو بینی:

برخی از افرادی که با بیماری ام اس دست و پنجه نرم می کنند ممکن است دو بینی را هم داشته باشند.

دو بینی زمانی رخ می دهد که عضلات موجود در چشم با هم هماهنگ نباشند. در نتیجه مغز تلاش می کند این موارد را کنار هم قرار دهد و تصویر واضحی برای فرد بسازد.  در افرادی که با ام اس دست و پنجه نرم می کنند این موضوع زمانی رخ می دهد که اختلال بر روی اعصاب کنترل کننده این عضلات اثر می گذارد.

 کوری:

در مراحل پیشرفته MS می تواند بافت پوششی اطراف اعصاب را از بین ببرد و باعث از دست رفتن بینایی شود. در افرادی که به طور مداوم مشکلات بینایی را تجربه می کنند  چنین شرایطی می تواند به کوری کلی یا جزئی در یک یا دو چشم منجر شود.

 نشانه ها چند وقت طول می کشد؟

ام اس بر روی هر فردی تاثیرات مختلفی دارد. به همین خاطر نمی توان به دقت گفت نشانه ها چند وقت طول خواهد کشید.  نشانه ها با بهبود شرایط ممکن است از بین برود. برای بیشتر افراد این شرایط چند هفته طول می کشد. برخی ها هم چنین نشانه هایی را یکسال یا بیشتر تجربه می کنند.

 علل:

نشانه های چشمی زمانی بروز می کند که سیستم ایمنی به اعصابی که جنبه های مختلف چشم را کنترل می کنند حمله می کند.  نوع نشانه هایی که فرد تجربه می کند بر اساس این اعصاب متفاوت خواهد بود.

ام اس تنها دلیل مشکلات بینایی نیست. سایر فاکتورها هم می توانند به التهاب در چشم و بروز نشانه ها منجر شوند. این فاکتورها عبارتند از :

 • برخی از داروها
 • عفونت های ویروسی یا باکتریایی
 • سایر شرایط  خود ایمنی مثل لوپوس

دانشمندان هنوز علت دقیق بیماری ام اس را نمی دانند. با اینحال شواهدی وجود دارد که نشان می دهد برخی از افراد بیشتر در معرض خطر هستند. به عنوان مثال برخی از شرایط محیطی می تواند بروز این بیماری را افزایش دهد. از جمله این موارد می توان به شرایط زیر اشاره کرد:

تشخیص:

برای تشخیص درست مشکلات بینایی مربوط به ام اس پزشک باید سایر شرایط موجود را هم بررسی کند. برای اینکار او تست هایی را برای تشخیص تجویز می کند. این تست ها در برگیرنده موارد زیر است:

 • تست بینایی در چشم پزشک
 • آزمایش خون
 • تست های تصویربرداری همچون ام ار آی

 درمان:

بیشتر مشکلات مربوط به بینایی که در افراد مبتلا به MS رخ می دهد خود به خود بهبود پیدا می کند اما باز هم مدیریت این نشانه ها برای افراد ممکن است دشوار باشد. مصرف دارو بیشتر نشانه ها را بهبود می بخشد. اگر فرد نشانه های شدیدتری را تجربه کند پزشک درمان بیشتری را تجویز می کند. به عنوان مثال اگر فرد بینایی اش به شدت اسیب ببیند، پزشک درمان های دیگری را هم در نظر خواهد داشت.  در موارد دیگر درمان های ساده تر هم می تواند کمک کند. برخی از داروها هستند که به کاهش عوارض جانبی مشکلات بینایی کمک می کنند.

پیشگیری:

نمی توان به طور کامل جلوی اسیب ام اس به چشم را گرفت اما برای کاهش  احتمال بروز چنین مشکلاتی می توان مراحلی را طی کرد. افرادی که بیشتر مستعد ابتلا به اسیب های چشمی هستند باید در طول روز به چشم های خود استراحت بدهند. پزشک هم به چنین افرادی توصیه می کند عینک هایی با شرایط خاص را بپوشند که به آن ها کمک می کند چشمشان را کنترل کنند و نشانه ها را کمتر نمایند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن